Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Структура семантичного поля дієслів багатократно-дистрибутивної

Структура семантичного поля дієслів багатократно-дистрибутивної

Назва:
Структура семантичного поля дієслів багатократно-дистрибутивної
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,47 KB
Завантажень:
312
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
НАЦІОНАЛЬНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені М.П.ДРАГОМАНОВА
МЕДИНСЬКА Наталія Миколаївна
УДК 811.161.2'367
Структура семантичного поля
дієслів багатократно-дистрибутивної
і розподільної дії
10.02.01 – українська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2000


Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі української мови Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова, Міністерство освіти науки України
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
Плющ Марія Яківна,
Національний педагогічний
університет імені М.П.Драгоманова,
професор кафедри української мови
 
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Городенська Катерина Григорівна,
Інститут української мови НАН України,
заступник директора
кандидат філологічних наук, доцент
Стишов Олександр Анатолійович
Київський державний лінгвістичний
Університет, доцент кафедри
загального та українського мовознавства
Провідна установа – Прикарпатський університет ім.. Василя Стефаника, кафедра української мови, Міністерство освіти і науки України, м. Івано-Франківськ
Захист відбудеться “ 23 ” січня 2001 року о 16-30 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради
К 26.053.04 у Національному педагогічному університеті М.П.Драгоманова 01601, м. Київ, вул. Пирогова, 9.
 
Автореферат розісланий “ 19 ” грудня 2000 року.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова, 01601, м.Київ, вул.Пирогова, 9.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Н.П.Гальона


Загальна характеристика роботи.
Дисертаційна робота присвячена дослідженню категоріальної семантики дієслів багатократно-дистрибутивної і розподільної дії (БДД і РД), яка теоретично інтерпретується як вияв аспектуальних значень слів, об'єднаних у лексико-семантичне поле.
Актуальність дослідження випливає з необхідності нового осмислення лексичних одиниць – не тільки як номінативних знаків, а й як знаків, які акумулюють соціально-історичну, конктретно-емоційну і функціонально-семантичну інформацію. Вона зумовлюється потребою більш глибокого осмислення закономірностей функціонування і розвитку мови, що ґрунтується на дослідженні часткових лексико-семантичних мікросистем з метою створення цілісної картини системної організації мови.
У сучасному мовознавстві, позначеному бурхливим розвитком нових теорій типу трансформаційної (Н.Хомський), відмінкової (Ч.Філлмор), функціональної (Н.Халлідей) граматик, помітно зросла увага вчених до різнорівневої природи повнозначного слова, зокрема дієслова, яке характеризується складною категоріальною системою. Одним із перспективних напрямків дослідження лексичних одиниць є вивчення їх семантики як на словниковому і словотвірному рівнях, так і на рівні функціонування (у синтагматиці). Зокрема дослідники дієслова (О.М.Пєшковський, О.О.Потебня, В.В.Виноградов, І.І.Мєщанінов, О.В.Бондарко, В.М.Русанівський та ін.) підкреслювали необхідність вивчення категоріальної семантики з урахуванням зв'язків в окремих мовних ярусах та міжрівневої взаємодії лексики і граматики. Закладені В.Гумбольдтом і О.О.Потебнею основи семантичного дослідження лексики стали особливо актуальними в наш час.
В аспектуальному відношенні дослідженню підлягають окремі лексико-семантичні розряди дієслів, їх структурна організація, що відображає способи перебігу дії в часі. Якщо такий зміст традиційно розглядався як варіативні значення граматичної категорії виду (А.Мейє, Дж.Грубор, О.О.Шахматов, Л.В.Щерба), то в сучасній лінгвістиці його кваліфікують як семантику способів дієслівної дії, в яких виявляються аспектуальні властивості дієслова (Ю.Д.Апресян, О.В.Бондарко, Л.М.Васильєв, Р.М.Гайсіна, Ю.С.Маслов, Н.Ю.Шведова та ін.).
В україністиці до проблеми виділення й характеристики способів дієслівної дії зверталися І.Р.Вихованець, А.П.Грищенко, В.В.Дятчук, Т.Є.Масицька, В.М.Русанівський. Однак об'єктом їхньої уваги є насамперед ознаки, за якими виділяють способи дієслівної дії, та їх класифікація.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Структура семантичного поля дієслів багатократно-дистрибутивної

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок