Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ДІАГРАМА СТАНУ І ЗАКОНОМІРНОСТІ СИНТЕЗУ КУБІЧНОГО НІТРИДУ БОРУ В СИСТЕМІ Mg–B–N

ДІАГРАМА СТАНУ І ЗАКОНОМІРНОСТІ СИНТЕЗУ КУБІЧНОГО НІТРИДУ БОРУ В СИСТЕМІ Mg–B–N

Назва:
ДІАГРАМА СТАНУ І ЗАКОНОМІРНОСТІ СИНТЕЗУ КУБІЧНОГО НІТРИДУ БОРУ В СИСТЕМІ Mg–B–N
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,26 KB
Завантажень:
487
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ НАДТВЕРДИХ МАТЕРІАЛІВ ім. В. М. БАКУЛЯ
ІЦЕНКО ПАВЛО ПЕТРОВИЧ
УДК 661.657.5:544.344.015.3
ДІАГРАМА СТАНУ І ЗАКОНОМІРНОСТІ СИНТЕЗУ КУБІЧНОГО НІТРИДУ БОРУ В СИСТЕМІ Mg–B–N
Спеціальність – 05.02.01 “Матеріалознавство”
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата технічних наук
Київ 2006
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Інституті надтвердих матеріалів ім. В.М. Бакуля НАН України, м. Київ.
Науковий керівник:
доктор хімічних наук, с.н.с
Туркевич Володимир Зіновієвич,
Інститут надтвердих матеріалів ім. В. М. Бакуля НАН України,
завідувач лабораторією
Офіційні опоненти:
доктор технічних наук, с.н.с
Волкогон Володимир Михайлович,
Інститут проблем матеріалознавства ім. І.М. Францевича НАН України
завідувач відділом
кандидат технічних наук, с.н.с
Боримський Олександр Іванович
Інститут надтвердих матеріалів ім. В. М. Бакуля НАН України,
завідувач лабораторією
Провідна установа: Інститут монокристалів НАН України, м. Харків,
відділ монокристалів тугоплавких сполук
Захист відбудеться “22” червня 2006 р. о “1330” на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.230.01 при Інституті надтвердих матеріалів ім. В.М. Бакуля НАН України за адресою: 04074, м. Київ, вул. Автозаводська, 2.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту надтвердих матеріалів ім. В.М. Бакуля НАН України.
Автореферат розісланий “ 19 ” травня 2006 р.
В.о. вченого секретаря
спеціалізованої вченої ради,
доктор технічних наук, професор Майстренко А.Л.


Актуальність теми. Надтверді матеріали на основі кубічного нітриду бору (cBN) широко використовується для виробництва абразивних та ріжучих інструментів. Твердість cBN менша, ніж твердість алмазу, але, порівняно з останнім, cBN має вищі термічну і хімічну стабільності, а також нижчу розчинність у залізі, завдяки чому є незамінним матеріалом для обробки загартованих високовуглецевих та легованих сталей і чавунів.
Звичайно cBN одержують з гексагонального нітриду бору (hBN) в умовах високих тисків та температур. Додавання розчинників дозволяє істотно знизити мінімальне значення тиску та температури (4-5 ГПа та 1400-1700 К) порівняно з прямим перетворенням гексагонального графітоподібного нітриду бору в кубічний (8-9 ГПа при 2000 К). У всіх вивчених системах синтез cBN відбувається шляхом кристалізації з рідкої фази.
Магній та MgB2 широко застосовується для промислового синтезу cBN. Але параметри синтезу кубічного нітриду бору з використанням цих розчинників встановлені емпіричним шляхом без урахування фазових рівноваг у потрійній системі Mg–B–N.
Актуальність побудови діаграми стану системи Mg–B–N пов’язана в першу чергу з можливістю узгодити накопичені на даний час численні експериментальні дані щодо синтезу cBN та фазових рівноваг у цій системі та створенням фізико-хімічної основи для модифікації параметрів одержання cBN та удосконалення технології синтезу цього надтвердого матеріалу.
Система Mg–B–N також використовується для синтезу дибориду магнію MgB2 – надпровідника з температурою переходу близько 40 K. Монокристали дибориду магнію синтезують з вихідних магнію та бору в умовах високого тиску, причому з метою отримання більших за розміром і чистіших монокристалів синтез проводиться в ампулах з гексагонального нітриду бору, який також бере участь в процесі. Побудова діаграм стану систем Mg–B–N та граничної Mg–B дозволить також розробити рекомендації по вдосконаленню методики синтезу MgB2.
Зв’язок роботи з науковими планами, програмами, темами. Дослідження системи Mg–B–N виконувались в ІНМ ім. В. М. Бакуля НАН України згідно до наукової теми № 0116 “Система Mg–B–N при високих тисках та температурах” (№ держ. реєстрації 0100U004818).
Метою роботи є побудова діаграми стану системи Mg–B–N та вивчення закономірностей синтезу кубічного нітриду бору в цій системі і, як наслідок, удосконалення технології синтезу cBN для зниження температури синтезу та збільшення ресурсу апаратів високого тиску.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: ДІАГРАМА СТАНУ І ЗАКОНОМІРНОСТІ СИНТЕЗУ КУБІЧНОГО НІТРИДУ БОРУ В СИСТЕМІ Mg–B–N

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок