Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Психологічний аналіз розвитку національної рефлексії в процесі навчальної діяльності молодших школярів

Психологічний аналіз розвитку національної рефлексії в процесі навчальної діяльності молодших школярів

Назва:
Психологічний аналіз розвитку національної рефлексії в процесі навчальної діяльності молодших школярів
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,19 KB
Завантажень:
489
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
РІВНЕНСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ГУМАНІТАРНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ШУГАЙ МАРІЯ АНАТОЛІЇВНА
УДК 159:922.8
Психологічний аналіз розвитку національної рефлексії
в процесі навчальної діяльності молодших школярів
19.00.07 – педагогічна та вікова психологія
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата психологічних наук
Рівне – 2002
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Національному університеті “Острозька академія”, Кабінет Міністрів України.
Науковий керівник: доктор психологічних наук, професор
Пасічник Ігор Демидович,
Національний університет “
Острозька академія”, ректор.
Офіційні опоненти: доктор психологічних наук, професор
Савчин Мирослав Васильович,
Дрогобицький державний педагогічний університет ім. Івана Франка, завідувач кафедри психології
кандидат психологічних наук,
доцент Чепіль Оксана Яківна,
Національний університет “Острозька академія”,
завідувач кафедри іноземних мов
Провідна установа: Прикарпатський університет
імені Василя Стефаника,
кафедра педагогічної та вікової психології, Міністерство освіти і науки України, м. Івано-Франківськ
Захист відбудеться в 28.10.2002 о 14 год на засіданні спеціалізованої вченої ради Рівненського державного гуманітарного університету
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Рівненського державного гуманітарного університету
Автореферат розіслано 27.09.2002р.
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Для духовного відродження української нації необхідним є спрямування освітньо-виховних технологій на розвиток національної самосвідомості особистості. Подолання духовної кризи потребує відновлення української ментальності, формування концепції моральних цінностей та ідеалів. Тому виникає необхідність створення сприятливих умов для оволодіння дитиною досвідом здійснення самопізнавальних та самоперетворювальних впливів, в основі яких лежить процес рефлексії. Для становлення національної ідеї актуальною є проблема розвитку національної рефлексії.
В процесі навчальної діяльності необхідно проводити цілеспрямовану роботу для визначення національного типу народного ідеалу, усвідомлення та сприйняття учнями особливостей української національної психіки, розвитку рефлексивних складових самосвідомості.
Проблема формування національної рефлексії пов'язана з осмисленням того суттєвого доробку, який внесли в дослідження загальнотеоретичних і методологічних проблем психології відомі вчені (Б.Г.Ананьєв, Р.Бернс, Л.І.Божович, А.Валлон, Д.Б.Ельконін, І.С.Кон, О.М.Леонтьєв, С.Д.Максименко, А.Маслоу, І.Д.Пасічник, Ж.Піаже, К.Роджерс, С.Л.Рубінштейн, І.І.Чеснокова), а також з дослідженнями “національного характеру”, духовності у психологічній, філософсько-етичній, історичній літературі (Г.О.Булашев, М.Вебер, В.Вундт, Г.Гегель, М.С.Грушевський, Г.Зіммель, І.Кант, Л.Леві-Брюль, В.Липинський, Ш.Монтеск'є, В.П.Москалець, Ф.Ніцше, М.В.Савчин, Г.С.Сковорода, М.Смотрицький, А.Шопенгауер, Х.Штейнталь).
Одна з найважливіших характеристик (властивостей) свідомості — рефлексивність, можливість виникнення якої в індивіда складається в процесі пізнання навколишнього світу, оволодіння видами діяльності, що історично склались, і способами спілкування з іншими людьми, а відповідно й ідеальною формою відображення (Л.С.Виготський, Р.Віклунд, С.Дюваль, І.А.Зязюн, Х.Шельскі ).
Дослідники етнопсихології стверджують, що на перших етапах формування етносу виникають і зберігаються через зв'язок часів певні психоповедінкові архетипи, що реалізуються на спільній мовній, культурній та морально-етичній основі і дають змогу народові зберегти етнічну самосвідомість (А.Адлер, В.Вундт, Л.Н.Гумильов, Е.Еріксон, М.Лацарус, М.Т.Скворцов, Н.Г.Степико, А.Тойнбі, Д.Ріко, Г.Штейнталь, К.Г. Юнг).
Хоча останнім часом ученими-соціологами, етнологами, філософами досліджені такі поняття, як “національна самосвідомість”, “національний характер”, “архетипи”, “ментальність”, “етнокультурні стереотипи”, однак виявлення тих або інших рис національної самосвідомості та національних поведінкових стереотипів не має розробленої методології, також не досліджена проблема формування національного світобачення засобами мистецтва.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: Психологічний аналіз розвитку національної рефлексії в процесі навчальної діяльності молодших школярів

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок