Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Антропологія східної патристики

Антропологія східної патристики

Назва:
Антропологія східної патристики
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,17 KB
Завантажень:
398
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
ІНСТИТУТ ФІЛОСОФІЇ ІМЕНІ Г.С.СКОВОРОДИ
НАЦІОНАЛЬНОЇ АКАДЕМІЇ НАУК УКРАЇНИ
ЧОРНОМОРЕЦЬ Юрій Павлович
УДК : 1(091):276(1-11):233.5
Антропологія східної патристики
Спеціальність 09.00.05 – історія філософії
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
Київ - 2002


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі філософії Національного аграрного університету.
Науковий керівник доктор філософських наук, професор
Головко Борис Андрійович,
Київський національний університет
імені Тараса Шевченка,
професор кафедри історії і теорії соціології
Офіційні опоненти: доктор філософських наук, професор
КАшуба Марія Василівна,
Інститут українознавства ім. І.Крип’якевича
(м.Львів),
завідувач сектора філософії культури;
кандидат філософських наук, доцент
Тихолаз Анатолій ГеоргіЙОвич,
Національний університет "Києво-Могилянська Академія", докторант кафедри філософії та релігієзнавства.
Провідна установа Київський національний університет
імені Тараса Шевченка,
кафедра історії філософії.
Захист відбудеться " 22 " " березня " 2002р. о 14.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д.26.161.02. в Інституті філософії імені Г.С.Сковороди НАН України (Київ-1, вул.Трьохсвятительська, 4).
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту філософії імені Г.С.Сковороди НАН України за адресою (Київ-1, вул.Трьохсвятительська, 4).
Автореферат розісланий 19 лютого 2002 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філософських наук Ситниченко Л.А.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. Світоглядні ідеї та філософсько-антропологічні погляди святих отців східної церкви - помітне явище в історії середньовічної філософії. Видатні особистості свого часу, виховані на кращих зразках античної культури і філософії, вони поставили людину, в її фундаментальному відношенні до Бога, у центр своєї творчості.
Антропологічна проблематика займає визначне місце вже в Біблії (особливо в Новому Заповіті), творах апостольських мужів та апологетів. З виникненням християнської філософської спекуляції в творах Клімента Олександрійського та Орігена починаються пошуки адекватних категорій та форм виразу для християнського бачення людини як цілісної духовно-тілесної, розумної, вільної особистості, що є образом Божим та може стати подобою та сином Абсолюту. Григорій Ниський вчить про природню гідність людини як богоподібного володаря земного світу, покликаного до споглядання і практичної діяльності, про безсмертну безтілесну душу, що має три основні сили – розумну, афективну і чуттєву, і є присутньою в усіх частинах тіла своїми енергіями. Григорій Ниський розробляє теорію духовного розвитку людини через стадії очищення, споглядання та екстатичної любові. Вершинним досягненням патристичної антропології були погляди на людину Максима Сповідника. Саме він дає вичерпні формулювання патристичного вчення про єдину синтетичну (духовно-тілесну) природу людини, розробляє вчення про раціональні здібності людини та теорію її реінтеграції (відновлення довершеної цілісності), детально аналізує акт гріхопадіння та феномен егоїзму. Його розуміння доброчесного праксису, природного споглядання та, особливо, обожнення стало основою для ісіхастської антропології Григорія Палами, Миколи Кавасили, Каліста Катафігіота. Антропологічні основи можливості віри, доброчесного вчинку, споглядального пізнання, чистої молитви, любові, екстазу, обожнення складають найважливіший елемент внеску східної патристики в історію філософії.
Актуальність теми зумовлена необхідністю історико-філософського вивчення обраного напрямку філософської антропології, представленого у працях пізньоантичних, візантійських і сірійських християнських авторів ІІ-ХІV століть. Означене завдання особливо важливе з огляду на непересічний вплив східної патристики на українську філософську культуру. До того ж необхідність тематичного викладу патристичної антропології вже достатньо усвідомлена світовою історико-філософською наукою. Лише в результаті запропонованого дослідження стає можливою теоретична реконструкція основних положень антропології східної патристики і показ того, як саме на основі єдиної понятійної схематики святими отцями східної Церкви було створене вчення про людину в цілому, її суттєві складові та здібності, про людську дезінтеграцію та шлях особистого духовного розвитку.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Антропологія східної патристики

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок