Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> УНІВЕРСАЛІЇ КУЛЬТУРИ У ТВОРЧОСТІ КШИШТОФА ПЕНДЕРЕЦЬКОГО

УНІВЕРСАЛІЇ КУЛЬТУРИ У ТВОРЧОСТІ КШИШТОФА ПЕНДЕРЕЦЬКОГО

Назва:
УНІВЕРСАЛІЇ КУЛЬТУРИ У ТВОРЧОСТІ КШИШТОФА ПЕНДЕРЕЦЬКОГО
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,70 KB
Завантажень:
299
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
ОДЕСЬКА ДЕРЖАВНА МУЗИЧНА АКАДЕМІЯ
ім. А. В. НЕЖДАНОВОЇ
Калімуліна Тетяна Ахатівна
УДК 78.072.2
УНІВЕРСАЛІЇ КУЛЬТУРИ
У ТВОРЧОСТІ КШИШТОФА ПЕНДЕРЕЦЬКОГО
Спеціальність 17.00.03 – музичне мистецтво
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата мистецтвознавства
Одеса – 2003


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Одеській державній музичній Академії ім. А. В. Нежданової,
Міністерства культури і мистецтв України.
Науковий керівник: Самойленко Олександра Іванівна, кандидат філософських наук, в. о. професора Одеської державної музичної Академії ім. А. В. Нежданової.
Офіційні опоненти: Черкашина-Губаренко Марина Романівна, доктор мистецтвознавства, професор, член-кореспондент Академії мистецтв України, зав. кафедрою історії зарубіжної музики Національної музичної Академії України ім. П. І. Чайковського;
Мірошниченко Світлана Володимирівна, кандидат мистецтвознавства, в. о. професора Одеської державної музичної академії ім. А. В. Нежданової.
Провідна установа: Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського НАН України, відділи музикознавства і культурології , м. Київ.
Захист відбудеться 23.05.2003 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 41.857.07 по захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата мистецтвознавства у Одеській державній музичній академії ім. А. В. Нежданової за адресою: 65020, м. Одеса, вул. Новосельського, 63, Малий зал.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Одеської державної музичної Академії ім. А. В. Нежданової за адресою: 65020, м. Одеса, вул. Новосельського, 63.
Автореферат розіслано 22.04.2003 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради
кандидат мистецтвознавства,
в. о. професора Н. С. Довгаленко
 
Загальна характеристика дисертації
Актуальність дослідження. Один з найбільш “протеїчних” композиторів ХХ сторіччя, близький у цьому відношенні до І. Стравінського, К. Пендерецький одночасно закладає традиції польської національної композиторської школи, звертається не просто до традиційних, але постійних, “вічних” образів, сюжетів, тем, тяжіє до культових канонічних жанрових форм, проголошує вірність “формі” як стійкій структурі, що зберігає незмінні цінності. На рубежі тисячоріч стає помітним і бажання композитора, створюючи синтезуючу жанрово-композиційну форму, обпертися на історичні стильові моделі музики. При цьому своєю “автобіографією” як композитора він готовий вважати весь історичний досвід європейської музики, прагне дати йому можливість “пролунати” в одночасності і сучасно.
“Феномен Пендерецького” виявляється тісно повязаним з явищем культурних універсалій (у понятійному відношенні – з категоріями граничних основ культури, у термінології О. Кирилюка). Реалізуючись в різних сферах людської діяльності, модифікуючись в різних видах мистецтва, еволюціонуючи в різних історичних жанрових формах, універсалії, як такі культурні форми, що завжди мають загальне значення засад людської творчості (життя як творчого процесу), зберігають зв’язок з єдиним механізмом культури – з базовими структурами культурної свідомості, культурної семантики.
Тому ми можемо говорити про те, що творчість Пендерецького являє собою не тільки музично-стильовий, але й особливий культурологічний феномен, може бути висвітлена як ціле – у єдності методу – тільки в контексті пріоритетних напрямків культури та їх проекцій в галузь музичної культури. Актуальність такої постановки проблеми, обраної в нашому дослідженні, підсилюється тим, що дозволяє, спираючись на творчість польського майстра, розвивати культурологічно оновлений музикознавчий підхід до ряду явищ музичного мистецтва, обґрунтовувати необхідність такого підходу до композиторської творчості другої половини ХХ – початку ХХI сторіччя, нарешті, визначати провідні музично-культурологічні категорії. Подібна методологічна спрямованість роботи, у свою чергу, може бути пояснена тим, що сьогодні існує нагальна потреба чіткого розмежування музикознавчого і культурологічного підходів, а також – не менш важлива задача їх понятійного зближення в руслі музикознавчих концепцій культури.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: УНІВЕРСАЛІЇ КУЛЬТУРИ У ТВОРЧОСТІ КШИШТОФА ПЕНДЕРЕЦЬКОГО

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок