Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Комунікативно-прагматичні параметри дескрипцій у текстах “малої прози” кінця ХХ – початку ХХІ століття

Комунікативно-прагматичні параметри дескрипцій у текстах “малої прози” кінця ХХ – початку ХХІ століття

Назва:
Комунікативно-прагматичні параметри дескрипцій у текстах “малої прози” кінця ХХ – початку ХХІ століття
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,07 KB
Завантажень:
189
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
Прикарпатський національний університет
імені Василя Стефаника
Бабій Ірина Орестівна
УДК 811.161.2’371
Комунікативно-прагматичні параметри дескрипцій
у текстах “малої прози”
кінця ХХ – початку ХХІ століття
10. . – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Івано-Франківськ – 2007
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі української мови Інституту філології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник – доктор філологічних наук, професор
Голянич Марія Іванівна, Інститут філології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, професор кафедри української мови.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Гуйванюк Ніна Василівна, Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича,
завідувач кафедри української мови;
кандидат філологічних наук, доцент
Баган Мирослава Петрівна,
Київський національний лінгвістичний університет, доцент кафедри загального та українського мовознавства.
Провідна установа – Київський національний університет імені
Тараса Шевченка Міністерства освіти і науки України,
м. Київ, кафедра сучасної української мови.
Захист відбудеться 26 червня 2007 року о ?? годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К . . для захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук у Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника (76025, м. Івано-Франківськ, вул. Шевченка, 79, Будинок учених).
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника за адресою: 76025, м. Івано-Франківськ, вул. Шевченка, 79, Будинок учених.
Автореферат розісланий 25 травня 2007 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради
кандидат філологічних наук, доцент   Н.Я. Тишківська
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДИСЕРТАЦІЇ
Сучасна лінгвостилістика характеризується впливом багатьох наукових парадигм, що зумовлює виникнення актуальних проблем і нових способів їх розв’язання. Одним із важливих завдань цієї мовознавчої галузі є глибинне вивчення художнього тексту, його одиниць, що характеризуються поліструктурністю, різним смисловим навантаженням, неоднаковою участю в процесах образотворення. Невід’ємним формально-семантичним складником художньої прози є описові номінації (дескрипції), головне завдання яких полягає в позначенні та кваліфікації об’єктів позамовної дійсності.
Окремі аспекти, що стосуються типології, структурних та семантичних особливостей дескрипцій, а також розкриття їхнього референційного потенціалу вже висвітлювали вчені – представники різних наукових напрямків і шкіл. Так, у галузі філософії мови та логіки описові сполуки аналізували І. Алексюк, К. Доннелан, П. Коул, С. Кріпке, Л. Лінський, Б. Рассел, Дж. Серль, П. Стросон. Із позицій моделювання мовленнєвої діяльності в комп’ютерних програмах дескрипції досліджував М. Селезньов. У структурі тексту дескриптивні конструкції вивчають Н. Арутюнова, А. Вежбицька, О. Вольф, Л. Дьоміна, Л. Куриляк, М. Кронгауз, О. Кубрякова, М. Нікітін, О. Падучева та інші. Незважаючи на те, що описові конструкції, які виконують роль непрямих номінацій, протягом тривалого часу розглядаються й мовознавцями, все ж їх природа, характер і функції вивчені ще не достатньо. Дескрипції не отримали чіткого трактування ні в українській, ні в зарубіжній лінгвістиці. Їх розуміють як:
· номінативні групи із займенниками у препозиції (І. Беллерт);
· альтернативні засоби номінації, одиниці-описи (О. Кубрякова);
· іменні групи, вершиною яких є загальний іменник (М. Селезньов);
· складні іменні вирази (Дж. Серль).
Вивчення дескрипцій крізь призму художнього тексту визначило нові пріоритети у трактуванні описових номінацій, розширивши їх значеннєві рамки за рахунок введення в інтерпретаційний інструментарій комунікативно-прагматичних чинників.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: Комунікативно-прагматичні параметри дескрипцій у текстах “малої прози” кінця ХХ – початку ХХІ століття

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок