Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ПІВНІЧНЕ НАРІЧЧЯ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ В XVI-XVII СТ. ФОНЕТИКА

ПІВНІЧНЕ НАРІЧЧЯ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ В XVI-XVII СТ. ФОНЕТИКА

Назва:
ПІВНІЧНЕ НАРІЧЧЯ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ В XVI-XVII СТ. ФОНЕТИКА
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
45,06 KB
Завантажень:
239
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
МОЙСІЄНКО Віктор Михайлович
УДК 811.161.2’0+811.161.2’28
ПІВНІЧНЕ НАРІЧЧЯ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ В XVI-XVII СТ.
ФОНЕТИКА
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора філологічних наук
Київ – 2006
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі української мови
Житомирського державного університету імені Івана Франка.
Науковий консультант – член-кореспондент НАНУ,
доктор філологічних наук, професор
Німчук Василь Васильович.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Білоусенко Петро Іванович,
Запорізький державний університет,
завідувач кафедри української мови;
доктор філологічних наук, професор
Полюга Лев Михайлович,
Інститут українознавства
ім. І. Крип’якевича НАН України,
провідний науковий співробітник
відділу української мови;
доктор філологічних наук, професор
Аркушин Григорій Левкович,
Волинський державний університет
ім. Лесі Українки, доктор філологічних наук, професор кафедри історії та культури української мови.
Провідна установа – Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова Міністерства освіти і науки України, кафедра української мови, м. Київ.
Захист відбудеться 26 вересня 2006 року о 1600 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.173.01 в Інституті української мови НАН України (01001, Київ-1, вул. Грушевського, 4)
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту української мови НАН України та Інституту мовознавства
ім. О.О. Потебні НАН України (Київ, вул. Грушевського, 4).
Автореферат розіслано „___” _________ 2006
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук І.А. Самойлова
Загальна характеристика дисертації
Сучасна лінгвогеографія дає фактично вичерпну відповідь на питання щодо нинішнього поширення тих чи інших територіально-мовних утворень на теренах Східної Славії. Визначені на основі вже створених національних лінгвістичних атласів етномовні межі, у національних мовах у свою чергу виокремлені діалекти. Значна література присвячена глотогенезу окремих східнослов’янських мов. У світлі останніх наукових студій у більшості українських науковців сумнівів не викликають положення про існування української, білоруської та російської мов як окремих систем уже від ХІ-ХІІ ст. щонайменше. Проте на теренах Київської Русі (в доісторичний період) процеси формування мов проходили настільки складно і неоднозначно, що студії з історичної діалектології іноді призводили до висновків, які не „вписуються” в прийняті канони мово- та діалектотворчих процесів.
Висновок К.Михальчука, який поділяли чи заперечували в різні часи інші славісти, про постання двох діалектів (північного і південного) на протоукраїнських землях ще до виділення української мови як окремої системи, як це парадаксально не звучить, не є категорично неприйнятним: мовні особливості перших писемних пам’яток із південних регіонів Київської Русі (ХІ-ХІІІ ст.) не лише дають підставу стверджувати про українську мову як таку, що вже існувала, але й констатувати в ній два територіально-мовні континууми – північний і південний. Тому дослідження генези українських діалектів, архаїчних зокрема, мають важливе значення для усвідомлення постання української мови як самостійної системи взагалі.
Надзвичайно важливими для встановлення генези територіально-мовного утворення є вивчення особливостей давніх текстів цього ареалу в конкретний часовий проміжок. Студії В.Ярошенка „Українська мова в молдавських грамотах XIV-XV вв.” та В.Курашкевича „Gramoty halicko-wolynske XIV-XV wieku” і на сьогодні багато в чому залишаються неперевершені. У русистиці таке дослідження здійснив С.Котков „Южновеликорусское наречие в XVІІ ст.”. На жаль, в україністиці дотепер подібні діахронічні студії говорів української мови поодинокі. Варто виділити праці С.Cамійленка „До характеристики полтавсько-київського діалекту за пам’ятками XVII ст.”, Г.Шила „Деякі фонетичні явища галицько-волинського діалекту за пам’ятками XVI-XVII ст.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26 Реферат на тему: ПІВНІЧНЕ НАРІЧЧЯ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ В XVI-XVII СТ. ФОНЕТИКА

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок