Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Уявлення про надприродне в українській культурі Х-ХVIII cт.

Уявлення про надприродне в українській культурі Х-ХVIII cт.

Назва:
Уявлення про надприродне в українській культурі Х-ХVIII cт.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,37 KB
Завантажень:
226
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Національна академія наук України
Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича
Інститут народознавства
Голик Роман Йосипович
УДК 94:398.4: 008(477)“IХ-ХVII”
Уявлення про надприродне в українській культурі Х-ХVIII cт.
Спеціальність 07.00.01 – історія України
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
Львів – 2005
Дисертацією є рукопис
Робота виконана у відділі історії середніх віків Інституту українознавства імені І. Крип’якевича НАН України.
Науковий керівник – доктор історичних наук, професор, академік НАН України
Ісаєвич Ярослав Дмитрович,
Інститут українознавства ім. Івана Кри-п’я-кевича НАН України, директор, завідувач відділу історії середніх віків
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Криса Богдана Семенівна,
Інститут українознавства ім. Івана Кри-п’я-кевича НАН України, провідний науковий співробітник відділу української літератури
кандидат історичних наук, професор
Тимошенко Леонід Володимирович,
Дрогобицький державний педагогічний університет ім. І. Франка, завідувач кафедри всесвітньої історії.
Провідна установа – Львівський національний університет ім. Івана Франка, м. Львів.
Захист відбудеться 13 грудня 2005 р. о 15-й годині на засіданні спеціа-лізованої вченої ради Д 35.222.01 в Інституті українознавства ім. Івана Крип’якевича та Інституті народознавства НАН України за адресою: 79026, м. Львів, вул. Козельницька, 4.
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту українознавства ім. Івана Крип’якевича НАН України за адресою: 79026, м. Львів, вул. Козельницька, .
Автореферат розісланий 12 листопада 2005 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
доктор історичних наук І.Г. Патер


Загальна характеристика роботи
Релігійна ментальність була одним із важливих чинників розвитку культури українського народу впродовж усієї його історії. Тим більшою є її роль у формуванні світогляду українського суспільства досекулярного періоду. Поклоніння надприродному становить одну з істотних рис домодерної української культури. У цей час уявлення про чудесне суттєво впливає на формування наукових знань, образів літератури та мистецтва, низки етичних та естетичних норм тощо. Це своєю чергою позначається й на поведінці людей у суспільстві, на його ідеології та міфології загалом. Без уваги на ці аспекти вивчення історичного розвитку української культури завжди буде неповним.
Це підкреслює актуальність проблеми, зумовленої потребою вивчити українську релігійну культуру у загальноєвропейському контексті, а також виявити її зв’язки зі світською ментальністю українського суспільства на різних етапах його становлення. Дослідження духовності українського народу з погляду формування уявлень про надприродні явища дає, зокрема, можливість реконструювати інтелектуальну та емоційну атмосфери, у яких розвивалася його культура загалом. Це своєю чергою дозволяє простежити вплив колективної релігійної (під)свідомості на широке коло соціальних процесів, і навпаки – значення і місце суспільних проблем у формуванні українського релігійного менталітету.
За об’єкт дослідження обрано характер сприймання явищ і подій, які вважали надприродними, у контексті української середньовічної та ранньоновітньої ментальності. Предметом дослідження стало формування уявлень про надприродні явища як “чудесні знаки” у руслі народної (традиційної) та елітарної культури; зміна цих уявлень на різних етапах розвитку релігійної і світської ментальності українського суспільства порівняно з аналогічними процесами в європейській та світовій культурі; відображення “образу чуда” у знакових системах української культури доби середньовіччя, раннього нового часу та новітнього періоду, резонанс містичних уявлень у колективній (суспільній) свідомості.
Мета роботи – визначення місця та функції уявлень про надприродне впродовж історичної еволюції української культури на фоні містико-релігійних та раціоналістично-секулярних тенденцій її розвитку.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Уявлення про надприродне в українській культурі Х-ХVIII cт.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок