Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Образ хижака у мистецтві народів скіфського світу (за археологічними пам’ятками VII – IV ст. до н.е.)

Образ хижака у мистецтві народів скіфського світу (за археологічними пам’ятками VII – IV ст. до н.е.)

Назва:
Образ хижака у мистецтві народів скіфського світу (за археологічними пам’ятками VII – IV ст. до н.е.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,89 KB
Завантажень:
336
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ АРХЕОЛОГІЇ
Полідович Юрій Богданович
УДК - 903.27 (4/5)
+ 7.031.18 (4/5)
Образ хижака у мистецтві народів скіфського світу
(за археологічними пам’ятками VII – IV ст. до н.е.)
Спеціальність – 07.00.04 – археологія
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеню
кандидата історичних наук
Київ – 2001
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано у відділі скіфо-сарматської археології Інституту археології Національної Академії Наук України.
Науковий керівник : | кандидат історичних наук,
Бессонова Світлана Сергіївна,
Інститут археології НАН України,
відділ скіфо-сарматської археології,
старший науковий співробітник
Офіційні опоненти : |
доктор історичних наук,
старший науковий співробітник,
Русяєва Ганна Станіславівна,
Інститут археології НАН України,
відділ античної археології,
провідний науковий співробітник
кандидат історичних наук,
доцент,
Ольговський Сергій Якович,
Національна академія культури і мистецтв,
завідувач кафедрою музеєзнавства
Провідна установа : |
Дніпропетровський національний університет,
Кафедра історіографії та джерелознавства,
Міністерство освіти та науки
Захист відбудеться “22” жовтня 2001 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої Вченої ради Д 26.234.01 для захисту докторських дисертацій при Інституті археології НАН України за адресою: 04210, м.Київ, вул.Героїв Сталінграду, 12.
З дисертацією можна ознайомитися у науковій бібліотеці Інституту археології НАН України.
Автореферат розіслано “13” вересня 2001 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради В.О.Петрашенко
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Однією з найважливіших складових скіфської культури і її визначальних рис є специфічні зображення різних тварин. Їх домінування у скіфському мистецтві є настільки характерним, що вже здавна дослідниками було запропоновано умовний термін для його позначення – “звіриний стиль”. Коло тварин, що відтворювалися у скіфському “звіриному стилі”, досить широке, але все ж перевага здебільшого надавалася хижакам. Хижаки загалом складають близько 30% всіх зображень, при тому, що олені – близько 15%, інші копитні – 20%, птахи – 20%. Відтворювалися хижаки різних видів: леопарди, леви, тигри, вовки, ведмеді тощо. Зображення звірів або окремих їх частин розташовувалися скрізь: на зброї, на одязі і головних уборах, на прикрасах і символах влади, а також на кінській вузді. Семантика цього образу, яка тісно пов’язана із категоріями вищої влади, набула особливого значення за доби ранньокласових суспільств. Вивченню саме цього популярного і улюбленого образу народів скіфського світу і присвячено дану роботу.
Актуальність теми визначається такими обставинами. В даній роботі розглядається ціла низка питань, що стосуються проблеми походження мистецтва народів скіфського світу, його сутності та стилістичних особливостей, які зараз широко дискутуються в археологічній та культурологічній літературі. Образ хижака є одним із центральних образів скіфського “звіриного стилю”. Останню статтю, в якій було здійснено широкий аналіз зображень хижаків, було опубліковано ще 30 років тому (Ильинская, 1971). За цей час до наукового обігу було введено велику кількість нових археологічних знахідок, були започатковані нові методи і підходи у дослідженнях, які дозволили зробити чимало окремих спостережень і висновків. На сьогоднішній день найважливішим є узагальнення всіх опублікованих даних, тобто їх каталогізація і аналіз у межах єдиного підходу. Це, безумовно, буде сприяти розв’язанню однієї із найактуальніших проблем скіфології: висвітлення процесів формування скіфської культури, участі в них різних регіонів скіфського світу, його двох основних частин – Скіфії Європейської і Скіфії Азіатської. Саме це і визначає значення роботи як історичної.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами.
Дисертацію виконано згідно з плановими темами відділу скіфо-сарматської археології Інституту археології НАН України “Археологічні джерела раннього залізного віку на території Північного Причорномор’я” та “Велика Скіфія”, держ.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: Образ хижака у мистецтві народів скіфського світу (за археологічними пам’ятками VII – IV ст. до н.е.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок