Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Переміна парадигми інтерпретації історії в українській філософії XIX ст.

Переміна парадигми інтерпретації історії в українській філософії XIX ст.

Назва:
Переміна парадигми інтерпретації історії в українській філософії XIX ст.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,64 KB
Завантажень:
340
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Дніпропетровський національний університет
Шакун Наталія Валеріївна
УДК 1 ( 091) (470)
Переміна парадигми інтерпретації історії
в українській філософії XIX ст.
Спеціальність 09.00.05 – історія філософії
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філософських наук
Дніпропетровськ – 2006


Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі гуманітарних дисциплін Чернігівського державного інституту економіки і управління, Міністерства освіти і науки України
Науковий керівник: доктор філософських наук, професор
Шевченко Володимир Ісакович,
Чернігівський державний інститут
економіки і управління,
професор кафедри гуманітарних дисциплін
Офіційні опоненти: доктор філософських наук, професор
Бичко Ада Корніївна,
Національний університет театру, кіно і
телебачення ім. І. Карпенка-Карого,
професор кафедри суспільних дисциплін
кандидат філософських наук, доцент
Жижченко Валерій Петрович,
Національний гірничий університет
(м. Дніпропетровськ),
доцент кафедри філософії
Провідна установа: Київський національний університет імені Тараса
Шевченка, кафедра історії філософії, м. Київ
Захист відбудеться 1 листопада 2006 р. о 9 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 08.051.11 при Дніпропетровському національному університеті Міністерства освіти і науки України за адресою: 42005, м. Дніпропетровськ, пл. Т.Г.Шевченка, 1, Палац студентів ДНУ, к. 30.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Дніпропетровського національного університету за адресою:
49050, м. Дніпропетровськ, вул. Казакова, 8.
Автореферат розісланий „29” вересня 2006 р.
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради,
доктор філософських наук, професор Окороков В.Б.


загальна характеристика роботи
Актуальність теми дисертації визначається кількома чинниками. Основним і, на наш погляд, найсуттєвішим є своєрідна філософсько-методологічна криза історії в Україні, котра втратила однобічну державоцентричну орієнтацію, що панувала до розпаду СРСР (відповідно – в УРСР). Розпад СРСР поставив під сумнів надійність того розуміння історії в цілому й історії українського народу, зокрема, що спиралася на марксистсько-ленінську філософію.
Іншим чинником, що актуалізує тему дисертаційного дослідження, є потреба історико-філософського осмислення феномена історії в системі українознавства. Адже світоглядні аспекти тлумачення історії в Україні, по суті, систематично не вивчались. Належним чином не досліджена філософсько-методологічна основа суспільствознавчих (історичних) праць, наприклад, В.Антоновича, М.Драгоманова, С.Єфремова, П.Куліша, М.Максимовича та інших провідних українських мислителів, котрі діяли починаючи від середини XIX ст. і закінчуючи серединою XX ст. (В.Винниченко).
Актуальність дисертації полягає також і в тому, щоб з’ясувати особливості філософської інтерпретації історії саме в період від середини ХІХ ст. до перших десятиліть ХХ ст., коли в Україні настає нове розуміння національних потреб та перспектив. Це розуміння пов’язувалося з усвідомленням українською інтелігенцією необхідності пошуку нових суспільних теоретико-методологічних стратегій, оскільки переважно із другої половини ХІХ ст., з відміною в Російській імперії кріпацтва, П.Куліш, М.Костомаров та інші провідні мислителі визнали, що в цілому завдання, які ставилися в 40-і роки ХІХ ст. перед Кирило-Мефодіївським товариством, вичерпані. Тобто, головне, проти чого виступали кирило-мефодіївці – кріпацтво, було скасоване. Актуальною стала проблема єдності українського народу розділеного між Російською та Австро-Угорською імперіями. Це вимагало радикального філософського переосмислення статусу України на світовій арені та історії українського народу.
Однак попередні тлумачення історії, тобто до середини ХІХ ст., були в цілому лінеарними (лінійно-механістичними) і обмежувалися переважно систематизацією згадок про минувшину. В новій суспільній ситуації просте механічне нагромадження подібних згадок вже не могло задовольняти передові українські сили. Крім цього, західноєвропейська філософська думка на той час (І.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 Реферат на тему: Переміна парадигми інтерпретації історії в українській філософії XIX ст.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок