Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> лексико-семантична та словотвірна структура української термінології садівництва

лексико-семантична та словотвірна структура української термінології садівництва

Назва:
лексико-семантична та словотвірна структура української термінології садівництва
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
28,89 KB
Завантажень:
144
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
Міністерство освіти і науки України
Запорізький національний університет
УДК: 811.161.2’373.611’276.6:635
Костенко Людмила Миколаївна
лексико-семантична та словотвірна
структура української
термінології садівництва
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Запоріжжя – 2005
Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі загального і слов’янського мовознавства Запорізького національного університету
Науковий керівник – доктор філологічних наук, професор Чабаненко Віктор Антонович, завідувач кафедри загального і слов’янського мовознавства Запорізького національного університету
Офіційні опоненти – доктор філологічних наук, професор Стишов Олександр Анатолійович, завідувач кафедри фонетики і граматики слов’янських мов Київського національного лінгвістичного університету;–
кандидат філологічних наук Цимбалюк Юрій Васильович, доцент кафедри теорії перекладу Гуманітарного університету „Запорізький інститут державного та муніципального управління”
Провідна установа – Дніпропетровський національний університет, кафедра української мови
Захист відбудеться “21” червня 2005 р. о 10 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 17. 051. 02 у Запорізькому національному університеті (69600, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 66, корп. 2, ауд. 230)
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Запорізького національного університету (69600, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, 66, корп. 2)
Автореферат розіслано “16” травня 2005 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук,
доцент Л.І. Кучеренко
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Сучасний стан української наукової термінології характеризується тяжінням до міжнародних стандартів і водночас посиленням інтересу до власних національних надбань. Вироблення принципів і методів творення термінологічної лексики за допомогою власних мовних ресурсів, калькування термінів чи їх запозичення – основні шляхи формування української наукової термінології. Це можна простежити на прикладі термінології садівництва, однієї з найдавніших і найрозвиненіших терміносистем.
Важливим аспектом у вивченні цієї терміносистеми є розмежування понять "термін" і "професіоналізм"; "термін" і "номенклатурна назва". Термінолексика садівництва цікава своїм походженням – вона формувалася разом з розвитком мови та суспільства. Але водночас вона чи не найбільше перевантажена дублетами, фонетичними і морфологічними варіантами. Ці явища потребують глибокого вивчення, оскільки постала необхідність в удосконаленні, унормуванні та систематизації національної лексики садівництва. Необхідність ґрунтовного дослідження лексичного словника садівництва пов’язана з розвитком цієї галузі, традиційної у степовій зоні України. Згідно з Державною програмою відтворення садівництва України і враховуючи світовий досвід, у південному регіоні планується значно збільшити площі закладання інтенсивних садів. Вдосконалення традиційних та становлення нових методів садівництва супроводжується збагаченням лексики садівництва за рахунок термінології суміжних наук: генетики і селекції, біохімії, ботаніки, біології, цитології, фітоценології, радіології. Утворюються також самостійні терміни білкової, генної, клітинної інженерії.
Виникла необхідність забезпечити працівників садівництва досконалою унормованою термінологією. Створення нового галузевого словника потребують не лише лінгвісти, а й учені-помологи. Терміносистема садівництва досить швидко поповнюється лексичними одиницями, які позначають нові явища, відкриття та здобутки садівництва України. Сучасні технології сприяють його якісним змінам. Сортовий склад плодових насаджень поповнився великою кількістю нових сортів вітчизняної та іноземної селекції. Значні зміни сталися і в агротехніці садівництва. Зросла потреба вчених-природознавців в оволодінні сучасною українською науковою термінологією, яка протягом десятиліть не використовувалась ними у зв’язку з інтенсивними процесами зросійщення наукових видань.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 Реферат на тему: лексико-семантична та словотвірна структура української термінології садівництва

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок