Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ГАРМОНІЯ ЯК ОСНОВА ЄДНОСТІ ЛІТЕРАТУРНОГО ТВОРУ

ГАРМОНІЯ ЯК ОСНОВА ЄДНОСТІ ЛІТЕРАТУРНОГО ТВОРУ

Назва:
ГАРМОНІЯ ЯК ОСНОВА ЄДНОСТІ ЛІТЕРАТУРНОГО ТВОРУ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
23,66 KB
Завантажень:
346
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 
ДОНЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Кравченко Оксана Анатоліївна
УДК 82.09
ГАРМОНІЯ ЯК ОСНОВА ЄДНОСТІ ЛІТЕРАТУРНОГО ТВОРУ
Спеціальність 10.01.06 – теорія літератури
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Донецьк – 2000
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано в Донецькому національному університеті Міністерства освіти і науки України.
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор М.М.Гіршман,
завідувач кафедри теорії літератури і художньої культури Донецького національного університету Міністерства освіти і науки України
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, доцент Б.П.Іванюк,
професор секції теорії та історії світової літератури
кафедри румунської та класичної філології Чернівецького національного університету ім. Ю.Федьковича
Міністерства освіти і науки України
кандидат філологічних наук, доцент О.А.Орлова,
завідувач кафедри філології Донецького гуманітарного інституту ДонНУ Міністерства освіти і науки України
Провідна установа: Одеський національний університет ім. І.І.Мечникова Міністерства освіти і науки України
Захист відбудеться 25.10.2000 року о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 11.051.04 з захисту дисертацій Донецького національного університету за адресою: 83055 Донецьк, вул.Університетська, 24.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Донецького національного університету за адресою: 83055 Донецьк, вул. Університетська, 24.
Автореферат розісланий 23.09.2000р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради д.філол.н. М.Г.Сенів
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми. Гармонія – це вічно актуальна та значуща тема для усіх видів мистецтва. За більш ніж двохтисячолітнє існування гармонії як філософсько-естетичної категорії вона розглядалась під різними кутами зору, внаслідок чого накопичилась значна кількість визначень, характеристик та просто описів цього поняття. Однак, перехід від загальноестетичного змісту гармонії до її конкретизації у сфері поетики ще не був предметом спеціального розгляду. Саме з розробкою теоретико-літературного аспекту змісту гармонії і пов'язана в першу чергу актуальність цієї роботи.
У сучасній науці дослідженню гармонії були присвячені праці О.Ф.Лосєва, В.П.Шестакова, Т.В.Мещерякова, М.А.Корміна, О.М.Дєєва та ін. Гармонія літературного твору не досліджувалася, хоч і була предметом осмислення у працях М.М.Гіршмана, В.Є.Халізєва, Ю.В.Манна, С.В.Ломінадзе, П.В.Палієвського, В.В.Федорова, Р.Т.Гром'яка.
Унікальність гармонії полягає в тому, що ця категорія здатна забезпечити реальне сполучення між естетикою і поетикою. Суперечність між “зробленістю” та “створеністю”, що йде з античності, розповсюджується і на гармонію, і на твір. Гармонія в цій системі координат є поняттям, співприродним до твору. Запропоноване М.М.Бахтіним вирішення цієї суперечності як телеологічної спрямованості композиційних елементів на здійснення архітектонічного завдання дає можливість вважати гармонію фундаментом композиційно-архітектонічної єдності твору.
Композиційно гармонія може бути виражена симетрією, певним співвідношенням структурних компонентів тексту, ритмічною, звуковою, мотивною організацією, що забезпечує реалізацію значеннєвого потенціалу твору. Архітектонічний зміст гармонії не підлягає будь-якому однозначному визначенню, оскільки орієнтований на заданий твором масштаб, адекватний “повноті буття”. Порівнюваність гармонії з цим масштабом підтверджує аналіз її становлення та історичного руху. Однак, у сучасній культурній ситуації сенс цієї категорії “розхитаний”, і набуття гармонією статусу поетичного терміна ускладнюється культурологічним аспектом проблеми. Корелятивність понять “гармонія” та “класика” призводить до того, що міркування про гармонію неодмінно пов'язуються з питанням про актуальність класичного фундаменту культури. Ситуація, що склалася в сучасному літературознавстві, є особливим методологічним “перехрестям”, на якому класична гармонійність одержує діаметрально протилежні оцінки та висвітлення.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13 Реферат на тему: ГАРМОНІЯ ЯК ОСНОВА ЄДНОСТІ ЛІТЕРАТУРНОГО ТВОРУ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок