Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ТЕОРІЯ ТА ПРАКТИКА МОЛОДОГРАМАТИЗМУ В УКРАЇНСЬКОМУ І РОСІЙСЬКОМУ МОВОЗНАВСТВІ

ТЕОРІЯ ТА ПРАКТИКА МОЛОДОГРАМАТИЗМУ В УКРАЇНСЬКОМУ І РОСІЙСЬКОМУ МОВОЗНАВСТВІ

Назва:
ТЕОРІЯ ТА ПРАКТИКА МОЛОДОГРАМАТИЗМУ В УКРАЇНСЬКОМУ І РОСІЙСЬКОМУ МОВОЗНАВСТВІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
22,61 KB
Завантажень:
144
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
ДОНЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Абрамічева Олена Миколаївна
УДК 81’1:81’36-112:161.2
ТЕОРІЯ ТА ПРАКТИКА МОЛОДОГРАМАТИЗМУ В УКРАЇНСЬКОМУ І
РОСІЙСЬКОМУ МОВОЗНАВСТВІ
Спеціальність 10.02.15 – загальне мовознавство
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Донецьк – 2005
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі загального та російського мовознавства і теорії та історії літератури Слов’янського державного педагогічного університету.
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
Глущенко Володимир Андрійович,
Слов’янський державний педагогічний університет,
професор кафедри загального та російського мовознавства
і теорії та історії літератури, проректор з наукової роботи
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Іванова Людмила Петрівна,
професор кафедри російської мови
Національного педагогічного університету ім. М.П.Драгоманова;
кандидат філологічних наук, доцент
Пчелінцева Олена Едуардівна,
завідувач кафедри української мови та загального мовознавства
Черкаського державного технологічного університету
Провідна установа: Чернівецький національний університет ім. Ю.Федьковича,
кафедра германського, загального та
порівняльного мовознавства
Захист відбудеться 25.10. 2005 р. о 11 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 11.051.10 для захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук при Донецькому національному університеті за адресою: 83055, м. Донецьк, вул. Університетська, 24.
З дисертацією можна ознайомитися в науковій бібліотеці Донецького національного університету (83055, м. Донецьк, вул. Університетська, 24).
Автореферат розісланий 15.09.2005 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат філологічних наук М.О.Вінтонів


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Проблема впливу молодограматизму на розвиток наукової думки в українському та російському мовознавстві – одна з важливих і цікавих проблем лінгвістичної історіографії. Розв’язання її видається дуже перспективним. Разом з тим немає лінгвоісторіографічних робіт, безпосередньо пов’язаних з даною проблематикою в цілому. Бракує спеціальних праць, присвячених комплексному аналізу студій українських та російських компаративістів кінця ХІХ ст. – початку ХХ ст., у яких відбився вплив ідей молодограматиків, не встановлені причини розбіжностей у ряді трактувань між дослідниками цього періоду.
У лінгвоісторіографії склалося широке та вузьке трактування молодограматизму. При використанні терміна молодограматизм у широкому смислі до молодограматиків поряд з ученими Лейпцизької лінгвістичної школи А.Лескіном, К.Бругманом, Г.Остгофом, Б.Дельбрюком і Г.Паулем відносять досить широке коло лінгвістів, у тому числі вчених Московської та Казанської шкіл тощо (Т.А.Амірова, Б.А.Ольховіков, Ю.В.Рождественський; М.С.Чемоданов).
Слідом за такими дослідниками, як А.В.Десницька, М.Івіч, Ф.М.Березін, К.Р.Янковскі, В.А.Глущенко ми вживаємо термін молодограматизм у вузькому смислі, називаючи молодограматиками лише вчених Лейпцизької школи (отже, молодограматизм не становив окремого напрямку в мовознавстві). Цей погляд у пропонованій дисертаційній роботі докладно аргументовано.
При такому підході цілком природно виникає питання про вплив молодограматиків (тобто вчених Лейпцизької школи) на розвиток мовознавства взагалі та в тій або іншій країні.
Усупереч тенденції розглядати 70-і рр. XIX ст. – першу чверть XX ст. як молодограматичний етап в історії мовознавства (у межах якого молодограматикам, звичайно, відводиться провідна роль), у лінгвістичній історіографії склалася протилежна тенденція: кваліфікувати наукову творчість молодограматиків як головним чином продовження традицій мовознавства 20-х – 60-х рр. XIX ст. (Е.Кернер, К.Р.Янковскі).
Погоджуючись з К.Р.Янковскі в тому, що при розв’язанні кардинальних проблем компаративістики новаторство молодограматиків виявилося насамперед у „вдосконаленні” найбільш перспективних тверджень попереднього мовознавства, зокрема тези про безвинятковість фонетичних законів і про роль чинника аналогії у мовних змінах (ми назвали б цю особливість молодограматизму послідовністю у проведенні та втіленні ряду тверджень, уже висунутих попередниками молодограматиків), відзначимо, що заслуга молодограматиків полягає також у дослідженні конкретних явищ історії індоєвропейських мов.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: ТЕОРІЯ ТА ПРАКТИКА МОЛОДОГРАМАТИЗМУ В УКРАЇНСЬКОМУ І РОСІЙСЬКОМУ МОВОЗНАВСТВІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок