Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ФОРМАЛЬНО-СИНТАКСИЧНІ ТА ФУНКЦІОНАЛЬНО-СЕМАНТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ОКЛИЧНИХ РЕЧЕНЬ У СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

ФОРМАЛЬНО-СИНТАКСИЧНІ ТА ФУНКЦІОНАЛЬНО-СЕМАНТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ОКЛИЧНИХ РЕЧЕНЬ У СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

Назва:
ФОРМАЛЬНО-СИНТАКСИЧНІ ТА ФУНКЦІОНАЛЬНО-СЕМАНТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ОКЛИЧНИХ РЕЧЕНЬ У СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,77 KB
Завантажень:
281
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені ВОЛОДИМИРА ВИННИЧЕНКА
НАВЧУК ГАЛИНА ВАСИЛІВНА
УДК 811.161.2’801.561.6
ФОРМАЛЬНО-СИНТАКСИЧНІ ТА ФУНКЦІОНАЛЬНО-СЕМАНТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ОКЛИЧНИХ РЕЧЕНЬ У СУЧАСНІЙ
УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ
10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Кіровоград – 2004
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі української мови Кам’янець-Подільського державного університету Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник – доктор філологічних наук, доцент
Шинкарук Василь Дмитрович,
Департамент вищої освіти
Міністерства освіти і науки України,
заступник директора, начальник управління
гуманітарної та педагогічної освіти.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Плющ Марія Яківна,
Національний педагогічний університет
імені М.П.Драгоманова,
кафедра української мови, професор;
кандидат філологічних наук, доцент
Дмитрук Віталій Іванович,
Кіровоградський державний педагогічний
університет імені Володимира Винниченка,
кафедра української мови, доцент.
Провідна установа – Рівненський державний гуманітарний університет Міністерства освіти і науки України, кафедра української мови, м. Рівне.
Захист відбудеться „25” червня 2004 року о 1000 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради К 23.053.01 при Кіровоградському державному педагогічному університеті імені Володимира Винниченка (25006, м. Кіровоград, вул. Шевченка, 1; зал засідань).
Із дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Кіровоградського державного педагогічного університету імені Володимира Винниченка (м. Кіровоград, вул. Шевченка, 1).
Автореферат розіслано „22” травня 2004 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради О.О.Кухар
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Сучасний етап розвитку української граматики характеризується тенденцією до багатоаспектного розгляду семантико-синтаксичних одиниць, намаганням систематизувати їх на нових концептуальних чи методологічних засадах, переглянути й уточнити деякі наукові поняття, що сформувалися впродовж кількох десятиліть.
Абсолютно новим етапом у розвитку сучасної української граматики став поглиблений функціональний підхід до тлумачення мовних явищ у поєднанні з антропоцентризмом лінгвістичних студій. Дослідників уже не задовольняють суто граматичні інтерпретації конструкцій мови; на перший план виступає зацікавлення механізмами їх витворення в тісному зв’язку із з’ясуванням активної ролі у процесі мовної комунікації її учасників – адресанта, тобто творця певного тексту, і адресата, якому текст призначений для сприйняття. Цей підхід дозволяє по-іншому розглянути окремі фрагменти граматичного ладу мови, зокрема питання про статус окличних речень у синтаксичній системі мови, з нових методологічних позицій трактувати їх комунікативне призначення та функції.
Провідні лінгвісти різних мовознавчих шкіл і напрямів здійснили чимало глибоких та різноаспектних студій елементів мовної структури, що виражають окличність, висловили цікаві спостереження про особливості семантики і формально-граматичного вираження окличних речень, чим заклали підвалини для нового функціонального інтерпретування. Так, у працях Д.М.Овсянико-Куликовського, О.М.Пєшковського, В.А.Богородицького, Л.А.Булаховського окличні речення розглядаються як самостійний тип конструкцій поряд із розповідними, питальними й спонукальними. О.О.Шахматов, Є.М.Галкіна-Федорук, А.С.Богуславський, Б.М.Кулик, І.Р.Вихованець, М.У.Каранська та інші вважають, що окличні речення є варіантами основних функціональних типів речень – розповідних, питальних, спонукальних – і відрізняються від них лише характером висловленого змісту, тобто особливою емфатичною інтонацією. Т.А.Кільдібекова, Н.Г.Озерова, І.П.Распопов виділяють, крім варіантних виявів комунікативних типів, особливу групу власне-окличних речень. Тож цілком очевидно, що в лінгвістиці ще й досі існує чимало проблем, пов’язаних із з’ясуванням синтаксичної природи окличних конструкцій та їх класифікації.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: ФОРМАЛЬНО-СИНТАКСИЧНІ ТА ФУНКЦІОНАЛЬНО-СЕМАНТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ОКЛИЧНИХ РЕЧЕНЬ У СУЧАСНІЙ УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок