Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ОБРЯДОВІ ПОБАЖАННЯ: СТРУКТУРА І СЕМАНТИКА ТЕКСТУ

ОБРЯДОВІ ПОБАЖАННЯ: СТРУКТУРА І СЕМАНТИКА ТЕКСТУ

Назва:
ОБРЯДОВІ ПОБАЖАННЯ: СТРУКТУРА І СЕМАНТИКА ТЕКСТУ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,51 KB
Завантажень:
308
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
МАРЧЕНКО ГАННА ВАЛЕРІЇВНА
УДК 395.82: 398.9
ОБРЯДОВІ ПОБАЖАННЯ:
СТРУКТУРА І СЕМАНТИКА ТЕКСТУ
10.01.07. – Фольклористика
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації
на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
КИЇВ – 2003
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі фольклористики Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка
Науковий керівник – доктор філологічних наук, доцент
Копаниця Любов Миколаївна,
Київський національний університет
імені Тараса Шевченка,
доцент кафедри фольклористики
Офіційні опоненти – доктор філологічних наук, професор
Погребенник Володимир Федорович,
Національний педагогічний університет
імені М. П. Драгоманова,
завідувач кафедри української літератури
кандидат філологічних наук, доцент
Наумовська Олеся Владиславівна,
Академія адвокатури України,
доцент кафедри мовної підготовки та
культурології
Провідна установа – Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені М. Т. Рильського НАН України, м. Київ
Захист відбудеться "12” травня 2003 р. о 16 годині на засіданні
спеціалізованої вченої ради Д 26.001.15 із захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня доктора філологічних наук при Київському національному університеті імені Тараса Шевченка за адресою: 01017, м. Київ-17, бульвар Тараса Шевченка, 14.
З дисертацією можна ознайомитись у Науковій бібліотеці імені М. О. Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка за адресою: 01017, Київ-17, вул.. Володимирська, 58.
Автореферат розісланий "11” квітня 2003 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради
доктор філологічних наук, професор Л.В. Грицик
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність обраної теми. Формування національного самоусвідомлення базується на світоглядних традиціях народу, яскраво виражених у малих фольклорних формах. Адже у пареміях дуже виразно відбився світогляд, менталітет українського народу та динаміка художнього мислення на різних етапах його життя. Приповідки називають “мудрими дітьми минулих віків”, “мудрословом” – народною філософією, які, за визначенням Івана Франка, є “багатим і важним скарбом у скарбівці нашої мови, її коштовними перлинами”.
Тема запропонованої роботи стосується проблеми, що належить до найактуальніших завдань української національної науки: висвітлення питань жанрово–тематичної своєрідності святкових побажань, їх поетики (семантико–художня парадигма) і класифікації, дослідження обрядово-ситуативного контексту вербальних побажань досі залишалися поза увагою науковців.
Перший етап у вивченні цього пласту української усної словесності, представлений працями таких видатних вчених, істориків культури, етнографів, фольклористів, як І.Котляревський, О.Павловський, Г.Ількевич, М.Максимович, М.Закревський, Л.Боровиковський, О.Бодянський, І.Срезневський, М.Костомаров, М.Номис, О.Потебня, М.Комаров, М.Сумцов, І.Франко, мав ту особливість, що з’ясовувались загальні контури й масштаби паремійного фонду, його місце в історії української культури, досліджувались народні паремії тільки як вираження народного світогляду, народного життя, народного характеру.
Слід відзначити, що і в наш час у найрізноманітніших аспектах про вербальні побажання писали Т.Живков, В.Соколова, М.Пазяк, Л.Виноградова, Г.Перм’яков, В.Харитонова, Ю.Круть, однак на сьогодні відсутня цілісна, чітко структурована концепція жанрової диференціації побажань. Розв’язання цієї проблеми суттєво ускладнюється тим, що, за наявності різноманітних підходів і тлумачень текстів доброзичливих побажань, цей жанровий різновид паремій розглядався дослідниками, по-перше, лише як зразок замкнених у собі словесних утворень (пісенних чи речитативних) і без уваги характеру його побутування. По-друге, у дослідженнях малих жанрів фольклору побажання постійно контамінують з такими аналогічними, але все ж таки відмінними від них, жанрами, як заклинання, примовляння та іншими фольклорними текстами, що супроводжують різноманітні ритуали та магічні практики.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: ОБРЯДОВІ ПОБАЖАННЯ: СТРУКТУРА І СЕМАНТИКА ТЕКСТУ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок