Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> РОСІЙСЬКА ЧАСОВА ЛЕКСИКА ЯК ФРАГМЕНТ МОВНОЇ КАРТИНИ СВІТУ

РОСІЙСЬКА ЧАСОВА ЛЕКСИКА ЯК ФРАГМЕНТ МОВНОЇ КАРТИНИ СВІТУ

Назва:
РОСІЙСЬКА ЧАСОВА ЛЕКСИКА ЯК ФРАГМЕНТ МОВНОЇ КАРТИНИ СВІТУ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
16,05 KB
Завантажень:
474
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 
ТАВРІЙСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ім. В.І. ВЕРНАДСЬКОГО
ДЖИОЄВА МАРІЯ ГІВІЇВНА
УДК: 801.541.2: 882.1/ -32
РОСІЙСЬКА ЧАСОВА ЛЕКСИКА ЯК ФРАГМЕНТ
МОВНОЇ КАРТИНИ СВІТУ
10.02.02 – російська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Сімферополь - 2002
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Таврійському національному університеті
ім. В.І. Вернадського, Міністерствo освіти і науки України.
Науковий керівник – кандидат філологічних наук, доцент Ященко Тетяна Антонівна, Таврійський національний університет ім. В.І. Вернадського, завідувач кафедри методики викладання філологічних дисциплін.
Офіційні опоненти:
доктор філологічних наук, професор Іванова Людмила Петрівна, Київський національний педагогічний університет ім. М.П. Драгоманова, професор кафедри російської мови;
кандидат філологічних наук, доцент Стряпча Світлана Олексіївна, Кримський державний гуманітарний інститут, завідувач кафедри російської і української філології.
Провідна установа: Дніпропетровський національний університет, кафедра лінгвістичної підготовки іноземців, Міністерство освіти і науки України, м. Дніпропетровськ.
Захист відбудеться 16.03.2002 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 52.051.05 Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського (95007 м. Сімферополь, вул. Ялтинська, 4, корп. А).
З дисертацією можна ознайомитися в науковій бібліотеці Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського (95007 м. Сімферополь, вул. Ялтинська, 4, корп. А).
Автореферат розісланий 14.02.2002 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Лавров В.В.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Відомо, що в кожній людській спільноті, незалежно від її етнічної та релігійної приналежності, соціального устрою, географічного положення, мови і т.д., існує певна концептуальна картина світу як своєрідна систематизація, каталогізація і класифікація накопичених людством знань про навколишній світ. Відомо також, що деякі деталі цієї картини можуть варіюватися від соціуму до соціуму. Ще більша варіативність властива мовним засобам, які відображають окремі концепти картини світу в різних мовах. У лінгвістиці не існує єдиної думки з приводу правильності чи помилковості гіпотези мовної відносності Сепіра-Уорфа, однак безперечно, що засоби вираження того чи іншого поняття в багатьох випадках національно специфічні. Передовсім це стосується мовних реалізацій концепту часу, оскільки вони пов`язані з географічним положенням, різними календарями і системами літочислення.
Проблема дослідження філософського змісту поняття часу завжди привертає увагу філософів (А. Грюнбаум, М. Хайдеггер, Г. Рейхенбах, О. Вейнінгер) і лінгвістів (О.В. Бондарко, В.В. Морковкін, Ж.П. Соколовська, М.В. Всеволодова, В.Г. Гак та ін.).
У системі мовних засобів, що служать для вираження часової семантики осібне місце займає часова лексика. Номінації часу реалізують один з ключових культурних концептів і тому є об`єктом розгляду на стику лінгвістики, літературознавства і культурології (К.С. Яковлєва, З.Я. Тураєва, В.А. Маслова, Н.Д. Арутюнова).
Актуальність дослідження визначається: 1) необхідністю а) повного і досить докладного опису картини часу сучасної російської мови, б) її інтерпретації не тільки на понятійному, а й на концептуальному рівні; 2) складністю і багатоаспектністю проблеми відображення концептуальної часової сфери в мові і, зокрема, в її лексичній системі; 3) відсутністю усталеної і загальновизнаної точки зору на статус часової лексики в системі засобів вираження темпоральності; 4) неможливістю адекватного опису лексико-семантичного класу часових позначень у рамках тільки системно-структурного або тільки функціонального підходу; 5) поліаспектністю “проблеми часу” в цілому, що викликає необхідність використання результатів інших ( гуманітарних і природничих) наук; 6) недостатнім висвітленням питань про тип лексичної мікросистеми “час”, її межі, склад, особливості організації та функціонування її елементів; 7) відсутністю опису визначальних лінгвокультурологічних компонентів поля часових позначень.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10 Реферат на тему: РОСІЙСЬКА ЧАСОВА ЛЕКСИКА ЯК ФРАГМЕНТ МОВНОЇ КАРТИНИ СВІТУ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок