Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Безкоштовно реферат скачати: Патогенні та мутагенні властивості вірусів озимої пшениці і можливість їх використання в селекційній практиці Патогенні та мутагенні властивості вірусів озимої пшениці і можливість їх використання в селекційній практиці

Патогенні та мутагенні властивості вірусів озимої пшениці і можливість їх використання в селекційній практиці Патогенні та мутагенні властивості вірусів озимої пшениці і можливість їх використання в селекційній практиці / сторінка 9

Назва:
Патогенні та мутагенні властивості вірусів озимої пшениці і можливість їх використання в селекційній практиці Патогенні та мутагенні властивості вірусів озимої пшениці і можливість їх використання в селекційній практиці
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,09 KB
Завантажень:
323
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 

ВисновкиВисновки
1. Виявлено, ідентифіковано та досліджено біологічні властивості збудників вірусних хвороб озимої пшениці: жовтої карликовості ячменю (ВЖКЯ) і смугастої мозаїки пшениці (ВСМП). Обидва віруси відзначаються системним характером інфекції, цитопатичною дією на рослинний організм і високою шкодочинністю. Чутливі до вірусів сорти озимої пшениці при інфікуванні на ранніх стадіях росту втрачають понад 50 % урожаю. ВЖКЯ в окремі роки може мати широке розповсюдження на посівах озимої пшениці.
2. Внаслідок мутагенної активності, ВЖКЯ і ВСМП можуть індукувати формотворчий процес за різноманітними ознаками у різних генотипів озимої пшениці. Виділено 19 типів мутантних ознак. Змінені ознаки рослин озимої пшениці успадковуються в наступних поколіннях, що свідчить про їх мутантну природу.
3. Чіткої залежності між вірусним патогенним впливом в М1 (вірусочутливістю вихідного матеріалу) та рівнем мутабільності в М2 не виявлено: частота виходу мутантних форм може бути вищою як в потомстві вірусочутливих генотипів, так і в потомстві більш стійких генотипів озимої пшениці.
4. Прояв вірусо-індукованих мутацій в М2 залежить від генотипових особливостей вихідного матеріалу, а характер успадкування мутантних ознак визначається їх генетичною природою.
5. ВЖКЯ і ВСМП проявляють подібну між собою ефективність мутагенної дії. Частота виходу мутантних форм при дії обох вірусів може знаходитись у деяких сортів на рівні 10 %, а спектр індукованих ними мутацій в основному перекривається.
6. Частота і спектр мутацій, індукованих вірусною дією, визначаються генотиповими особливостями сортів озимої пшениці. При цьому частота виходу мутацій у межах одного сорту може мати широкий діапазон варіювання (1,25 % — 17,7 %). Генотипово близькі сорти відзначаються подібною мутабільністю.
7. Індуковані форми з селекційно-корисними ознаками такими, як низькорослість та стійкість до вилягання, підвищений вміст білка в зерні, вища продуктивність рослин та іншими є цінним вихідним матеріалом для селекції озимої пшениці.
8. Більшість вірусо-індукованих мутантих форм мають нижчу від вихідного сорту продуктивність, проте існує можливість прямого добору перспективних у селекційному відношенні мутантних ліній, частота утворення яких знаходиться в межах 5 %.
Пропозиції селекційній практиціПропозиції селекційній практиці
Мутагенні властивості вірусів озимої пшениці рекомендується використовувати в практичній селекції з метою створення вихідного матеріалу, а також для прямого добору перспективних ліній. Для індукції спадкової мінливості у озимої пшениці рослини вихідних сортів в умовах штучного клімату потрібно інфікувати вірусами на ранніх стадіях росту, а насіння від заражених рослин — висівати по сім’ях в умовах селекційного розсадника. Змінені форми треба відбирати в наступному після інфікування поколінні. Успадкування ознак в М3 вказує на мутантну природу мінливості.
Основні положення дисертації викладено у таких роботах:Основні положення дисертації викладено у таких роботах:
1. Юхименко А.И., Сорокин В.В., Полункин Е.В. Вирусные болезни пшеницы и ячменя в зоне деятельности Мироновского НИИССП // Прогресс в селекции озимой пшеницы как фактор интенсификации производства зерна.- Сб. научн. трудов МНИИССП.- Мироновка, 1988.- С. 98 - 102.
2. Сорокин В.В., Юхименко А.И., Полункин Е.В. Оценка устойчивости сортов озимой пшеницы к вирусу желтой карликовости ячменя // Биологические резервы повышения урожайности зерновых колосовых культур.-Сб. научн. трудов МНИИСП.- Мироновка, 1989.- С. 67 - 70.
3. Юхименко А.И., Сорокин В.В. Сравнительная оценка лабораторной и полевой устойчивости сортов озимой пшеницы к вирусу желтой карликовости ячменя// Технологии возделывания зерновых колосовых культур и проблемы их селекции.- Сб. научн. трудов МНИИСП.- Мироновка, 1990.- С. 94 - 100.
4. Юхименко А.І. Показники стійкості сортів озимої пшениці до вірусу жовтої карликовості ячменю // Захист рослин.- 1998.- № 7.- С. 6.
5. Моргун В.В., Юхименко А.І., Волощук С.І., Гірко В.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
Реферат на тему: Патогенні та мутагенні властивості вірусів озимої пшениці і можливість їх використання в селекційній практиці Патогенні та мутагенні властивості вірусів озимої пшениці і можливість їх використання в селекційній практиці

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок