Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> МОВА Публіцистики Івана Багряного

МОВА Публіцистики Івана Багряного

Назва:
МОВА Публіцистики Івана Багряного
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,04 KB
Завантажень:
105
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
Національна Академія наук України
Інститут української мови
Клєщова Оксана Євстахіївна
УДК 811.161.2’42
МОВА Публіцистики Івана Багряного
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2003
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано у відділі стилістики та культури мови Інституту української мови НАН України.
Науковий керівник – доктор філологічних наук, професор
Сологуб Надія Миколаївна,
Інститут української мови НАН України,
провідний науковий співробітник відділу
стилістики та культури мови.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Поповський Анатолій Михайлович,
Юридична академія МВС України,
м. Дніпропетровськ,
професор кафедри українознавства;
кандидат філологічних наук
Шевченко Лариса Леонідівна,
Український мовно-інформаційний фонд
НАН України,
старший науковий співробітник.
Провідна установа – Запорізький державний університет,
кафедра української мови,
Міністерство освіти і науки України, м. Запоріжжя.
Захист відбудеться 9 квітня 2003 р. о 16 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.173.01 при Інституті української мови НАН України (01001, м. Київ-1, вул. Грушевського, 4).
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту мовознавства ім. О.О.Потебні та Інституту української мови НАН України (01001, м. Київ-1, вул. Грушевського, 4).
Автореферат розіслано “7” березня 2003 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради
кандидат філологічних наук І.А.Самойлова


Загальна характеристика роботи
Пріоритетним напрямком сучасної лінгвостилістики є дослідження мовотворчості письменників, культурних діячів, публіцистів тощо. Зокрема маловивченою й не завжди об’єктивно оціненою є мовна особистість письменника, публіциста, політика Івана Багряного, який був виразником антирадянської ідеології. Його творчість спрямована на викриття й засудження тоталітарної сталінської репресивної системи й займає особливе місце в українській літературі.
З літературознавчого погляду аналіз творчого доробку І.Багряного знаходимо в працях Ю.Войчишин, О.Гаврильченка й М.Коваленка, В.Гришка, І.Дзюби, М.Жулинського, О.Ковальчука, Г.Костюка, Ю.Лавріненка, О.Логвиненко, Л.Череватенка, О.Шугая. Світогляд цього письменника відбито також у листуванні з Дмитром Нитченком.
І.Багряний тривалий час був штучно вилучений із материкового мовно-літературного процесу, він змушений був емігрувати. Фактично лише в 90-і роки ХХ ст. читачі України одержали можливість вільно читати його художні твори, а публіцистичні тексти І.Багряного стали тут відомими ще пізніше. Окреме, найповніше, видання публіцистичних творів І.Багряного побачило світ 1996 р. у видавництві „Смолоскип”, яке в наш час носить його ім’я.
Публіцистика для І.Багряного була органічною сферою виявлення його політичної, інтелектуальної й творчої енергії; значною мірою вона виростала з художньої творчості, у рамках якої йому було дещо затісно. Значну частину творчої спадщини Івана Багряного, зокрема художню, досліджено мовознавцями (М.Братусь, Т.Коць, Г.Маклаковою, Н.Сологуб, О.Чумак, А.Яровою). Проте поза увагою дослідників залишилась публіцистика, яку в мовознавчому аспекті не вивчали. Аналіз цих текстів може дати цінні відомості про жанри публіцистичного стилю, його мовностилістичну систему, зокрема про індивідуальний стиль письменника-публіциста.
Дослідження й вивчення мови статей, памфлетів, рефлексій, есе І.Багряного поглиблює знання з історії літературної мови, розвитку її стилів, українознавства. Публіцистичний доробок цього майстра слова є виявом національної гідності, обстоюванням повноти національного буття української людини.
Актуальність роботи. Публіцистика І.Багряного, яка протидіяла й суперечила імперським інститутам, була захована в архівах КДБ і вперше побачила світ в еміграції. Саме тому вона тривалий час не була предметом дослідження.
Публіцистичний стиль української мови ще недостатньо вивчений. Праці на цю тему раніше спиралися в основному на мову засобів масової інформації радянського часу.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: МОВА Публіцистики Івана Багряного

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок