Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> КОМУНІКАТИВНО-СТИЛЬОВІ ПАРАМЕТРИ ВТОРИННОЇ НОМІНАЦІЇ В ГАЗЕТНО-ЖУРНАЛЬНІЙ ПУБЛІЦИСТИЦІ 80 – 90-х РОКІВ ХХ СТОЛІТТЯ

КОМУНІКАТИВНО-СТИЛЬОВІ ПАРАМЕТРИ ВТОРИННОЇ НОМІНАЦІЇ В ГАЗЕТНО-ЖУРНАЛЬНІЙ ПУБЛІЦИСТИЦІ 80 – 90-х РОКІВ ХХ СТОЛІТТЯ

Назва:
КОМУНІКАТИВНО-СТИЛЬОВІ ПАРАМЕТРИ ВТОРИННОЇ НОМІНАЦІЇ В ГАЗЕТНО-ЖУРНАЛЬНІЙ ПУБЛІЦИСТИЦІ 80 – 90-х РОКІВ ХХ СТОЛІТТЯ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,49 KB
Завантажень:
237
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
УДК 811.161.2;373.612.2;81’38
ШАПОВАЛ ОЛЕНА ВАСИЛІВНА
КОМУНІКАТИВНО-СТИЛЬОВІ ПАРАМЕТРИ
ВТОРИННОЇ НОМІНАЦІЇ В ГАЗЕТНО-ЖУРНАЛЬНІЙ ПУБЛІЦИСТИЦІ
80 – 90-х РОКІВ ХХ СТОЛІТТЯ
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
ДНІПРОПЕТРОВСЬК – 2003


Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі філологічної та культурологічної підготовки журналістів Дніпропетровського національного університету.
Науковий керівник: кандидат філологічних наук, доцент
Куценко Людмила Василівна,
Дніпропетровський національний університет,
доцент кафедри філологічної та культурологічної
підготовки журналістів.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Єрмоленко Світлана Яківна,
Інститут української мови НАН України,
завідувач відділу стилістики та культури мови.
кандидат філологічних наук, доцент
Чумак Олена Григорівна,
Київський державний лінгвістичний університет,
доцент кафедри фонетики слов’янських мов.
Провідна установа: Київський національний університет
імені Тараса Шевченка, кафедра сучасної української мови,
Міністерство освіти і науки України.
Захист відбудеться “25” вересня 2003 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 08.051.05 для захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук при Дніпропетровському національному університеті (49625, м. Дніпропетровськ, просп. Гагаріна, 72, кімн. 804).
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Дніпропетровського національного університету (49050, м. Дніпропетровськ, вул. Козакова, 8).
Автореферат розіслано “20” серпня 2003 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради
кандидат філологічних наук,
доцент М.С.Ковальчук


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДИСЕРТАЦІЇ
Однією із основних функцій мови є номінативна, тобто називання об’єктів навколишнього світу. Механізм мовної номінації – постійний внутрішньомовний процес реагування на появу нових реалій дійсності – працює передусім на активний розвиток лексики як сукупності самодостатніх мовних одиниць, що позначають об’єкти довкілля. “Процес народження нової номінації відзначається закономірною двоступеневістю, – відзначає В.В.Жайворонок, – суб’єктивацією нового найменування у мовній свідомості колективу, а згодом об’єктивацією його в словнику, галузевому чи загальномовному” Жайворонок В.В. Лексична підсистема мови і значення мовних одиниць // Мовознавство. – 1999. – № 6. – С. 35. . Словник не завжди відбиває появу в мові вторинної номінації (ВН), яка засвідчує надання об’єктові ще однієї назви з іншою мотивацією і з певною метою, зумовленою комунікативними потребами мовців, йдеться, зокрема, про метонімічні або метафоричні номінації, перифрази, оксиморони, евфемізми та ін.
“Слово, – наголошував О.О.Потебня, – покликане бути посередником між новим сприйняттям і попереднім запасом думки” Потебня А.А. Слово и миф. – М., 1989. – С. 127.. Воно відтворює видозміни вражень про предмет, нове його бачення. Якщо первинна номінація, ґрунтуючись на предметно-чуттєвому сприйманні є узагальненням передусім суспільного досвіду і витворенням поняттєвого рівня пізнання, то ВН виступає також узагальненням мовного досвіду (В.М.Русанівський, О.О.Тараненко, В.В.Жайворонок та ін.).
Внутрішня форма ВН зберігає минулий мовний досвід колективного сприйняття реалій навколишнього світу, знання про предмет, що певним чином трансформується у специфічних стильових умовах, задовольняючи комунікативні та експресивні потреби соціуму.
Вивчення механізму мовної номінації пов’язане з потребою комплексного дослідження змісту цього явища. Висвітлення комунікативної взаємодії ділянок системи і структури мови в семіологічному аспекті, зокрема осягнення особливостей і закономірностей процесів та результатів ВН об’єктів, подій (фактів, явищ) дійсності знаходить відображення у працях Н.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: КОМУНІКАТИВНО-СТИЛЬОВІ ПАРАМЕТРИ ВТОРИННОЇ НОМІНАЦІЇ В ГАЗЕТНО-ЖУРНАЛЬНІЙ ПУБЛІЦИСТИЦІ 80 – 90-х РОКІВ ХХ СТОЛІТТЯ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок