Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> БІОІНДИКАЦІЯ СТАНУ ДОВКІЛЛЯ НА УРБАНІЗОВАНІЙ ТЕРИТОРІЇ ЗА ДОПОМОГОЮ ПРЕДСТАВНИКІВ РОДУ POPULUS L.

БІОІНДИКАЦІЯ СТАНУ ДОВКІЛЛЯ НА УРБАНІЗОВАНІЙ ТЕРИТОРІЇ ЗА ДОПОМОГОЮ ПРЕДСТАВНИКІВ РОДУ POPULUS L.

Назва:
БІОІНДИКАЦІЯ СТАНУ ДОВКІЛЛЯ НА УРБАНІЗОВАНІЙ ТЕРИТОРІЇ ЗА ДОПОМОГОЮ ПРЕДСТАВНИКІВ РОДУ POPULUS L.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,24 KB
Завантажень:
170
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ім. Ю. ФЕДЬКОВИЧА
СЛУЧИК ІРИНА ЙОСИПІВНА
УДК 504.064.36:633.878.32
БІОІНДИКАЦІЯ СТАНУ ДОВКІЛЛЯ НА УРБАНІЗОВАНІЙ ТЕРИТОРІЇ
ЗА ДОПОМОГОЮ ПРЕДСТАВНИКІВ РОДУ POPULUS L.
03.00.16 – екологія
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата біологічних наук
Чернівці - 2000
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Івано-Франківській державній медичній академії
МОЗ України.
Науковий керівник
доктор біологічних наук, старший науковий співробітник
СТЕФУРАК Василь Петрович,
Івано-Франківська державна медична академія МОЗ України,
професор кафедри медичної біології і генетики
Офіційні опоненти:
доктор біологічних наук, професор
ТЕРМЕНА Борис Костянтинович,
Чернівецький державний університет ім. Ю. Федьковича,
завідувач кафедри ботаніки і охорони природи
кандидат біологічних наук, професор
БАРНА Микола Миколайович,
Тернопільський державний педагогічний університет ім. В. Гнатюка,
декан хіміко-біологічного факультету
Провідна установа
Дніпропетровський державний університет, кафедра геоботаніки, грунтознавства та екології
Захист відбудеться " 18 " жовтня 2000 р. о 12 год. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 76.051.05 в Чернівецькому державному університеті ім. Ю. Федьковича, м. Чернівці, вул. Коцюбинського, 2
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Чернівецького державного університету ім. Ю. Федьковича (м. Чернівці, вул. Лесі Українки, 23)
Автореферат розісланий " 10 " вересня 2000 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат біологічних наук, доцент Копильчук Г.П.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. У зв'язку зі стрімким процесом урбанізації в останні роки особливо гостро постала проблема оптимізації міського середовища. Територія міст характеризується наявністю великої кількості джерел забруднення, їх нерівномірним розташуванням, а також досить складним поширенням забруднюючих речовин. Незважаючи на величезну деформаційну функцію у навколишньому середовищі, біогеоценотичному покриві, і речовинно-енергетичному обміні територій, місто ще не стало об'єктом комплексних екологічних досліджень (Голубець М.А. та ін., 1994; Кучерявий В.П., 1999). Тому особливої актуальності набувають роботи, спрямовані на створення системи інформативних біоіндикаторів і біомаркерів для адекватної оцінки стану довкілля та моніторингу урбанізованих систем.
Невід'ємною частиною біотичного блоку урболандшафтів є рослинні організми. Велика площа контакту та інтенсивний газообмін з навколишнім середовищем зумовлюють їх високу чутливість до дії різноманітних збурюючих факторів, в тому числі і антропогенних. Особливої уваги заслуговує проблема впливу антропогенних чинників на спадковий апарат та репродуктивну здатність рослин. Сьогодні не викликає сумніву те, що репродуктивні структури, і насамперед чоловічий гаметофіт, є найбільш чутливими до дії токсичних інгредієнтів (Швадчак І.М., 1991; Бессонова В.П., 1992), а рівень цитогенетичних аномалій в клітинах вегетативних і генеративних органів – надійним критерієм для ранньої індикації техногенних впливів (Частоколенко Л.В. и др., 1991; Muller M. et al., 1991). Однак більшість досліджень у цьому напрямку виконано на модельних трав'янистих тест-об'єктах (Куринный А.И. и др., 1989; Механджиев А. и др., 1990; Горовая А.И. и др., 1995; Grant W.F., Owens E.T., 1998) і доволі обмежена кількість робіт присвячена деревним видам (Гуськов Е.П. и др., 1993; Бессонова В.П. и др., 1996). Хоча останні, перебуваючи в умовах багаторічної експозиції на урбанізованих територіях, мають цілий ряд переваг при індикації довготермінових тенденцій і буферної здатності біологічних систем по відношенню до комплексу стресорів міського середовища.
Перспективними з цієї точки зору видами є деякі інтродуковані представники роду Populus L. – тополя берлінська (Populus berolinensis (C.Koch) Dipp.) i тополя китайська (Populus simonii Carr.). З одного боку, відомо про їх декоративну функцію, яку вони виконують при створенні загального архітектурного ансамблю міст Західного регіону України (Шевченко С.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: БІОІНДИКАЦІЯ СТАНУ ДОВКІЛЛЯ НА УРБАНІЗОВАНІЙ ТЕРИТОРІЇ ЗА ДОПОМОГОЮ ПРЕДСТАВНИКІВ РОДУ POPULUS L.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок