Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Скачати безкоштовно: Взаємодія компонентів в системах {Ti,V,Zr}-Mn-{Sn,Sb}, кристалічна структура, магнітні та електричні властивості тернарних сполук

Взаємодія компонентів в системах {Ti,V,Zr}-Mn-{Sn,Sb}, кристалічна структура, магнітні та електричні властивості тернарних сполук / сторінка 7

Назва:
Взаємодія компонентів в системах {Ti,V,Zr}-Mn-{Sn,Sb}, кристалічна структура, магнітні та електричні властивості тернарних сполук
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
17,78 KB
Завантажень:
125
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
001; 2-х=0.005; 3-х=0.01; 4-х=0.03).
У четвертому розділі обговорено результати дослідження: проведено порівняння систем {Ti,V,Zr}-Mn-{Sn,Sb} між собою та зі спорідненими, розглянуто особливості кристалічної структури тернарних сполук та особливості фізичних властивостей.
Переважаючий вплив на характер взаємодії компонентів в системах {Ti,V,Zr}-Mn-{Sn,Sb} має електронегативність та розмірний фактор. На рис. 9 представлена діаграма Даркена-Гуррі, яка являє собою графічну інтерпретацію одночасної дії розмірного фактора та електронегативності.
Як видно з рис. 9 у внутрішню зону еліпсів, що відповідає здатності атомів взаємозаміщуватись з утворенням неперервних рядів твердих розчинів (НРТР), в даному випадку, попадає і Ванадій. В досліджених нами потрійних системах, які містять Ванадій, спостерігається утворення протяжних твердих розчинів практично на основі всіх бінарних сполук, відсутність тернарних сполук і НРТР. Титан попадає в зону середньої розчинності, що і відображається на ізотермічних перерізах діаграм стану систем Ti-Mn-{Sn,Sb}, які характеризуються утворенням незначної кількості твердих розчинів і тернарних сполук (по одній сполуці в системі). Як видно з діаграми Даркена-Гуррі, Zr попадає в зону, компоненти якої повинні би проявляти незначну розчинність в системах з Mn. В потрійних системах Zr-Mn-Sn та Zr-Mn-Sb бінарні сполуки практично не розчиняють третій компонент за винятком, сполук MnхSb та Zr5Sb3+х в системі Zr-Mn-Sb. В системі Zr-Mn-Sn при температурі відпалу спостерігається утворення двох тернарних сполук ZrMnSn4, ZrMn6Sn6 та відсутність розчинності третього компоненту в бінарних сполуках. В системі Zr-Mn-Sb утворюється сполука (Zr5Mn0.5Sb2.5) структурного типу W5Si3.
Порівнюючи системи V-Mn-Si та V-Mn-{Sn,Sb} видно, що при взаємодії компонентів характерне утворення протяжних твердих розчинів заміщення практично на основі всіх бінарних сполук вздовж ізоконцентрат Si, Sn або Sb, що пояснюється незначною різницею атомних радіусів V і Mn (rMn=0.130 нм, rV=0.134 нм). Для інших систем {Ti,Zr}-Mn-{Si,Ge} при переході від Si і Ge до Sn і Sb спостерігається тенденція до зменшення кількості тернарних сполук. Системам V-M-Sn, де М=Ti,Mn,Cu, притаманне утворення квазібінарних твердих розчинів: Ti3Sn-V3Sn, Mn3Sn-V3Sn та Cu3Sn-V3Sn. НРТР в цих системах не утворюються внаслідок неізоструктурності бінарних сполук. Найбільш подібними за характером фазових рівноваг і кристалічною структурою тернарних сполук є системи Zr-M-Sb (M=Fe,Cu,Mn). Для даних систем характерне утворення сполук структурного типу W5Si3, а також складних розчинів включення-заміщення на основі бінарної сполуки Zr5Sb3 (СТ Mn5Si3), які простягаються до стехіометричного складу Zr5MSb3.
Pис. 9 Діаграма Даркена-Гуррі для Мангану
Розглядаючи кристалічні структури сполук можна зазначити, що вони відносяться до класу сполук з тетрагонально-антипризматичною координацією атомів найменшого розміру, і лише сполука ZrMn6Sn6 – до класу з ікосаедричною координацією. Структуру типу TiMnSn4 можна описати як укладку вздовж осі шостого порядку тетрагональних антипризм двох видів [MnSn(2)4Sn(1)4] і [TiSn(2)4Sn(1)4], в якій плити антипризм розташовані в різних напрямках. Структуру сполук структурного типу W5Si3, можна розглядати як укладку колон тетрагональних антипризм паралельно осі четвертого порядку та 10-вершинників. Подібно до структур CuAl2, Cr3Si та деяких інших, структура W5Si3 складається з двох типів сіток, які чергуються між собою. Таким чином, структура W5Si3 представляє собою комбінацію структурних елементів CuAl2 і -W (Cr3Si).
Особливістю питомого електроопору тернарних сполук і його температурної залежності є металічний характер електропровідності. Зміна від Т і його величина є характерною для більшості інтерметалідів – при збільшенні температури питомий електроопір зростає і прямує до насичення (відємна кривизна), мало змінюється з ростом температури або навіть зменшується. Залежність (Т) визначається, можливо, різними механізмами розсіювання електронів.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему: Взаємодія компонентів в системах {Ti,V,Zr}-Mn-{Sn,Sb}, кристалічна структура, магнітні та електричні властивості тернарних сполук

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок