Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> БОРОТЬБА ГАЗЕТИ “КИЕВЛЯНИН” З УКРАЇНСТВОМ НАПРИКІНЦІ ХІХ – ПОЧАТКУ ХХ СТОЛІТТЯ

БОРОТЬБА ГАЗЕТИ “КИЕВЛЯНИН” З УКРАЇНСТВОМ НАПРИКІНЦІ ХІХ – ПОЧАТКУ ХХ СТОЛІТТЯ

Назва:
БОРОТЬБА ГАЗЕТИ “КИЕВЛЯНИН” З УКРАЇНСТВОМ НАПРИКІНЦІ ХІХ – ПОЧАТКУ ХХ СТОЛІТТЯ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
19,96 KB
Завантажень:
96
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0

Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
КИЇВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ ТАРАСА ШЕВЧЕНКА
ПОЛОВИНЧАК Юлія Миколаївна
УДК 94(477) “18”/ “19”: 070
БОРОТЬБА ГАЗЕТИ “КИЕВЛЯНИН” З УКРАЇНСТВОМ
НАПРИКІНЦІ ХІХ – ПОЧАТКУ ХХ СТОЛІТТЯ
Спеціальність 07.00.01 – історія України
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата
історичних наук
Київ – 2007
Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі новітньої історії України Київського національного університету імені Тараса Шевченка
Науковий керівник: кандидат історичних наук, доцент
Савченко Григорій Петрович,
доцент кафедри новітньої історії України
Київського національного університету
імені Тараса Шевченка
Офіційні опоненти: доктор історичних наук, професор
Щербак Микола Григорович,
завідувач кафедри архівознавства та спеціальних галузей історичної науки Київського національного університету імені Тараса Шевченка
кандидат історичних наук,
старший науковий співробітник
Гирич Ігор Борисович,
завідуючий відділом джерел з історії України ХІХ – початку ХХ століття Інституту української археографії і джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України
Провідна установа: Інститут історії України НАН України
Захист відбудеться 21 травня о 10 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.001.20 у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка (01033, м. Київ, вул. Володимирська, 60, ауд. 349)
З дисертацією можна ознайомитися у науковій бібліотеці Київського
національного університету імені Тараса Шевченка (01033, м. Київ, вул. Володимирська, 58)
Автореферат розісланий 18 квітня 2007 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради
кандидат історичних наук, доцент О. Г. Сокірко
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Структура дисертації обумовлена метою та завданнями дослідження. Робота складається зі вступу, чотирьох розділів, висновків, списку використаних джерел та літератури (732 позиції, 52 ст.). Основний зміст дисертації становить 192 сторінки.
Актуальність дослідження. На зламі ХІХ – ХХ століть український національно-визвольний рух вступив у фазу політизації. Зрушення у суспільній свідомості українців супроводжувалися посиленням в Російській імперії політики денаціоналізації та насильницької русифікації, яка базувалася на живучій тезі про існування “великого російського народу” у складі великоросів, малоросів та білорусів. Частина етнічних українців стояла на позиціях своєї приналежності до “єдиного російського народу” і сприймалися імперським центром як лояльні малороси. Прояви національної свідомості та громадсько-політичної активності поборників окремішності українського народу трактувалися в суспільстві як українство „Словарь української мови” (1909 р.) визначав українство як „свойство и деятельность украинца в национальном смысле” (Словарь української мови / Б. Д. Грінченко (упоряд., з дод. власного матеріалу). – К.: Лексікон, 1996. – Т. 4 – С. 331.), а газета “Киевлянин” – як „політичну теорію, яка проповідує, що існує окремий український народ, який займає цілу територію, що називається “Україна” і розмовляє мовою, яка відрізняється від інших мов – українською” (Из области украинского сепаратизма // Киевлянин. – 1913. – 10 августа)..
Боротьба з українством як з небезпечним антиімперським рухом на межі ХІХ – ХХ століть стала важливою складовою внутрішньої політики Російської імперії. Рупором протидії українству виступала великоросійська преса. Одним із найбільш активних та впливових видань, яке ініціювало, обґрунтовувало та вело боротьбу з українством була газета „Киевлянин”.
В умовах суверенної української держави доводиться стикатися з наслідками російської імперської антиукраїнської політики. На сучасному етапі в Україні проявляються рецидиви шовіністичних тлумачень національного питання. Явною є активізація спроб використати національну, мовну карту у політичній боротьбі. У зв’язку з цим вивчення проявів антиукраїнської політики в Російській імперії на зламі ХІХ – ХХ століть не втрачає як наукової актуальності, так і громадсько-політичного звучання.

Завантажити цю роботу безкоштовно

Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 
Реферат на тему: БОРОТЬБА ГАЗЕТИ “КИЕВЛЯНИН” З УКРАЇНСТВОМ НАПРИКІНЦІ ХІХ – ПОЧАТКУ ХХ СТОЛІТТЯ

BR.com.ua © 1999-2019 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок