Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Віршування Івана Франка в контексті української версифікації ХІХ — поч. ХХ століття

Віршування Івана Франка в контексті української версифікації ХІХ — поч. ХХ століття

Назва:
Віршування Івана Франка в контексті української версифікації ХІХ — поч. ХХ століття
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
35,16 KB
Завантажень:
101
Оцінка:
 
поточна оцінка 4.5


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20 
Національна академія наук України
Інститут літератури ім. Т.Г. Шевченка
Бунчук Борис Іванович
УДК: 801.6 + 883(092) Франко
Віршування Івана Франка в контексті української версифікації
ХІХ — поч. ХХ століття
10.01.06 — теорія літератури
10.01.01 — українська література
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора філологічних наук
Київ — 2001
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано на кафедрі української літератури Чернівецького національного університету ім. Ю.Федьковича.
Офіційні опоненти — доктор філологічних наук, професор Костенко Наталя Василівна,
Київський національний університет імені Тараса Шевченка,
професор кафедри теорії літератури та компаративістики.—
доктор філологічних наук, доцент Бовсунівська Тетяна Володимирівна, Київський інститут “Слов’янський університет”, завідувач кафедри української філології. —
доктор філологічних наук, професор Хропко Петро Панасович, Національний педагогічний університет імені М.П. Драгоманова, завідувач кафедри української літератури.
Провідна установа — Тернопільський державний педагогічний університет ім. В.Гнатюка,
кафедра теорії літератури та порівняльного літературознавства.
Захист відбудеться “13” лютого 2001 р. о 10.00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.178.01 при Інституті літератури ім.Т.Г. Шевченка НАН України (01001, Київ-1, вул.Грушевського, 4).
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України.
Автореферат розісланий “11” січня 2001 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради М.М.Сулима


Вивчення віршованої творчості Івана Франка, чий поетичний геній давно визнаний світом, триває вже більше, ніж століття. За цей час доволі ґрунтовно розглянуті ідейно-тематичні обшири його поезій, чимало зроблено для з’ясування жанрової специфіки творів, вивчено окремі елементи його поетики, однак така її сфера, як віршування, досліджена недостатньо.
Від часу, коли Я.Гординський, оглянувши франкознавчі праці за 1916-1933 роки, написав, що “на полі Франкової стилістики й поетики зроблено так мало, що ми нині не можемо з’ясувати собі Франкового ступеня поетичної творчості” Гординський Я. Сучасне франкознавство (1916-1932) // ЗНТШ. — Львів, 1933. — Т.CLIII. — Вип. ІІ. — С. 96-97., минуло майже три чверті століття. З’явилося немало праць, автори яких, розглядаючи й оригінальну, і перекладну поезію Каменяра, і спеціально, і принагідно вдавалися до аналізу його віршової структури.
У 1976 році Г.Сидоренко та М.Сулима знову поставили питання про необхідність спеціального дослідження віршування поета Сидоренко Г.К., Сулима М.М. Високе мистецтво вірша // Рад. літературознавство. — 1976. — № 6. — С.43., а І.Денисюк у 1990 році констатував: “Немає спеціальної монографії про ритмомелодичне багатство віршованого доробку Каменяра” Денисюк І. Перебудова і франкознавство // Українське літературознавство. — Світ, 1990. — Вип. 54. — С. 9..
Залишаючи на боці питання про численні помилки, що робили і роблять автори досліджень про поезію І.Франка, як тільки заходить мова про форму, зауважимо, що стан вивчення важливого складника поетики майстра, який разом з Т.Шевченком та Лесею Українкою репрезентує українську націю, кваліфікувати як задовільний аж ніяк не можна. Навіть монографія В.Ніньовського “Поетичні форми І.Франка”, що з’явилася 2000 року, більше увиразнює існуючу наукову проблему, аніж вичерпує її. Франкове віршування не оглянуте діахронічно, існуючі синхронічні “зрізи” здебільшого не оперті на статистичну основу. Не прослідковано витоки Франкових поетичних форм. Не з’ясовано рівень його віршової майстерності та новаторства.
Як самодостатнє явище Франкове віршування надзвичайно цікаве. Воно є найбагатшою, найяскравішою, але все ж частиною національної версифікації окресленого періоду. Розгляд поетового віршування на тлі національного віршотворення — об’єктивна і давно назріла потреба.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20 Реферат на тему: Віршування Івана Франка в контексті української версифікації ХІХ — поч. ХХ століття

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок