Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> МОВНІ ЗАСОБИ ВИРАЖЕННЯ СИМВОЛУ (на матеріалі російської поезії символізму)

МОВНІ ЗАСОБИ ВИРАЖЕННЯ СИМВОЛУ (на матеріалі російської поезії символізму)

Назва:
МОВНІ ЗАСОБИ ВИРАЖЕННЯ СИМВОЛУ (на матеріалі російської поезії символізму)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,11 KB
Завантажень:
244
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Національний педагогічний університет
імені М.П.Драгоманова
Сиромля Наталія Миколаївна
УДК 81’22:801.661:811.161.1
МОВНІ ЗАСОБИ ВИРАЖЕННЯ СИМВОЛУ
(на матеріалі російської поезії символізму)
10.02.02 – російська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2006


Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі російської мови Інституту іноземної філології Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова Міністерства освіти і науки України
Науковий керівник – | доктор філологічних наук, професор
Іванова Людмила Петрівна,
Інститут іноземної філології
Національного педагогічного університету
імені М.П.Драгоманова,
професор кафедри російської мови | Офіційні опоненти – | доктор філологічних наук, професор
Молотаєва Наталія Віталіївна,
Інститут філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка,
професор кафедри російської мови | кандидат філологічних наук, доцент
Большакова Наталія Іванівна,
Київський національний лінгвістичний університет, доцент кафедри фонетики і граматики слов’янських мов |
Провідна установа – |
Донецький національний університет,
Міністерство освіти і науки України,
кафедра російської мови, м. Донецьк |
Захист відбудеться 31 жовтня 2006 року о 16 год.30 хв. на засіданні спеціалізованої вченої ради К26.053.04 в Національному педагогічному університеті імені М.П.Драгоманова , 01601, м. Київ, вул. Пирогова, 9.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова , 01601, м. Київ, вул. Пирогова, 9.
Автореферат розісланий 27 вересня 2006 року
Учений секретар
Спеціалізованої вченої ради Н.П.Гальона
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
На межі тисячоліть, коли вирішується питання про філософію рубіжного мислення як історичний та культурно-естетичний феномен, когнітивна лінгвістика у складі антропоцентричної парадигми підіймає на новий рівень наукового пізнання проблему взаємозв’язку мислення та мови.
Один із способів зберігання, трансформації та передачі культурологічної інформації, одиниця “пам’яті народу”, конструкт, що відповідає вимогам художнього мислення перехідного часу, – це символ, який перетворюється на гиперонім – слово загального, родового змісту, більш звичне для сучасного поняттєвого мислення (В.В.Колесов).
Особлива увага приділяється вивченню символу у працях Н.Д.Арутюнової, О.Ф.Лосєва, М.Ю.Лотмана, В.А.Маслової, М.О.Новикової, Ю.С.Степанова та інших дослідників.
Термінологічне значення слова “символ” є відмінним у різних системах, що зумовлено його належністю до метамов різних наук – логіки, математики, етнографії, психології, філології та лінгвістики, філософії, історії релігій, соціології, культурології.
Вивчення символу у різних галузях науки зумовлює різноманітність підходів до цієї філософсько-естетичної категорії: філософський (О.Ф.Лосєв, М.К.Мамардашвілі, А.М.П’ятигорський, К.А.Свасьян, Ю.І.Сватко), міфологічний (Е.М.Мелетинський, У.Тернер), лінгвокультурологічний (В.В.Колесов, В.А.Маслова, Ю.Л.Мосенкіс, О.І.Потапенко, Н.В.Слухай, Ю.С.Степанов), лінгвістичний (О.О.Потебня, Н.Д.Арутюнова, Н.А.Афанасьєва, Е.Я.Кравченко, Е.В.Шелестюк), когнітивний (И.А.Бескова, Д.О.Островський), езотеричний (В.Андреєва, Е.Я.Шейніна).
Проте визначення поняття символу, зокрема, з лінгвістичного погляду залишається неоднозначним та суперечливим.
Актуальність дисертаційного дослідження зумовлена недостатнім вивченням символу з позицій лінгвістики, відсутністю загальноприйнятого лінгвістичного означення символу, необхідністю з’ясування його структури як мовного явища, виділення особливостей мовних засобів вираження символу, зокрема, у символістському поетичному мовленні.
Теоретико-лінгвістичним підґрунтям роботи стали дослідження вітчизняних та зарубіжних учених в галузі міфопоетики, лінгвосеміотики, етнолінгвістики, фольклористики, когнітивної лінгвістики, зокрема роботи з вивчення мови фольклорних та етнографічних текстів у ХІХ – початку ХХ століть О.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: МОВНІ ЗАСОБИ ВИРАЖЕННЯ СИМВОЛУ (на матеріалі російської поезії символізму)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок