Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Культурно-онтологічні основи “надії” (історико-філософський аналіз)

Культурно-онтологічні основи “надії” (історико-філософський аналіз)

Назва:
Культурно-онтологічні основи “надії” (історико-філософський аналіз)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,62 KB
Завантажень:
275
Оцінка:
 
поточна оцінка 3.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Борисова Тетяна Вікторівна
УДК 111.1 (09)
Культурно-онтологічні основи “надії”
(історико-філософський аналіз)
Спеціальність 09.00.05. – історія філософії
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
Дніпропетровськ – 2006


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі філософії Національної Металургійної Академії України
Науковий керівник: доктор філософських наук, професор
Капітон Володимир Павлович,
Дніпропетровська державна фінансова академія, завідувач кафедри гуманітарних дисциплін
Офіційні опоненти: доктор філософських наук, професор
Корх Олександр Миколайович,
Академія митної служби України, завідувач кафедри соціально-гуманітарних дисциплін
кандидат філософських наук, доцент,
Чичков Анатолій Григорович,
Український державний хіміко-технологічний університет,
завідувач кафедри філософії
Провідна установа: Київський національний університет імені Тараса Шевченка,
кафедра історії філософії
Захист відбудеться “ 30 ” червня 2006 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 08.051.11 при Дніпропетровському національному університеті Міністерства освіти і науки України за адресою: 49027, м. Дніпропетровськ, пл. Т.Г.Шевченка, 1. Палац студентів ДНУ, к. 30.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Дніпропетровського національного університету за адресою: 49050, м. Дніпропетровськ, вул. Казакова, 8.
Автореферат розісланий “---29 ” травня 2006 р.
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради,
доктор філософських наук, професор Окороков В.Б.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. Становлення та розбудова незалежної держави України в умовах XXI ст. у першу чергу, повязані із пошуком українським народом своєї культурної та цивілізаційної ідентичності. Під час осмислення усієї складності цих проблем стає зрозумілим особливе значення питань, які пов’язані з духовним виміром національного буття, важливу роль в якому має відігравати відродження загальнохристиянських традицій з їх цінностями, доброчесностями та ідеалами, серед яких важливе місце в історії культури займають такі софійні образи людського буття як віра, надія та любов. В умовах духовної трансформації українського суспільства, що визначається загостренням соціально-економічних та соціально-політичних проблем і пошуком єдиної національної ідеї та ідеї соборності, загострюються важливі для сучасного суспільства проблеми – про сутність буття та надію на краще, де образ надії є загальнолюдською універсалією культури. Сучасна суспільна свідомість виявляє глибоку зацікавленість щодо осмислення соціальної дійсності та визначення важливості ролі надії у ній, її вплив на особистість та культуру філософського мислення різних історичних епох. Історико-філософський екскурс в екзистенційні основи людського буття (рефлексію образів віри, надії, любові, свободи, добра та ін.) розкриває саму проблему культурної рефлексії “надії” як таку, що виходить на нові рівні аналізу: філософської антропології (з аналізом питання християнського есхатологізму), аксіології та методології.
Методологічний підхід пропонує розгляд філософської проблеми “надії” у контексті надії-символу, надії-образу та надії-феномена. Сама метафізична рефлексія надії не знімає традиційної для європейської філософії напруги між сущим та належним, тілесним та духовним, проте вона намагається прорватися до істинного, до людського та божественного, що є в людині. Буття людини є завжди проблематичним, вимагає постійного зусилля для зняття своєї “невизначеності”, тому знання “надії” – стає знанням спасіння та знанням культури.
Епоха Античності відкрила символічний вимір “надії”, в якій символ надії відіграє репрезентативну та смислову роль, знаковою сутністю якої виступають поняття добра та зла. Символ надії – це спосіб виразу ідеального змісту людського буття через призму соціокультурних цінностей. Християнське середньовіччя пропонує онтологічний зріз “надії”, розкриваючи трансцендентні основи надії як софійного образу людського буття.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: Культурно-онтологічні основи “надії” (історико-філософський аналіз)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок