Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Щедрівка у контексті календарно-обрядової пісенності: на матеріалі фольклору Волині

Щедрівка у контексті календарно-обрядової пісенності: на матеріалі фольклору Волині

Назва:
Щедрівка у контексті календарно-обрядової пісенності: на матеріалі фольклору Волині
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,05 KB
Завантажень:
325
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ МИСТЕЦТВОЗНАВСТВА, ФОЛЬКЛОРИСТИКИ ТА ЕТНОЛОГІЇ
ІМ. М.Т.РИЛЬСЬКОГО НАН УКРАЇНИ
ПАНЧУК Оксана Василівна
УДК 398.82
Щедрівка у контексті календарно-обрядової пісенності:
на матеріалі фольклору Волині
Спеціальність 10.01.07 – фольклористика
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Київ – 2006
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана у відділі фольклористики Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України.
Науковий керівник: кандидат філологічних наук,
старший науковий співробітник
ДМИТРЕНКО Микола Костянтинович,
Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України, завідувач відділу фольклористики
Офіційні опоненти:
доктор філологічних наук, професор
КИРЧІВ Роман Федорович,
Інститут народознавства НАН України,
провідний науковий співробітник;
кандидат філологічних наук
ОСЬМАК Ніна Дмитрівна,
Національний педагогічний університет
ім. М. П. Драгоманова,
кафедра української літератури.
Провідна установа – Київський національний університет
ім. Т. Г. Шевченка, кафедра фольклористики
Захист відбудеться „ 16 ” лютого 2007 р. о 16й годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.227.01 із захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук в Інституті мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України, за адресою: 01001, м. Київ, МСП, вул.. Грушевського, 4, конференц-зал.
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України за адресою: 01001, м. Київ, МСП, вул.. Грушевського, 4.
Автореферат розіслано: „10” січня 2007 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук Микитенко О.О.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Календарно-обрядовий фольклор – складний та багатогранний вид народної поетичної творчості. Розвиваючись у тісному взаємозв’язку з виробничою практикою людей, він віддзеркалював своєрідність важливих землеробських свят, що різнилися між собою змістом, формою та функціональним навантаженням. Свята, обряди втілювали особливості людського світогляду на певних етапах соціального розвитку.
Новорічна пісенність у контексті календарно-обрядової творчості посідає помітне місце. Незважаючи на те, що вона давно привертає до себе увагу етнографів та фольклористів, її генетичні аспекти, жанрову специфіку на сьогодні можна віднести до найменш вивчених.
Особливо це стосується жанру. Хоча вчені неодноразово звертали увагу на те, що колядки та щедрівки, крім спільних рис, мають ряд відмінностей (календарна приуроченість обрядів, функція, віршовий розмір, тематика, образна система, мелодика тощо). Причиною такого стану вивчення щедрівки можна вважати те, що не були розроблені основні теоретичні засади, дотичні до цієї теми (нечітка методика записування фольклорних зразків, неувага записувачів до певних важливих відомостей: час виконання пісні, колядка це чи щедрівка, якими ритуальними діями супроводжувалося виконання пісні, склад учасників дійства тощо). Це утруднювало процес виокремлення щедрівки як самостійного жанру фольклору. Визначення ареалу побутування даного фольклорного явища ускладнювала відсутність чіткої фіксації місцевості. Досі не систематизовано на картографічному рівні ареалів побутування щедрівки, поширення образів та мотивів. Науковці торкалися питань ґенези різдвяного та новорічного обрядів, сюжетних мотивів колядок та щедрівок тощо. Водночас спеціального дослідження жанрових особливостей саме щедрівки досі не було в українській фольклористиці. Залишається нез’ясованим: чи є щедрівка окремим фольклорним жанром, який із жанрів – щедрівка чи колядка – первинний за походженням, а який виник пізніше.
Підставою для виокремлення щедрівки в самостійний жанр вважаємо давню весняну календарну приуроченість обряду щедрування. Тематика (аграрні мотиви), образна система (образ птахів) та поетика дозволяють говорити про типологічну спорідненість веснянок і щедрівок, а отже й про архаїчність останніх.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: Щедрівка у контексті календарно-обрядової пісенності: на матеріалі фольклору Волині

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок