Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ТИПОЛОГІЯ ТА ПОЕТИКА ДРАМ МИКОЛИ КУЛІША У КОНТЕКСТІ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ "НОВОЇ ДРАМАТУРГІЇ"

ТИПОЛОГІЯ ТА ПОЕТИКА ДРАМ МИКОЛИ КУЛІША У КОНТЕКСТІ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ "НОВОЇ ДРАМАТУРГІЇ"

Назва:
ТИПОЛОГІЯ ТА ПОЕТИКА ДРАМ МИКОЛИ КУЛІША У КОНТЕКСТІ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ "НОВОЇ ДРАМАТУРГІЇ"
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,71 KB
Завантажень:
410
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Національна академія наук України
Інститут літератури імені Т. Г. Шевченка
КОРЕНЕВИЧ Мирослава Леонідівна
УДК 82.091
ТИПОЛОГІЯ ТА ПОЕТИКА ДРАМ МИКОЛИ КУЛІША
У КОНТЕКСТІ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ "НОВОЇ ДРАМАТУРГІЇ"
10.01.05 - порівняльне літературознавство
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2001
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано у відділі світової літератури та компаративістики Інституту літератури імені Т. Г. Шевченка Національної академії наук України.
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор,
член-кореспондент НАН України
НАЛИВАЙКО Дмитро Сергійович,
професор кафедри філології Національного
університету "Києво-Могилянська Академія"
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
МУШКУДІАНІ Олександр Несторович,
Міжнародний інститут лінгвістики і права,
завідувач кафедри української і світової
культури та літератури
кандидат філологічних наук
ЩЕРБИНА Тетяна Іванівна,
Київський державний лінгвістичний університет,
доцент кафедри теорії та історії світової літератури
Провідна установа: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, кафедра теорії літератури та компаративістики, Міністерство освіти і науки України
Захист відбудеться "30" травня 2001 року о 11.30 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.178.02 при Інституті літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України (01001, М. Київ-1,
вул. М. Грушевського, 4).
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України.
Автореферат розісланий "25" квітня 2001 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради _________________ Гайнічеру О. І.


Загальна характеристика роботи
Драматургія зламу ХІХ – ХХ століть засвідчила появу оригінальних літературних явищ, появу "нової драми" і "нового театру", до виникнення яких прислужилися соціополітичні зміни у Європі. "Нова драматургія", по суті, стала витворенням нової художньої метамови драматургічного мистецтва, сміливо підіймаючи гострі проблеми та відкрито апелюючи до інтелекту читача.
Українська драматургія, яка довгий час штучно ігнорувалась, на зламі століть втягується в названі процеси, що характеризувалися зміною духовно-інтелектуальних і соціальних векторів в українському суспільстві загалом, і в мистецтві та літературі – зокрема. Розвиток української драматургії кінця ХІХ – першої третини ХХ ст., виникнення та становлення у ній "нової драми" як явища, що вплинуло на кардинальну перебудову драматичного і театрального мистецтва, навряд чи можна розглядати адекватно поза європейським контекстом.
В кінці 10-х - першій половині 20-х років у радянській драматургії панувала т. зв. агітка. У другій половині 20-х років агітку з її плакатністю та декларативністю поступово змінює драма з аналітично-критичним підходом до розв’язання гострих проблем сучасності. У співпраці з режисерським театром драма намагається зайняти активну позицію у суспільстві й впливати на глядача через його свідому, активну інтелектуальну співучасть у виставі. Такою стає позиція театру Б. Брехта - Е. Піскатора, В. Маяковського - В. Мейєрхольда, М. Куліша - Л. Курбаса.
Драматургія Куліша мала "інноваційний" характер для української літератури. Ввібравши у себе психологізм та інтелектуальність драм Лесі Українки, "європеїзм" В. Винниченка, розмаїту образність п’єс О. Олеся, засвоївши кращі досягнення європейського драматичного і театрального мистецтва (драматургія Г. Ібсена, Г. Гауптмана, А. Стріндберга, М. Метерлінка, А. Чехова, Л. Піранделло, Б. Брехта, К. Чапека, В. Маяковського та ін.), поділяючи творчі пошуки Курбаса, зорієнтованого на модернізацію українського театру, Куліш спромігся створити самобутню модерну драму.
Нерозуміння і несприйняття творчості Куліша, зокрема в запальності театральних диспутів, звинувачення його в неактуальності тем, обраних для драм, чи неправдоподібності ситуацій, змальованих у них, посилення ідеологічного контролю режиму над творчістю, репресії, яким систематично піддавалася інтелігенція, не сприяли творчим шуканням драматурга.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: ТИПОЛОГІЯ ТА ПОЕТИКА ДРАМ МИКОЛИ КУЛІША У КОНТЕКСТІ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ "НОВОЇ ДРАМАТУРГІЇ"

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок