Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> релігійне сектантство в харківській губернії (1861-1917 рр.)

релігійне сектантство в харківській губернії (1861-1917 рр.)

Назва:
релігійне сектантство в харківській губернії (1861-1917 рр.)
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
26,82 KB
Завантажень:
303
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 
Харківський національний університет
ім. В.Н. Каразіна
ПОТОЦЬКИЙ В’ячеслав Петрович
УДК 94(477.54)"1861/1917"
релігійне сектантство в харківській губернії
(1861-1917 рр.)
Спеціальність – 07.00.01 – історія України
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
Харків – 2004


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Харківському національному університеті ім. В.Н. Каразіна Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник – доктор історичних наук, професор
кравченко Володимир Васильович,
Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна,
завідувач кафедри українознавства.
Офіційні опоненти: доктор історичних наук, професор
бойко Анатолій Васильович,
Запорізький державний університет,
завідувач кафедри джерелознавства, історіографії та спеціальних історичних дисциплін;
кандидат історичних наук
Майстренко Владислав Сергійович,
Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна,
доцент кафедри історії України.
Провідна установа – Донецький національний університет (кафедра історії України),
Міністерство освіти і науки України, м. Донецьк.
Захист відбудеться 22 жовтня 2004 р. о 15.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д .051.10 Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна за адресою: 61077, м. Харків, площа Свободи, 4, аудиторія IV-65.
З дисертацією можна ознайомитись у Центральній науковій бібліотеці Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна (61077, м. Харків, пл. Свободи, 4).
Автореферат розісланий 20 вересня 2004 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Пугач Є.П.


Загальна характеристика роботи
Актуальність теми дослідження. У незалежній Українській державі проблема співіснування традиційних релігій із сектантськими течіями стоїть дуже гостро, так само, як і питання про можливість інтеграції нових духовних вчень у сучасне українське суспільство. У зв’язку з цим постає необхідність вивчення історії виникнення та поширення нетрадиційних релігійних рухів у різних регіонах України.
Міжконфесійна ситуація в Харківській губернії відрізнялася деякими специфічними рисами. Історичне минуле Слобідської України як землі вільних поселенців було однією з причин поширення на цій території численних сектантських угруповань,члени яких сподівалися знайти там притулок та уникнути переслідувань, що їх зазнавали у внутрішніх російських губерніях. Географічне положення Слобідської України на кордоні українських та російських етнічних земель багато в чому визначало особливості релігійного життя в регіоні, що був одночасно певним культурним порубіжжям. Саме через землі Харківської губернії впродовж ХІХ – початку ХХ ст. відбувалася експансія так званих "раціоналістичних" сект, що являли собою західні протестантські релігійні течії, через Україну у Росію. Харківська губернія була останньою з українських територій, де з’явилися раціоналістичні секти штундистів, баптистів та адвентистів. Однак так звані "містичні" секти, або східні та православні (хлисти, скопці, іоаніти), що просувалися з російських етнічних земель на національну периферію, у першу чергу з’явилися на Слобожанщині і лише звідси починали своє подальше поширення вглиб України. Харківщина знаходилася на шляху російських старообрядців-попівців, які підтримували зв’язки з Білокриницькою митрополією, що на Буковині, та для скопців, які спілкувалися з діаспорою в Румунії. Слід ще зазначити, що через Харківську губернію відправлялися на поселення до Сибіру заслані сектанти з усієї України. У Харківській губернії склалася досить рідкісна для Російської імперії ситуація, коли кількість адептів раціоналістичних сект дорівнювала кількості містиків, а також старообрядців. Крім того, на Харківщині в цей час була створена та існувала велика секта підгорнівців, тут активно діяли пропагандисти іншої української течії мальованців, і, нарешті, саме Слобідська Україна стала центром ім’яслав’я в Російській імперії.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16 Реферат на тему: релігійне сектантство в харківській губернії (1861-1917 рр.)

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок