Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ДЕФЕКТНА СТРУКТУРА, ФАЗОВІ ПЕРЕХОДИ І ФІЗИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ПЕРОВСКІТІВ

ДЕФЕКТНА СТРУКТУРА, ФАЗОВІ ПЕРЕХОДИ І ФІЗИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ПЕРОВСКІТІВ

Назва:
ДЕФЕКТНА СТРУКТУРА, ФАЗОВІ ПЕРЕХОДИ І ФІЗИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ПЕРОВСКІТІВ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
37,12 KB
Завантажень:
396
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22 
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ім. Ю. Федьковича
ПЕТРЕНКО
ОЛЕКСАНДР ГРИГОРОВИЧ
УДК 539.2:548:537.226:666.119
ДЕФЕКТНА СТРУКТУРА, ФАЗОВІ ПЕРЕХОДИ
І ФІЗИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ПЕРОВСКІТІВ
01.04.07 – фізика твердого тіла
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора фізико-математичних наук
Чернівці – 2000


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Донецькому державному університеті.
Офіційні опоненти:
Доктор фізико-математичних наук,
Литовченко Анатолій Степанович,
Інститут геохімії, мінералогії та рудоутворення НАН України, м. Київ,
завідувач відділом радіоспектроскопії міне-
ральної речовини.
Доктор фізико-математичних наук,
доцент, Шульга Володимир Гаврилович,
Інститут електродинаміки НАН України, м.Київ,
старший науковий співробітник.
Доктор фізико-математичних наук,
професор Ковалюк Захар Дмитрович,
Чернівецьке відділення Інституту проблем
матеріалознавства НАН України, м. Чернівці,
директор.
Провідна установа: Львівський національний університет
ім.І.Франка, кафедра фізики металів, м.Львів
Захист відбудеться "26" травня 2000 р. о 15-ій год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д76.051.01 при Чернівецькому державному університеті ім. Ю.Федьковича за адресою: 58012, м. Чернівці, вул. Коцюбинського, 2.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Чернівецького державного університету ім. Ю.Федьковича (вул.Л. Українки, 23).
Автореферат розісланий "20" квітня 2000 р.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Одним із важливих напрямків у фізиці твердого тіла є проведення експериментальних і теоретичних досліджень процесів формування структури і визначення її впливу на властивості перовскітових матеріалів. Особлива увага при цьому приділяється визначенню зв'язку "склад–структура-властивість", що є однією з фундаментальних проблем сучасного матеріалознавства – конструювання та створення матеріалів із прогнозо-ваними властивостями.
До середини семидесятих років було з'ясовано, що значна нестехіометрія перовскітів АВО3 важко пояснюється у рамках класичних уявлень про відповідне точкове розупорядкування кристалічної гратки. В.В. Приседський і А.Х. Мейтцлер практично одночасно і незалежно один від одного отримали експериментальні результати, єдина можлива інтерпретація яких вимагає висунення гіпотези про кристалічний зсув, як переважний механізм нестехіометрії вказаних об`єктів.
Проблемі фізики оксидів зі структурою перовскіту (ОСП) присвячено цілий ряд монографій і наукових праць. Проте в них недостатньо повно відображені такі властивості матеріалів на основі АВО3, як природа фазових переходів (ФП) і механізми деформації, яка зумовлена дефектністю структури. Не повністю досліджено також вплив магнітного (МП) і електричного (ЕП) полів, тиску, характеру нестехіометрії і дефектності на електричні і п'єзоелектричні властивості перовскітових матеріалів. Високотемпературні дослідження перовскітових матеріалів, яким властивий іонний тип зв'язку, дають інформацію про типи і концентрації як носіїв струму, так і точкових дефектів. У зв'язку з цим, набуває важливого значення пояснення існуючих результатів значною нестехіометрією сполук за допомогою методів термодинаміки фаз змінного складу. При цьому, поширення методу гетерофазних рівноваг на визначення як граничних складів, так і активностей компонент у середині областей гомогенності перовскітових матеріалів також – важливий напрямок досліджень.
Теорія розупорядкування кристалів (ТРК) дозволяє встановити співвідношення між концентраціями дефектів і термодинамічними параметрами існування фаз. При переході від дво- до трикомпонентної оксидної фази нарівні з термодинамічними параметрами слід брати до уваги додаткову термодинамічну змінну, в ролі якої розглядається активність одного із простих оксидних компонентів. Для перовскітів АВО3 практично важливими є діаграми рівноваг у випадках, коли у стехіометричному кристалі переважають: а) електронні дефекти [e']=[h]; б) іонні вакансії [V?A]=[VЅЅB]=1/3[VO].
У даний час загальна мікроскопічна картина фазових переходів в ОСП обгрунтована з фундаментальних позицій динаміки кристалічної гратки і уявлень про те, що вказані переходи обумовлені нестійкістю кристалу по відношенню до деяких особливих мод його нормальних коливань, названих м'якими модами.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22 Реферат на тему: ДЕФЕКТНА СТРУКТУРА, ФАЗОВІ ПЕРЕХОДИ І ФІЗИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ПЕРОВСКІТІВ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок