Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ФОРМУВАННЯ ОБРАЗНОГО МИСЛЕННЯ В ОБДАРОВАНИХ УЧНІВ ОСНОВНОЇ ТА СТАРШОЇ ШКОЛИ ЗАСОБАМИ ХУДОЖНЬОЇ ЛІТЕРАТУРИ

ФОРМУВАННЯ ОБРАЗНОГО МИСЛЕННЯ В ОБДАРОВАНИХ УЧНІВ ОСНОВНОЇ ТА СТАРШОЇ ШКОЛИ ЗАСОБАМИ ХУДОЖНЬОЇ ЛІТЕРАТУРИ

Назва:
ФОРМУВАННЯ ОБРАЗНОГО МИСЛЕННЯ В ОБДАРОВАНИХ УЧНІВ ОСНОВНОЇ ТА СТАРШОЇ ШКОЛИ ЗАСОБАМИ ХУДОЖНЬОЇ ЛІТЕРАТУРИ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,13 KB
Завантажень:
193
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
ІНСТИТУТ ПЕДАГОГІКИ АПН УКРАЇНИ
КОВАЛЕНКО Валентина Михайлівна
УДК 37.035.6[373.5.016+371.38.035.461]:821.161.2
ФОРМУВАННЯ ОБРАЗНОГО МИСЛЕННЯ
В ОБДАРОВАНИХ УЧНІВ
ОСНОВНОЇ ТА СТАРШОЇ ШКОЛИ
ЗАСОБАМИ ХУДОЖНЬОЇ ЛІТЕРАТУРИ
 
13. 00. 02 - теорія і методика навчання
(українська література)
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата педагогічних наук
Київ – 2004
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано в Інституті педагогіки АПН України
Науковий керівник:ВОЛОШИНА Ніла Йосипівна,
доктор педагогічних наук, професор,
член-кореспондент АПН України,
завідувач лабораторії літературної освіти
Інституту педагогіки АПН України.
Офіційні опоненти: БІЛОУС Петро Васильович,
доктор філологічних наук, професор,
завідувач кафедри української літератури
Житомирського державного педагогічного
університету ім. І. Франка;
ЖИЛА Світлана Олексіївна,
кандидат педагогічних наук, доцент
кафедри етнології та туристично-краєзнавчої
роботи Чернігівського державного педагогічного
університету ім. Т. Шевченка.
Провідна установа: Луганський національний педагогічний
університет ім. Т. Шевченка,
кафедра української літератури,
Міністерство освіти і науки України, м. Луганськ.
Захист відбудеться 07.04.2004 року о 16 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради К.26.452.02 в Інституті педагогіки АПН України за адресою: 04053 м. Київ, вул. Артема, 52-д.
З дисертацією можна ознайомитись у науковій частині Інституту педагогіки АПН України.
Автореферат розіслано 05.03.2004 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Г.Т.Шелехова
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Найціннішим ресурсом духовного поступу і матеріального розвитку суспільства є потенціал обдарованості, який найповніше виявляється в сфері культури як організовуючому системотворчому інструменті. Тому увага до літературно обдарованої особистості знайшла своє відображення в державній політиці України в останні роки: “Конституція України”, “Державна національна програма “Освіта” (“Україна ХХІ століття”), “Концептуальні засади демократизації та реформування освіти в Україні”, “Концепція безперервної освіти національного художнього виховання”, “Національна доктрина розвитку освіти в Україні”.
Істотна роль у розв’язанні цієї проблеми належить сучасній школі, процес навчання в якій має бути зорієнтований на системну роботу з виявлення і виховання літературно обдарованих учнів, створення оптимальних умов для їхнього творчого зростання.
Основні теоретичні питання, пов’язані з проблемою виявлення і розвитку обдарованих школярів, висвітлено в науковій літературі багатьма вченими, зокрема в ряді психолого-педагогічних студій С.Рубінштейна, Дж.Фріман; Ж.Брюно, Р.Малві, Л.Назарета, Р.Пажеса, Ж.Террас’є, І.Рензуллі, а також М.Лейтеса, В.Моляко, А.Савенкова, В.Чудновського, Н.Шумакової та ін., де відзначається, що обдарованість – це швидше приховані потенційні можливості особистості, цілісний вияв яких можливий завдяки наявності в педагога великого досвіду та спеціальних знань з цього питання.
Учені стверджують, що реалізація творчих здібностей літературно обдарованої особистості безпосередньо пов’язана зі сприйманням та творенням мистецтва слова, яке, будучи засобом збереження і передачі раціонального та емоційного досвіду людства, вимагає від індивіда високого рівня сформованості образного мислення.
Формування образного мислення як процесу, спрямованого на глибоке розуміння художнього образу, твору, знаходимо в дослідженнях з естетики (А.Андрєєв, Б.Асмус, М.Блінова, Н.Лейзеров, А.Лилов, Б.Мейлах, А.Оганов, В.Селіванов, Л.Сморж, Є.Яковлєв та ін.), філософії (Ю.Афанасьєв, В.Волков, Г.Гачев, Ю.Лотман, С.Раппопорт), психології художньої творчості і художнього сприймання (А.Брушлінський, Л.Виготський, Г.Єрмаш, Г.Костюк, В.Крутецький, О.Леонтьєв, Є.Назайкінський, О.Никифорова, Л.Рубінштейн, В.Роменець, Г.Тарасов, Б.Теплов, П.Якобсон).
Нами експериментально доведено, щo процес формування образного мислення школярів – це свідоме спрямування образної мислительної діяльності індивіда на якісні зміни, пов’язані зі створенням успішного продукту.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: ФОРМУВАННЯ ОБРАЗНОГО МИСЛЕННЯ В ОБДАРОВАНИХ УЧНІВ ОСНОВНОЇ ТА СТАРШОЇ ШКОЛИ ЗАСОБАМИ ХУДОЖНЬОЇ ЛІТЕРАТУРИ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок