Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> МОРФО – ФІЗІОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ СТІЙКОСТІ МОХІВ ДО ТОКСИЧНОЇ ДІЇ ІОНІВ ВАЖКИХ МЕТАЛІВ

МОРФО – ФІЗІОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ СТІЙКОСТІ МОХІВ ДО ТОКСИЧНОЇ ДІЇ ІОНІВ ВАЖКИХ МЕТАЛІВ

Назва:
МОРФО – ФІЗІОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ СТІЙКОСТІ МОХІВ ДО ТОКСИЧНОЇ ДІЇ ІОНІВ ВАЖКИХ МЕТАЛІВ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,92 KB
Завантажень:
198
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
ЛЬВІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ імені ІВАНА ФРАНКА
МАЄВСЬКА СОФІЯ МИХАЙЛІВНА
УДК 582.32: 54.06
МОРФО – ФІЗІОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ СТІЙКОСТІ МОХІВ
ДО ТОКСИЧНОЇ ДІЇ ІОНІВ ВАЖКИХ МЕТАЛІВ
03.00.12 -фізіологія рослин
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата біологічних наук
Львів - 2001
Дисертацією є рукопис
Робота виконана у відділі екоморфогенезу рослин Інституту екології Карпат НАН України
Науковий керівник: доктор біологічних наук, професор
ДЕМКІВ Орест Теодорович,
Інститут екології Карпат НАН України,
завідувач відділу екоморфогенезу
рослин
Офіційні опоненти: доктор біологічних наук, професор
Криницький Григорій Томкович
Український державний лісотехнічний
університет,
завідувач кафедри лісівництва
доктор біологічних наук, професор
СИЛАЄВА Алла Михайлівна
Інститут садівництва Української
академії аграрних наук,
завідувач відділу фізіології та
біотехнологічних досліджень
Провідна установа: Інститут фізіології рослин і генетики НАН України, м. Київ
Захист відбудеться 6 липня 2001р. о 12.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 35.051.14 у Львівському національному університеті імені Івана Франка за адресою: 79005, м. Львів, вул. Грушевського, 4, біологічний факультет Львівського національного університету імені Івана Франка, ауд.333.
З дисертацією можна ознайомитись у науковій бібліотеці Львівського національного університету імені Івана Франка за адресою: 79005, м. Львів, вул. Драгоманова, 17.
Автореферат розісланий 1 червня 2001р.
Вчений секретар спеціалізованої
вченої ради, кандидат біологічних наук Д.І. Санагурський


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Пізнання механізмів реакції рослин на вплив екстремальних факторів є однією з найактуальніших проблем сучасної біології. Ця проблема ще більше загострилася у зв"язку із забрудненням атмосфери техногенними продуктами, у тому числі іонами важких металів (Андреева, 1990).
Іони металів входять до складу багатьох ферментів та інших біополімерів і беруть участь у регуляції біохімічних процесів у клітинах (Мецлер, 1980). Забруднення довкілля іонами важких металів призвело до зростання їх вмісту у грунтах і рослинах, унаслідок чого знизилася не лише активність ферментативних систем, але й порушилася їх регуляторна функція у клітинах. Дослідження природи процесів, які регулюються іонами металів, і пошук шляхів управління ними стали нагальною потребою сьогодення.
Інтегральною реакцією на зростання концентрації іонів важких металів є зниження життєдіяльності одних і відмирання інших рослин, у результаті чого на антропогенно змінених територіях зменшилося видове різноманіття і спростилися взаємозв"язки між видами (Мамчур, Демкив, 1991; Мамчур, 1997). Дослідження на видовому рівні залишають поза увагою дослідників зміни і пошкодження, які відбуваються на внутрішньовидовому, клітинному та субклітинному рівнях. У багатьох випадках ці зміни є прихованими, хоча вони визначають і норму реакції, і потенційну спроможність видів адаптуватися до екстремальних умов мінерального живлення (Демків, 1996).
Токсичну дію іонів важких металів вивчали переважно на квіткових рослинах (Егошина, Косицин, 1990). Мохи проаналізовані значно менше, хоча саме у них вплив іонів важких металів проявляється набагато контрастніше. Мохи, як безсудинні рослини, на відміну від інших представників вищих рослин, поглинають мінеральні речовини всією поверхнею тіла, завдяки чому нагромаджують катіони важких металів у підвищених концентраціях, і не виробили ніяких механізмів дискримінації щодо надмірного поглинання токсичних речовин (Бардунов, 1989; Парибок и др., 1985). Висока чутливість мохів до наявності іонів важких металів у субстраті робить їх придатними для розробки швидкого та дешевого експрес-методу оцінки екологічної ситуації не лише у повітрі (Кондратюк та ін., 1991), але й оцінки рівнів забруднення водойм. Вищевикладене обумовило мету і основні завдання дисертаційної роботи.
Зв"язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дослідження виконані в рамках науково-дослідних планових тем Інституту екології Карпат НАН України (№ держ.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: МОРФО – ФІЗІОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ СТІЙКОСТІ МОХІВ ДО ТОКСИЧНОЇ ДІЇ ІОНІВ ВАЖКИХ МЕТАЛІВ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок