Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ХУДОЖНІЙ ЧАС ЯК ПРОБЛЕМА ОНТОЛОГІЇ МИСТЕЦТВА

ХУДОЖНІЙ ЧАС ЯК ПРОБЛЕМА ОНТОЛОГІЇ МИСТЕЦТВА

Назва:
ХУДОЖНІЙ ЧАС ЯК ПРОБЛЕМА ОНТОЛОГІЇ МИСТЕЦТВА
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,45 KB
Завантажень:
105
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
Колесникова Любов Вікторівна
УДК 115:7
ХУДОЖНІЙ ЧАС ЯК ПРОБЛЕМА ОНТОЛОГІЇ МИСТЕЦТВА
Спеціальність 09.00.08 – естетика
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
КИЇВ - 2003
Дисертацією є рукопис
Роботу виконано в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка на кафедрі етики, естетики та культурології філософського факультету
Науковий керівник: доктор філософських наук, професор
Панченко Валентина Іванівна,
Київський національний університет імені Тараса Шевченка,
завідувач кафедри етики, естетики та культурології
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук
Білий Олег Васильович,
Інститут філософії імені Г.С.Сковороди НАН України,
провідний науковий співробітник відділу культури, етики і естетики
кандидат філософських наук, доцент
Сальська Дарія Миколаївна,
Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, завідувач кафедри філософії
Провідна установа: Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України
Захисти відбудеться “27” листопада 2003р. о 15 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.001.28 Київського національного університету імені Тараса Шевченка (01033, м.Київ, вул.Володимирська, 64, ауд. 327).
З дисертацією можна ознайомитися у науковій бібліотеці ім. М.Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка (01033, м.Київ, вул.Володимирська, 58).
Автореферат розіслано “24” жовтня 2003р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради І.В.Живоглядова
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження визначається специфікою та унікальністю духовної ситуації "межі тисячоліть" в Україні і світі, яка означена поліфонією художніх напрямів та спроб теоретичного осмислення дійсності. Вона позначена не декларованим, а дійсним плюралізмом в царині і художньої практики, і теоретичної діяльності, відмовою від претензій на абсолютну істинність з боку переважної більшості суб'єктів культурного процесу. Перехідні епохи відзначаються загостренням інтересу до Часу та його проявів. Час не випадково стає героєм багатьох творів ("В пошуках втраченого часу" М.Пруста, "Сто років самотності" Г.Г. Маркеса тощо).
На межі XIX - XX ст. відбувається руйнування хронотопу, часо-простору, класичного мистецтва, чому сприяла низка чинників: соціально-політичні та економічні потрясіння початку XX століття, нові відкриття в природничих науках і поява нових видів мистецтва; майже непереборною перешкодою для класичного мистецтва стає новий погляд на людину, її сутність і призначення.
У мистецтві час традиційно ототожнювали із часом розгортання сюжету і фабули, роль яких як конструктивних елементів художнього твору в XX столітті істотно зменшилась. За висловом Е. Кассірера, час і простір створюють каркас будь-якої реальності. Отже, справедливо припустити існування такого каркасу в художній реальності твору мистецтва. Руйнування хронотопу, що спостерігається в сучасному мистецтві, торкається його онтологічних засад і зумовлює пошуки нових зображувальних засобів. Зміни в художній практиці потребують адекватного теоретичного осмислення.
Художній твір, стверджував Г.Шпет, входить у життя як факт. Особливості формування й буття цього "факту", взаємозв'язок його із феноменами інших онтологічних рівнів, час як компонента цих рівнів, художній час, його генеза, унікальність та особливості у різні епохи - це питання, що потребують всебічного розгляду й аналізу.
Ступінь наукової розробленості проблеми. Актуальність проблем часу зумовлює і неослабний теоретичний інтерес до них. Вивчення художнього часу в мистецтві активно розпочинається ще в 20-ті роки XX ст. переважно в Західній Європі. Ця проблема привертає увагу багатьох дослідників (Р.Барт, Г.Г.Гадамер, Р.Інгарден, Х.Ортега-і-Гассет, П.Рікер, М.да Унамуно, Н.Фрай). Окремі роботи з'являються і в радянській естетиці (М. Бахтін, О.Лосев, представники ОПОЯЗу), але незабаром вони вилучаються і на кілька десятиліть випадають з кола зору науковців, що уповільнило дослідження.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: ХУДОЖНІЙ ЧАС ЯК ПРОБЛЕМА ОНТОЛОГІЇ МИСТЕЦТВА

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок