Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СКЛАДНІ НОМІНАТИВНІ ОДИНИЦІ В СТРУКТУРІ ЗАЙМЕННИКОВО-СПІВВІДНОСНИХ ОТОТОЖНЮВАЛЬНИХ РЕЧЕНЬ

СКЛАДНІ НОМІНАТИВНІ ОДИНИЦІ В СТРУКТУРІ ЗАЙМЕННИКОВО-СПІВВІДНОСНИХ ОТОТОЖНЮВАЛЬНИХ РЕЧЕНЬ

Назва:
СКЛАДНІ НОМІНАТИВНІ ОДИНИЦІ В СТРУКТУРІ ЗАЙМЕННИКОВО-СПІВВІДНОСНИХ ОТОТОЖНЮВАЛЬНИХ РЕЧЕНЬ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
25,35 KB
Завантажень:
6
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
ХАРКІВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
імені В.Н. Каразіна
 
Нітенко Ольга Валеріївна
УДК 801. 56
СКЛАДНІ НОМІНАТИВНІ ОДИНИЦІ В СТРУКТУРІ ЗАЙМЕННИКОВО-СПІВВІДНОСНИХ ОТОТОЖНЮВАЛЬНИХ РЕЧЕНЬ
10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Харків – 2003
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Харківському державному педагогічному університеті імені Г.С. Сковороди Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор
Ломакович Світлана Володимирівна,
Харківський державний педагогічний університет
імені Г.С. Сковороди,
завідувач кафедри українознавства
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор
Гуйванюк Ніна Василівна,
Чернівецький національний університет
імені Ю. Федьковича,
завідувач кафедри сучасної української мови
кандидат філологічних наук, доцент
Загревський Євген Іванович,
Харківський інститут управління, доцент
кафедри мовознавчих дисциплін
Провідна установа: Дніпропетровський національний університет,
кафедра української мови,
Міністерство освіти і науки України,
м. Дніпропетровськ
Захист відбудеться 16 грудня 2003 року о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 64.051.07 Харківського національного університету імені В.Н. Каразіна (61077, м. Харків, пл. Свободи, 4, ауд. ІІ-37).
З дисертацією можна ознайомитися у Центральній науковій бібліотеці Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна за адресою: 61077, м. Харків, пл. Свободи, 4.
Автореферат розіслано 14.11.2003 р.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради Гноєва Н.І.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
До актуальних проблем лінгвістичної науки належить питання про те, одиниці якого рівня слід вважати номінантами. Відповідно до сучасних уявлень номінативними засобами мови поряд зі словами є стійкі лексикалізовані й фразеологізовані словосполучення та синтаксичні конструкції, еквівалентні слову, а також вільні словосполучення та речення. Інакше кажучи, найменуваннями можуть бути одиниці будь-якої складності й протяжності, які здатні називати, позначати, указувати на реалії об’єктивної дійсності. Отже, одиницями номінації є також і номінативні блоки в структурі займенниково-співвідносних ототожнювальних речень із корелятом те, на зразок те, що виграю в реченні Я й те, що виграю, програю (Л. Костенко).
Складні номінативні одиниці привертали увагу багатьох дослідників: Є.С. Кубрякової, О.А. Земської, В.М. Нікітевича, К.Г. Городенської, С.В. Ломакович, М.Й. Алексіюк, Г.Є. Бойченка, А.А. Бурова, Н.В. Романець, М.В. Арделян. Вони утворені поєднанням різних за значенням корелятів у складі головної частини із підрядною частиною цих речень. Лише деякі з них ставали предметом спеціальних досліджень, як, наприклад, номінативні блоки на позначення особи з корелятом той (Г.Є. Бойченко, М.Й. Алексіюк). Що ж до номінативних одиниць з іншими корелятами, то вони не були детально описані. Це стосується й номінативних блоків із корелятом те, що широко функціонують як складні номінанти, специфічно іменуючи різноманітні явища та реалії об'єктивної дійсності. Складнопідрядні речення, що містять номінативні блоки з корелятом те, представлені в сучасній українській мові в численних семантичних варіантах, визначаючи її стильову різнобарвність. Викладені міркування й зумовлюють актуальність дослідження.
Об'єктом дисертаційної роботи стали складні номінативні одиниці в структурі займенниково-співвідносних ототожнювальних речень із корелятом те на зразок: Під час бою треба по можливості підібрати те, що накидає ворог (У. Самчук); Воно [кохання] ширшим робить наш духовний зір, просвітлює глибину, воно й притемняє те, що лежить поблизу (М. Стельмах).
Предмет дослідження становлять особливості будови номінативних блоків із корелятом те, їх синтаксична структура й лексико-семантичне оформлення, а також сфери функціонування ототожнювальних конструкцій, що містять ці складні номінанти.
У зв'язку з тим, що номінативні блоки в структурі займенниково-співвідносних речень із корелятом те залишаються недостатньо вивченими й описаними, метою роботи є комплексний аналіз номінативних блоків "корелят те+підрядна частина" у складі займенниково-співвідносних ототожнювальних речень сучасної української мови з боку формально-синтаксичної будови й семантичних особливостей, які визначають їх функціонування як своєрідних одиниць малого синтаксису.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: СКЛАДНІ НОМІНАТИВНІ ОДИНИЦІ В СТРУКТУРІ ЗАЙМЕННИКОВО-СПІВВІДНОСНИХ ОТОТОЖНЮВАЛЬНИХ РЕЧЕНЬ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок