Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> МОВНІ ЗАСОБИ РЕПРЕЗЕНТАЦІЇ КОНЦЕПТУ КРАСА В ПОЕЗІЇ УКРАЇНСЬКИХ ШІСТДЕСЯТНИКІВ

МОВНІ ЗАСОБИ РЕПРЕЗЕНТАЦІЇ КОНЦЕПТУ КРАСА В ПОЕЗІЇ УКРАЇНСЬКИХ ШІСТДЕСЯТНИКІВ

Назва:
МОВНІ ЗАСОБИ РЕПРЕЗЕНТАЦІЇ КОНЦЕПТУ КРАСА В ПОЕЗІЇ УКРАЇНСЬКИХ ШІСТДЕСЯТНИКІВ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,35 KB
Завантажень:
215
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
ОДЕСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені І.І. МЕЧНИКОВА
ЦАПОК ОЛЕНА МИКОЛАЇВНА
УДК 81.161.2’373
МОВНІ ЗАСОБИ РЕПРЕЗЕНТАЦІЇ КОНЦЕПТУ КРАСА
В ПОЕЗІЇ УКРАЇНСЬКИХ ШІСТДЕСЯТНИКІВ
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Одеса – 2004
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Черкаському національному університеті імені Богдана Хмельницького, Міністерство освіти і науки України.
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
Селіванова Олена Олександрівна,
Черкаський національний університет
імені Б. Хмельницького, професор
кафедри загального та російського
мовознавства.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Бублейник Людмила Василівна,
Волинський державний педагогічний
університет імені Лесі Українки,
завідувач кафедри слов’янської
філології;
кандидат філологічних наук, доцент
Лавриненко Світлана Томівна,
Ізмаїльський державний гуманітарний
університет, доцент кафедри української
мови.
Провідна установа: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, кафедра української мови, Міністерство освіти і науки України, м. Київ.
Захист відбудеться 20.05.2004 року о 13.30 на засіданні спеціалізованої вченої ради К 41.051.02 Одеського національного університету імені І.І. Мечникова за адресою: 65058, м. Одеса, Французький бульвар, 24/26, ауд. 91.
З дисертацією можна ознайомитися в науковій бібліотеці Одеського національного університету імені І.І. Мечникова за адресою: 65026, м. Одеса, вул. Преображенська, 24.
Автореферат розісланий 18.04.2004 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Черноіваненко Є.М.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Дисертація присвячена аналізові специфіки мовної репрезентації концепту КРАСА у поетичній картині світу українських шістдесятників.
Для сучасного українського мовознавства надзвичайно важливим є вивчення мови в аспекті її взаємозв’язків із ментальністю, культурою, звичаями і традиціями українського народу. Ці зв’язки опосередкують концепти культури як складники етносвідомості. Одним із таких складників є концепт КРАСА, що репрезентує уявлення українців про універсальну ознаку буття – красу, яку виділяють у процесі емоційно-естетичного освоєння дійсності, зумовленого емоційно-почуттєвою домінантою української етносвідомості. Тому дослідження засобів мовного вираження цього концепту є актуальним. У представленій дисертації їхнє вивчення здійснюється в ракурсі пріоритетних галузей сучасного українського мовознавства, як-от: когнітивна лінгвістика, етнопсихолінгвістика, лінгвокультурологія, лінгвокраїнознавство тощо.
У філософії та естетиці існує значний доробок досліджень краси у площині категорії прекрасного. Красу називали властивістю об’єктів дійсності (Аристотель, Геракліт, Т. Гоббс, Дж. Сантаяна та ін.); ідеєю божественного, прекрасного, втіленою в речах (Платон, Августин, Хома Аквінський та ін.), пов’язували із психічними функціями людини (Е. Кант, Г. Гегель, Ф. Шлегель та ін.), характеризували як феномен людської психіки (М. Мендельсон, Д. Юм). У психології та нейрофізіології естетики вивчається сенсуально-емоційна реакція суб’єкта на красу, його фізіологічна здатність до сприйняття прекрасного (М. Германов, І. Ренчлер, П.В. Симонов, Б. Херцбергер та ін.).
Віднедавна поняття краси стало об’єктом лінгвістичних розвідок. Зарубіжні дослідники описують красу на підставі поля, зокрема понятійного, у французькій мові (О. Духачек) та семантичного, репрезентованого прикметниками зі значенням “краса”, в болгарській і російській мовах (Й. Дапчева).
В україністиці висвітлено етимологію лексем-позначень краси: гарний, краса, красивий (О.С. Мельничук, В.Г. Скляренко); на діалектному матеріалі описано семантичні зв’язки дериватів з основою крас- (П.Ю. Гриценко); охарактеризовано зміст етимонів *krasa, *garnъ у складі слов’янського лексико-семантичного поля “позитивні емоції” (О.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: МОВНІ ЗАСОБИ РЕПРЕЗЕНТАЦІЇ КОНЦЕПТУ КРАСА В ПОЕЗІЇ УКРАЇНСЬКИХ ШІСТДЕСЯТНИКІВ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок