Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СЕМАНТИКО-СИНТАКСИЧНА КАТЕГОРІЯ ПАРТИТИВНОСТІ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

СЕМАНТИКО-СИНТАКСИЧНА КАТЕГОРІЯ ПАРТИТИВНОСТІ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

Назва:
СЕМАНТИКО-СИНТАКСИЧНА КАТЕГОРІЯ ПАРТИТИВНОСТІ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,08 KB
Завантажень:
475
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
БАРАННИК ОЛЕНА ЮРІЇВНА
УДК: 811.161.2'367
СЕМАНТИКО-СИНТАКСИЧНА КАТЕГОРІЯ ПАРТИТИВНОСТІ
В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Дніпропетровськ – 2004


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі української мови Дніпропетровського національного університету.
Науковий керівник: | кандидат філологічних наук, доцент
Попова Ірина Степанівна,
Дніпропетровський національний університет Міністерства освіти і науки України, професор кафедри української мови, декан факультету української філології та мистецтвознавства
Офіційні опоненти: | доктор філологічних наук, професор
Єрмоленко Світлана Яківна,
Інститут української мови НАН України,
завідувач Відділу стилістики та культури мови;
кандидат філологічних наук, доцент
Арешенков Юрій Олександрович,
Криворізький  державний  педагогічний університет, доцент кафедри української мови
Провідна установа: | Харківський національний університет
імені В.Н.Каразіна Міністерства освіти і науки України, кафедра української мови, м.Харків
Захист відбудеться 23 грудня 2004 року о 10 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради К 08.051.05 при Дніпропетровському національному університеті за адресою: 49050, м. Дніпропетровськ, вул. Наукова, 13, корпус , філологічний факультет, ауд. 804.
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Дніпропетровського національного університету за адресою: 49050, м. Дніпропетровськ, вул. Казакова, 8.
Автореферат розісланий 18 листопада 2004р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Ковальчук М.С.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
 
Спостереження над текстовими зразками різних функціональних різновидів української мови, попередній аналіз фактичного матеріалу дозволив зробити висновок про існування в мові масиву системно організованих синтаксичних одиниць з послідовно простежуваною типологізованою граматичною семантикою і чітко окресленою, відтворюваною синтаксичною структурою. Це двокомпонентні іменні словосполучні конструкції з функцією словесної матеріалізації ідеї частинності. Перший з компонентів таких конструкцій вказує на частину, а другий – на те ціле, від якого береться частина: кілограм борошна, склянка соку, метр тканини, одна друга доби, третина дистанції, 50 відсотків площі, троє з присутніх, дехто з працівників та под. Такі конструкції активно функціонують в усіх стильових різновидах і ситуативних формах літературної мови, характеризуються чітко визначеною граматичною семантикою і послідовно витримуваною, регулярно відтворюваною структурою. Ці конструкції називаємо в роботі партитивними (від лат. pars, partis – частина).
Незважаючи на високу продуктивність у мовленні, чітку функціональну і структурну означеність, такі конструкції не були об'єктом уваги дослідників, хоч за всіма своїми ознаками можуть бути підведені під поняття категорійного рівня.
Актуальність теми. Дослідження мови на категорійному рівні становить одне з визначальних аспектів сучасної мовознавчої науки. Дослідження синтаксичних категорійних узагальнень є особливо актуальним: граматична семантика і структура синтаксичних одиниць відіграє винятково важливу роль у формуванні комунікативного потенціалу речення. Одним із суттєвих компонентів структури і семантики речення є функціонально типологізовані словосполучення, названі вище партитивними. Партитивні конструкції (ПК) становлять засіб матеріалізації в межах синтагми універсальної і глобальної закономірності філософського плану – діалектичної єдності частини і цілого. Все це зумовлює актуальність дослідження явища партитивності, здійсненого в дисертації. Актуальність праці суттєво і принципово доповнюється тим, що партитивність як семантико-синтаксична категорія виділена і досліджена в цій дисертації вперше.
Зв'язок з науковими програмами, планами, темами. Напрям дисертаційного дослідження відповідає науковій темі кафедри української мови Дніпропетровського національного університету “Природа і структура лексичних і граматичних одиниць української мови”.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: СЕМАНТИКО-СИНТАКСИЧНА КАТЕГОРІЯ ПАРТИТИВНОСТІ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок