Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СИНТАКСИЧНІ КАТЕГОРІЇ РЕЧЕННЯ

СИНТАКСИЧНІ КАТЕГОРІЇ РЕЧЕННЯ

Назва:
СИНТАКСИЧНІ КАТЕГОРІЇ РЕЧЕННЯ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
41,05 KB
Завантажень:
385
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ
УДК 811.161.2’ 367.7
МІРЧЕНКО Микола Васильович
СИНТАКСИЧНІ КАТЕГОРІЇ РЕЧЕННЯ
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
Автореферат
на здобуття наукового ступеня
доктора філологічних наук
Київ 2002


Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі української мови Волинського державного університету імені Лесі Українки Міністерства освіти і науки України.
Науковий консультант – доктор філологічних наук, професор,
член-кореспондент НАН України
Вихованець Іван Романович,
Інститут української мови НАН України,
завідувач відділу історії і граматики.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Іваницька Ніна Лаврентіївна,
Вінницький державний педагогічний університет
імені М.Коцюбинського,
завідувач кафедри української мови;
 
доктор філологічних наук, професор
Плющ Марія Яківна,
Національний педагогічний університет
імені М.П.Драгоманова,
професор кафедри української мови;
доктор філологічних наук, професор
Мойсієнко Анатолій Кирилович,
Київський національний університет
імені Тараса Шевченка,
завідувач кафедри сучасної української мови.
Провідна установа – Рівненський гуманітарний університет,
кафедра української мови,
Міністерство освіти і науки України, м. Рівне
Захист відбудеться 12 листопада 2002 р. о 1400 год. на засіданні спеціалізованої ради Д 26.173.01 при Інституті української мови НАН України (01001, м. Київ, вул. Грушевського,4).
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту мовознавства імені О.О.Потебні та Інституту української мови НАН України (м. Київ, вул. Грушевського,4).
Автореферат розіслано 11 жовтня 2002 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради
кандидат філологічних наук І.А.Самойлова


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Центральну ланку будови мови, у якій відображено специфіку зв’язку мови і мислення, типологічні риси окремої мови і групи мов, становить система і структура граматичних категорій. У синтаксичному структуруванні мови головна роль належить реченню як основній синтаксичній одиниці, навколо якої групуються всі різновиди синтаксичних категорій. Як слушно відзначав акад. О.Мельничук, “… речення є тією мовною структурою, в рамках якої розгортається функціонування всіх синтаксичних прийомів і за межі якої не виходить переважна більшість синтаксичних відношень” Сучасна українська літературна мова: Синтаксис / За заг. ред. ак. І.К.Білодіда. – К.: Наук. думка, 1972. – С.14.. Речення поляризує категорійні величини, окреслює центральні та периферійні синтаксичні значення та виявляє їхню складну взаємодію у формальних і семантичних перетвореннях. Дослідження категорійної структури речення, її взаємодії з категоріями інших рівнів стосуються кардинальних проблем граматики, частково розв’язаних і тих, що потребують свого розв’язання. Саме на ґрунті категорій можна систематизувати мовні явища, відтворити граматичну організацію мови як цілісної системи, її параметри з урахуванням спрямованості всіх категорійних величин на реалізацію найважливіших функцій мови – комунікативної і когнітивної.
Синтаксичні категорії речення є одними з найважливіших конститутивних категорій української мови. Тому актуальним є визначення статусу різновидів синтаксичних категорій, що не набули й дотепер задовільної кваліфікації у граматичній науці і розглядані частіше у функціонально нерозчленованій сукупності. Синтаксичні ж категорії потрібно досліджувати з різних боків – семантико-синта-ксичного, формально-синтаксичного і комунікативного, кожен з яких важливий для адекватного з’ясування системи і структури цих конститутивних величин.
У лінгвістиці орієнтації дослідників змінювалися від формальної настанови авторів до семантичної або комунікативної і навпаки. Дотепер у граматичних студіях нагромаджено повчальний досвід дослідження формальних, семантичних і комунікативних виявів синтаксису речення і якоюсь (хоча і надто неповною) мірою синтаксичних категорій речення в синхронічному, діахронічному і типологічному аспектах.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28 Реферат на тему: СИНТАКСИЧНІ КАТЕГОРІЇ РЕЧЕННЯ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок