Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Жіноча творчість як чинник вестернізації в російській літературі XVIII ст.

Жіноча творчість як чинник вестернізації в російській літературі XVIII ст.

Назва:
Жіноча творчість як чинник вестернізації в російській літературі XVIII ст.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
31,61 KB
Завантажень:
417
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ ЛІТЕРАТУРИ ім. Т.Г.ШЕВЧЕНКА
Улюра Ганна Анатоліївна
УДК 821.161.1(09)
Жіноча творчість як чинник вестернізації
в російській літературі XVIII ст.
10.01.02 – російська література
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2002


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у відділі світової літератури Інституту літератури
ім. Т.Г.Шевченка НАН України.
Науковий керівник: доктор філологічних наук
Ігнатенко Микола Андрійович,
провідний науковий співробітник Інституту
літератури ім. Т.Г.Шевченка НАН України.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Кирилюк Зінаїда Василівна,
професор кафедри історії світової літератури та культури
Херсонського державного педагогічного університету.
кандидат філологічних наук, доцент
Фатєєв Сергій Павлович,
доцент кафедри практики
і методики викладання слов’янських мов
Київського національного лінгвістичного університету.
Провідна установа: Полтавський державний педагогічний
університет ім. В.Г.Короленка,
кафедра зарубіжної літератури,
Міністерство освіти і науки України.
Захист відбудеться “25” грудня 2002 р. о 10 годині на засіданні спеціалізованої ради Д 26.178.02 в Інституті літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України (01001, Київ–1, вул. М.Грушевського, 4).
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України (01001, Київ–1, вул. М.Грушевського, 4).
Автореферат розісланий “22” листопада 2002 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Гайнічеру О.І.


Загальна характеристика роботи
Дискусії довкола жіночої літератури та пов’язаними із нею новими методологічними підходами (феміністська критика, гінокритика, гендерний аналіз) дедалі частіше опиняються у полі зору сучасного літературознавства. А між тим навіть невелика кількість уже існуючих історико-літературних робіт про специфіку літературної праці жінок у тій чи іншій національній літературі свідчить про те, що жіночі студії у вітчизняній філологічній науці перебувають на початковій стадії дослідження.
Формування жінки-письменниці у російській літературі XVIII ст. і поява перших зразків російської жіночої літератури невід’ємні від комплексу соціокультурних явищ, спровокованих тодішніми процесами вестернізації. Вже у середині 1710-х років ідея орієнтованого на Захід перелому в історії культури Росії, ідея двох Росій оволодіває свідомістю сучасників. У наступні десятиліття вона стає наріжним каменем всіх ідеологічних концепцій, перейнятих інтересом до того, “хто ми були раніше, і хто ми є тепер, якою була Росія і якою вже є” Прокопович Ф. Слова и речи: В 2-х ч. – Спб., 1761. – Ч.2. – С. 73.. Вплив західноєвропейського емансипаційного досвіду в поєднанні із функцією жінки як хранительки історичного досвіду нації обертається виникненням потужного жіночого спектру в культурі перехідної доби, яка потребує свого втілення у художньому слові.
Актуальність роботи зумовлена, по-перше, відсутністю у вітчизняному та зарубіжному літературознавстві досліджень, присвячених проблемі формування російської жіночої літератури XVIII ст. в контексті вестернізації Росії; по-друге, підвищенням інтересу сучасного літературознавства до ролі жінки як творчої особистості в літературному процесі і, по-третє, пильною увагою наук гуманітарного циклу до перехідної післяпетровської доби у російській культурній історії, яка кореспондує із сучасними процесами вестернізації та формуванням національної ідеї в сучасному постколоніальному суспільстві.
Об’єктом дисертації обрано вплив європеїзованої жіночої особистості на розвиток російської літератури XVIII ст. і роль та місце саме жіночої творчості у тогочасному літературному процесі.
Предмет дослідження – різножанрові твори, що репрезентують ментальність російської жінки XVIII ст. та її стереотипне зображення тодішніми письменниками-чоловіками.
Мета дисертації полягає в тому, щоб 1) при аналізі процесів вестернізації в російській літературі XVIII ст.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 Реферат на тему: Жіноча творчість як чинник вестернізації в російській літературі XVIII ст.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок