Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> АНОМАЛЬНІ ЯВИЩА, ОБУМОВЛЕНІ ЗБУДЖЕННЯМ ПОВЕРХНЕВИХ ПОЛЯРИТОНІВ ОПТИЧНОГО ДІАПАЗОНУ НА ДИФРАКЦІЙНИХ ГРАТКАХ

АНОМАЛЬНІ ЯВИЩА, ОБУМОВЛЕНІ ЗБУДЖЕННЯМ ПОВЕРХНЕВИХ ПОЛЯРИТОНІВ ОПТИЧНОГО ДІАПАЗОНУ НА ДИФРАКЦІЙНИХ ГРАТКАХ

Назва:
АНОМАЛЬНІ ЯВИЩА, ОБУМОВЛЕНІ ЗБУДЖЕННЯМ ПОВЕРХНЕВИХ ПОЛЯРИТОНІВ ОПТИЧНОГО ДІАПАЗОНУ НА ДИФРАКЦІЙНИХ ГРАТКАХ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
21,13 KB
Завантажень:
456
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені В.Н. КАРАЗІНА
Балахонова Наталія Олександрівна
УДК 535.43:621.373
АНОМАЛЬНІ ЯВИЩА, ОБУМОВЛЕНІ ЗБУДЖЕННЯМ
ПОВЕРХНЕВИХ ПОЛЯРИТОНІВ ОПТИЧНОГО ДІАПАЗОНУ
НА ДИФРАКЦІЙНИХ ГРАТКАХ
спеціальність 01.04.05 – оптика, лазерна фізика
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата фізико-математичних наук
Харків – 2007


Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Харківському університеті Повітряних Сил імені Івана Кожедуба Міністерства оборони України
Науковий керівник: доктор фізико-математичних наук, професор Кац Олександр Володимирович, Інститут радіофізики та електроніки ім. О. Я. Усикова НАН України, провідний науковий співробітник.
Офіційні опоненти: доктор фізико-математичних наук, професор Милославський Володимир Костянтинович, Харківський національний університет імені В. Н. Каразіна Міністерства освіти і науки Укра-їни, професор кафедри фізичної оптики;
доктор технічних наук, професор Мачехін Юрій Павлович, Харківський національний університет радіоелектроніки Міністерства освіти і науки Укра-їни, завідувач кафедри фізичних основ електронної техніки.
Захист відбудеться “12” жовтня 2007 року о 1400 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д .051.03 Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна (61077, Харків, площа Свободи, 4, ауд. імені К. Д. Синельникова).
З дисертацією можна ознайомитись у Центральній науковій бібліотеці Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна за адресою: 61077, Харків, площа Свободи, 4.
Автореферат розісланий “11” вересня 2007 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради В. П. Пойда


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Експериментально встановлено, що дифракція світла на металевих ґратках має особливості тоді, коли період ґраток за порядком величини дорівнює довжині падаючої хвилі. Ці особливості, відомі як аномалії Вуда, обумовлені просторовим резонансом неоднорідної дифрагованої хвилі з власною поверхневою електромагнітною хвилею. В енергію такої хвилі дає внесок як електромагнітна складова, так й складова, що пов'язана з механічними коливаннями газу "вільних" електронів поблизу поверхні металу. В зв'язку з цим такі хвилі називають поверхневими плазмон-поляритонами (ПП). Значне підсилення напруженості поля поблизу поверхні при збудженні ПП та його висока локалізація забезпечує суттєвий вплив ПП на процеси, що йдуть на поверхні твердих тіл, наприклад, на розсіювання світла адсорбованими на поверхні частинками, на генерацію другої гармоніки, на генерацію поверхневих періодичних структур та ін. Резонансне збудження ПП на періодичних структурах може призводити до таких резонансних ефектів, як повне згасання дзеркального відбиття (ПЗДВ), суттєве збільшення поглинання світла, трансформація поляризації та ін. Інтерес дослідників до перелічених ефектів пов’язаний з подальшим розвитком спектроскопії та близькопольової мікроскопії меж розділу, лазерної та оптоволоконної техніки, з появою нових напрямків у нанофізиці, таких як фізика фотонних та плазмонних кристалів.
Розв'язок векторних задач дифракції на металевих ґратках, сформованих модуляцією рельєфу або комплексного показника заломлення, в умовах збудження ПП є досить складним і в більшості випадків реалізується за допомогою чисельних розрахунків. Хоча чисельними методами можна розв’язати задачу для будь-якої заданої ґратки, але дуже важко дослідити, як розв'язок залежить від параметрів, котрих забагато навіть для одновимірних ґраток (кут падіння, довжина хвилі, поляризація, період та форма ґратки, кут між площиною падіння та "штрихами" ґратки). Порівняно з аналітичними, чисельні методи ускладнюють, та у багатьох випадках фактично унеможливлюють знаходження важливих для практичного застосу-вання параметрів дифракційних ґраток. Тому актуальним є отримання розв'язку векторних задач дифракції в аналітичному вигляді та ретельне дослідження цих розв'язків.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: АНОМАЛЬНІ ЯВИЩА, ОБУМОВЛЕНІ ЗБУДЖЕННЯМ ПОВЕРХНЕВИХ ПОЛЯРИТОНІВ ОПТИЧНОГО ДІАПАЗОНУ НА ДИФРАКЦІЙНИХ ГРАТКАХ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок