Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> АЛГОРИТМИ СЕМАНТИЧНОГО АНАЛІЗУ ПРИРОДНОМОВНИХ ТЕКСТІВ

АЛГОРИТМИ СЕМАНТИЧНОГО АНАЛІЗУ ПРИРОДНОМОВНИХ ТЕКСТІВ

Назва:
АЛГОРИТМИ СЕМАНТИЧНОГО АНАЛІЗУ ПРИРОДНОМОВНИХ ТЕКСТІВ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,16 KB
Завантажень:
379
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
МАРЧЕНКО ОЛЕКСАНДР ОЛЕКСАНДРОВИЧ
УДК 681.3
АЛГОРИТМИ СЕМАНТИЧНОГО АНАЛІЗУ
ПРИРОДНОМОВНИХ ТЕКСТІВ
Спеціальність 01.05.01 – теоретичні основи інформатики та кібернетики
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата фізико-математичних наук
Київ-2005


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі математичної інформатики факультету кібернетики Київського національного університету імені Тараса Шевченка
Науковий керівник: доктор фізико-математичних наук, професор
Анісімов Анатолій Васильович,
Київський національний університет імені Тараса
Шевченка, завідувач кафедри
Офіційні опоненти: доктор фізико-математичних наук, професор
Дорошенко Анатолій Юхимович,
заступник директора Інституту програмних
систем НАН України, м. Київ
доктор технічних наук
Валькман Юрій Роландович,
зав. відділом расподілених інтелектуальних систем,
Міжнародний науково-учбовий центр ЮНЕСКО інформаційних технологій і систем, м. Київ
Провідна установа: Інститут кібернетики ім. В.М.Глушкова НАН України,
відділ автоматизації програмування, м. Київ
Захист дисертації відбудеться “ 12 “ травня 2005 року о “14“ годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.001.09 Київського національного університету імені Тараса Шевченка (03127, м. Київ, пр. Глушкова, 2, корп. 6, ф-т кібернетики, ауд. 40.Тел. 259-04-24. Факс 259-70-44. E-mail: rada1@unicyb.kiev.ua)
З дисертацією можна ознайомитися у Науковій бібліотеці Київського національного університету імені Тараса Шевченка (01033, м. Київ, вул. Володимирська, )
Автореферат розісланий “ 8 “ квітня 2005 року.
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради,
кандидат фізико-математичних наук, доцент В.П.Шевченко
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Лінгвістична обробка природномовних текстів є однією з центральних проблем інтелектуалізації інформаційних технологій. Цій проблемі приділяється значна увага в розвинутих країнах Європи та США, свідченням чого є виділення величезних коштів на розробку лінгвістичного програмного забезпечення. Велика кількість науково-дослідних програм спрямовані на розвиток лінгвістичних інформаційних систем. В зв’язку з бурхливим розвитком Інтернет, інших комп’ютерно-комунікаційних технологій ця проблема набуває ще більшої значимості.
Ще з середини 50-х років минулого століття значні зусилля науковців були спрямовані на розробку математичних алгоритмів та комп’ютерних програм обробки текстів природною мовою. Для автоматизації аналізу та синтезу текстів створювалися різноманітні моделі процесів обробки тексту, а також відповідні алгоритми та структури представлення даних. Традиційно аналіз природномовних текстів представлявся як послідовність процесів – морфологічний аналіз, синтаксичний аналіз, семантичний аналіз. Для кожного з цих етапів були створені відповідні моделі та алгоритми. Для семантики тексту _класичні семантичні мережі та фреймові моделі Мінського, для синтаксису речення _граматики Хомського, системні граматики Холідея, дерева підпорядкування та системи складових Гладкого, розширенні мережі переходів; для морфолексичного аналізу розроблено багато різних моделей, орієнтованих на кокретні групи мов.
Найбільш складні проблеми обробки природномовних текстів зумовлені явищами полісемії, омонімії, ононімії і т.д., які привносять неоднозначність в мову і значно ускладнюють задачу встановлення коректного відображення семантично-синтаксичної структури тексту в його формальне логічне представлення. Всі ці проблеми вирішуються на рівні семантичного аналізу.
З іншого боку застосування ресурсоємних функцій логічно-семантичного аналізу робить програми обробки тексту занадто складними та повільними. Людина в процесі розуміння тексту не так часто застосовує логіку – лише по мірі виникнення логічних задач, в інших випадках відбувається асоціативний пошук семантичного концепту, що відповідає даному слову та є контекстно близьким до свого оточення. При цьому асоціативний пошук є значно швидшим та економічнішим засобом розв’язання неоднозначності інтерпретації тексту.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: АЛГОРИТМИ СЕМАНТИЧНОГО АНАЛІЗУ ПРИРОДНОМОВНИХ ТЕКСТІВ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок