Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> РОЗВИТОК ПРОСТОРОВОЇ ПЕРЦЕПЦІЇ У ОСЛІПЛИХ ОСІБ ЗРІЛОГО ВІКУ

РОЗВИТОК ПРОСТОРОВОЇ ПЕРЦЕПЦІЇ У ОСЛІПЛИХ ОСІБ ЗРІЛОГО ВІКУ

Назва:
РОЗВИТОК ПРОСТОРОВОЇ ПЕРЦЕПЦІЇ У ОСЛІПЛИХ ОСІБ ЗРІЛОГО ВІКУ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,23 KB
Завантажень:
311
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
ІНСТИТУТ ДЕФЕКТОЛОГІЇ АКАДЕМІЇ ПЕДАГОГІЧНИХ НАУК УКРАЇНИ
ЖУРОВ ВАДИМ ВОЛОДИМИРОВИЧ
УДК: 159.937:376.32
РОЗВИТОК ПРОСТОРОВОЇ ПЕРЦЕПЦІЇ
У ОСЛІПЛИХ ОСІБ ЗРІЛОГО ВІКУ
19.00.08 - спеціальна психологія
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата психологічних наук
Київ – 2002


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Інституті дефектології АПН України.
Науковий керівник кандидат педагогічних наук,
старший науковий співробітник
Вавіна Людмила Сергіївна,
Інститут дефектології АПН України,
завідувач лабораторії тифлопедагогіки
Офіційні опоненти доктор педагогічних наук, професор,
дійсний член АПН України
Киричук Олександр Васильович,
Інститут підготовки кадрів ДСЗУ,
завідувач кафедри психології та соціальної
роботи
кандидат психологічних наук, доцент
Синьова Євгенія Павлівна,
Національний педагогічний університет
імені М.П. Драгоманова, завідувач
кафедри тифлопедагогіки
Провідна установа Інститут психології АПН України
імені Г.С. Костюка, лабораторія
психодіагностики, м. Київ
Захист відбудеться “11” червня 2002 року о 1430 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.450.01 в Інституті дефектології АПН України (04060, Київ, вул. М.Берлинського, 9).
З дисертацією можна ознайомитись у науковій частині Інституту дефектології АПН України за адресою: 04060, Київ, вул. М. Берлинського, 9.
Автореферат розісланий “10” травня 2002 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Колупаєва А.А.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Проблема спеціального навчання орієнтації сліпих у відкритому просторі залишається завжди ак-туальною для реабілітаційного процесу, оскільки в умовах зоро-вої депривації значно обмежуються функціональні можливості лю-дини. Значущість проблеми зумовлюється й тим, що в існуючій системі реабілітації дорослих інвалідів за зором увага переважно надавалась елементарній та трудовій реабілітації. Тим часом ряд проведених досліджень (Р. Бандзявіченє, В.О. Кручинін, О.Г. Литвак, Г.Ю. Мустафаєв та ін.) та реабілітаційна практика засвідчують, що у людей, які пережили фазу загостреного реагування на втрату зору і набули вже необхідних навичок самообслуговування, працевлаштованих, залишаються невирішеними психологічні проблеми, що гальмують повноцінну їх адаптацію і провокують розвиток “стійких патохарактерологічних розладів” (О.І. Семенов). Виникає необхідність у наданні їм своєчасної та ефективної допомоги у просторовій орієнтації та психологічній реабілітації, зокрема в профілактиці й корекції тривожних станів.
Необхідність розробки і обгрунтування психологічних умов перцептивного навчання інтермодальної просторової перцепції осліплих дорослих на основі збережених аналізаторів зумов-люється недостатністю теоретичної розробки функціонування перцептивних процесів при втраті зору та корекційних методик розвитку перцепції в осіб даної вікової категорії. Малопро-дуктивна життєдіяльність осліплих позначається на соціальних пот-ребах, емоційній сфері людини, яка перебуває в умовах зорової депривації. В Україні ці концептуальні положення реабілітації розроблено в працях І.С. Моргуліса, А.Ю. Максименка, С.О. Покутнєвої, В.М. Ремажевської, Є.П. Синьової та інш.
У загальній та тифлопсихології чільне місце посідають праці з проблем розвитку просторової перцепції (Б.Г. Ананьєв, К. Бюрклен, Л.М. Веккер, П. Віллей, А.А. Крогіус. О.Г. Литвак, І.С. Моргуліс, А.Ю. Максименко, В.С. Сверлов, Ф.М. Шемякін та інші). Однак у більшості досліджень компенсаторне сприймання при втра-ті зору розглядається у помодальній інтерпретації послідовно поступаючих сигналів. Між тим перцептивний акт є цілісне утворення, а його перцепт може бути полімодальним та інформативнішим.
Максимально можлива інформативність перцепту актуальна для незрячих і цілком можлива, що доведено Д. Брунером, С. Геймезом, Д. Гестом, Дж. Джуурмаа, В.О. Кручиніним, С. Лєхтінен-Райло, Р.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: РОЗВИТОК ПРОСТОРОВОЇ ПЕРЦЕПЦІЇ У ОСЛІПЛИХ ОСІБ ЗРІЛОГО ВІКУ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок