Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ОСОБЛИВОСТІ ІОННОГО ЦИКЛОТРОННОГО РЕЗОНАНСУ У ПЛАЗМІ

ОСОБЛИВОСТІ ІОННОГО ЦИКЛОТРОННОГО РЕЗОНАНСУ У ПЛАЗМІ

Назва:
ОСОБЛИВОСТІ ІОННОГО ЦИКЛОТРОННОГО РЕЗОНАНСУ У ПЛАЗМІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
14,67 KB
Завантажень:
411
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 
ХАРКIВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНIВЕРСИТЕТ
ім. В. Н. КАРАЗІНА
Бориско Сергій Володимирович
УДК 533, 533.9
ОСОБЛИВОСТІ ІОННОГО ЦИКЛОТРОННОГО
РЕЗОНАНСУ У ПЛАЗМІ
01.04.08 – фізика плазми
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата фізико-математичних наук
ХАРКІВ –2001
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Харківському державному автомобільно-дорожньому технічному університеті Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник: доктор фізико-математичних наук, професор
П'ЯТАК Олександр Іванович,
Харківський державний автомобільно-дорожній
технічний університет,
завідувач кафедри фізики.
Офіційні опоненти: доктор фізико-математичних наук, професор
ШИШКІН Олександр Олександрович,
Інститут фізики плазми ННЦ “Харківський
фізико-технічний інститут”,
провідний науковий співробітник;
кандидат фізико-математичних наук,
ГІРКА Ігор Олександрович,
Харківський національний університет
ім. В. Н. Каразіна,
доцент кафедри загальної та прикладної фізики.
Провідна установа: Інститут теоретичної фізики НАН України, відділ
теорії та моделювання плазмових процесів, м. Київ.
Захист відбудеться 05.07. 2001 року о годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д .051.12 Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна за адресою: 61108, м. Харків, вул. Курчатова 31, читальний зал бібліотеки №5.
З дисертацією можна ознайомитись у Центральній науковій бібліотеці Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна за адресою: 61077, м. Харків, пл. Свободи 4.
Автореферат розіслано 23.05.2001 року.
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради Письменецький С.О.ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Нині в багатьох країнах світу велика увага приділяється теоретичним та експериментальним дослідженням у галузі фізики плазми та керованого термоядерного синтезу. Фундаментальну роль в цих дослідженнях грає взаємодія електромагнітних хвиль із зарядженими частинками плазми. Прикладом цього є чисельні теоретичні та експериментальні роботи, в яких розкриваються питання розповсюдження, збудження, поглинання та стійкості електромагнітних хвиль у плазмі.
Актуальність сучасних досліджень процесів взаємодії електромагнітних полів із плазмою в значній мірі пов'язана з необхідністю розвитку додаткових (по відношенню до омічного) методів нагріву плазми в термоядерних установках. Серед додаткових методів нагріву, які інтенсивно удосконалюються в усьому світі на протязі останніх років, найбільш ефективними, поряд з інжекцією в плазму пучків швидких нейтральних атомів, є методи, що використовують безсутичкове поглинання високочастотних хвиль. Найбільші успіхи одержані при використанні іонного циклотронного резонансу для швидких магнітозвукових хвиль (ШМЗХ).
Іонний циклотронний нагрів застосовувався на установках JET (Євроатом), PLT, TFTR, Alcator C (США), TFR-600, Tore-Supra (Франція), JFT-2, JIPP-TII (Японія), Asdex, Textor (Німеччина), Т-10, ТО-2, "Туман-3" (Росія). Іонний циклотронний резонанс використовувався для ефективного нагріву іонів і електронів у прямих пристроях (установки “Алмаз”, “Сніг”, “Йорж”) та тороїдальних уловлювачах (уловлювачі без обертального перетворення “Омега”, стеларатори ”Ураган”) в Харківському фізико-технічному інституті. Рекордний результат досягнуто на установці JET – температура іонів у центрі плазмового шнура з густиною більше за 1013см-3 досягала 12 кеВ при введенні в плазму близько 24 МВт ВЧ потужності. Цей результат показує, що проблема отримання термоядерних температур в уловлювачах з добрим утриманням тепла принципово вирішена.
Як відомо [1], у плазмі, яка знаходиться в однорідному магнітному полі, є два резонансних механізми взаємодії частинок з хвилею: черенковський та циклотронний. В першому з них умова фазування між хвилею і частинкою має вигляд
, (1)
де k// і V// – проекції хвильового вектора k і швидкості частинки V на напрямок магнітного поля. Другий механізм працює при резонансній умові
(2)
та визначає наближення частоти хвилі до гармоніки частоти обертання частинки сорту навколо магнітної силової лінії з урахуванням доплерівського зсуву k//V//.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9 Реферат на тему: ОСОБЛИВОСТІ ІОННОГО ЦИКЛОТРОННОГО РЕЗОНАНСУ У ПЛАЗМІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок