Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Чернігівський колегіум (XVIIIст.)  

Чернігівський колегіум (XVIIIст.)  

Назва:
Чернігівський колегіум (XVIIIст.)  
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,43 KB
Завантажень:
222
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ УКРАЇНОЗНАВСТВА ІМ.І. КРИП’ЯКЕВИЧА
ІНСТИТУТ НАРОДОЗНАВСТВА
Травкіна Ольга Іванівна
УДК 94(477):281.9”17”
Чернігівський колегіум (XVIIIст.)
 
07. 00.01 - історія України
Автореферат
дисертації на здобуття наукового
ступеня кандидата історичних наук
Львів 2003
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Інституті української археографії та джерелознавства ім. М. Грушевського НАН України.
Науковий керівник: Леп’явко Сергій Анатолійович, доктор історичних наук, професор, провідний науковий співробітник Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.Грушевського НАН України
Офіційні опоненти: Кашуба Марія Василівна, доктор філософських наук, професор кафедри політичних наук та філософії Львівського регіонального інституту державного управління Української академії державного управління при Президентові України
Пришляк Володимир Васильович, кандидат історичних наук, доцент кафедри давньої і нової історії України Волинського державного університету ім. Лесі Українки МОН України
Провідна установа: Київський національний університет ім. Тараса Шевченка
Захист відбудеться 11 листопада 2003 р. о 15 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д .222.01 Інституту українознавства ім. І.Крип’якевича НАН України та Інституту народознавства НАН України за адресою: 79026 м. Львів-026, вул. Козельницька, 4.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України.
Автореферат розісланий 8 жовтня 2003 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради
доктор історичних наук ПАТЕР І.Г.
Загальна характеристика роботи
 
Актуальність теми. Серед проблем історії духовної культури України важливе місце посідає дослідження формування системи освіти, діяльності окремих навчальних закладів, насамперед, Острозької, Києво-Могилянської академій, Львівського університету, а також освітніх установ, що виникли на сході України у XVIII ст. - Чернігівського, Харківського, Переяславського колегіумів.
Історія Чернігівського колегіуму була нерозривно пов'язана з суспільно-політичним та економічним розвитком Лівобережної України на зламі ХVII-ХVIII ст. Наприкінці ХVII ст. в Гетьманщині відбувається стрімкий розвиток економіки і культури. Найважливіший освітній центр України - Києво-Могилянський колегіум - переживав період розквіту і набув офіційного статусу академії. За гетьмана Івана Мазепи, який опікувався академією, вона утвердилася в ролі головного освітньо-культурного осередку не тільки України, але і всієї Східної Європи.
Саме в цей період в Чернігові - другому за значенням після Києва історичному та культурному центрі Гетьманщини, за сприяння гетьмана Івана Мазепи був заснований ще один навчальний заклад вищого рівня - Чернігівський колегіум. Фундований відомими церковними і культурними діячами, чернігівськими архієпископами Лазарем Барановичем та Іоаном Максимовичем за взірцем Києво-Могилянської академії, колегіум уже в перший період свого існування (1700-1721 рр.) став значним центром просвіти в Лівобережній Україні. Створивши Чернігівський колегіум, вихованці Києво-Могилянського колегіуму запроваджують у ньому демократичні порядки, гуманістичні традиції, притаманні українським навчальним закладам. Тут здобували знання представники різних верств тогочасного суспільства: козацької старшини, рядового козацтва, духовенства, міщан, селянства. Він був загальнонаціональним закладом, в якому навчалося чимало вихідців з різних регіонів Гетьманщини, а також з українських земель, які перебували у складі Речі Посполитої.
Заснований в мiстi з багатими iсторичними та культурними традицiями, в якому дiяв представницький лiтературно-мистецький гурток, Чернiгiвський колегiум був одним з центрів розвитку української літератури першої половини XVIII ст. Побудований на засадах європейської освіти, він поряд з Києво-Могилянською академiєю виступав як важливий осередок та провiдник захiдноєвропейських культурних впливiв на значнiй територiї, сприяв зближенню захiдної та української культур.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: Чернігівський колегіум (XVIIIст.)  

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок