Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ЗОНАЛЬНИЙ РОЗПОДІЛ МЕЙОБЕНТОСу та ЙОГО НАЙВАЖЛИВІШОГО КОМПОНЕНТУ - ВІЛЬНОІСНУЮЧИХ НЕМАТОД У ЧОРНОМУ МОРІ

ЗОНАЛЬНИЙ РОЗПОДІЛ МЕЙОБЕНТОСу та ЙОГО НАЙВАЖЛИВІШОГО КОМПОНЕНТУ - ВІЛЬНОІСНУЮЧИХ НЕМАТОД У ЧОРНОМУ МОРІ

Назва:
ЗОНАЛЬНИЙ РОЗПОДІЛ МЕЙОБЕНТОСу та ЙОГО НАЙВАЖЛИВІШОГО КОМПОНЕНТУ - ВІЛЬНОІСНУЮЧИХ НЕМАТОД У ЧОРНОМУ МОРІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
38,13 KB
Завантажень:
74
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22 
Національна академія наук України
Інститут біології південних морів ім. О.О. Ковалевського
УДК 591.524.11:595.132.(262.5)
СЕРГЕЄВА Неллі Григорівна
ЗОНАЛЬНИЙ РОЗПОДІЛ МЕЙОБЕНТОСу та ЙОГО НАЙВАЖЛИВІШОГО КОМПОНЕНТУ - ВІЛЬНОІСНУЮЧИХ
НЕМАТОД У ЧОРНОМУ МОРІ
03.00.17 - гідробіологія
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора біологічних наук
Севастополь 2001


Дисертацією є рукопис
Робота виконана в Інституті біології південних морів ім. О.О. Ковалевського НАН України
Науковий консультант: доктор біологічних наук
член-кореспондент НАНУ, професор Заїка Віктор Євгенович, ІнБПМ НАНУ
завідувач відділу
Офіційні доктор біологічних наук,
опоненти: академік НАНУ, професор
Зайцев Ювеналій Петрович,
ОФ ІнБПМ НАНУ,
головний науковий співробітник
доктор біологічних наук,
член-кореспондент НАНУ, професор
Монченко Владислав Іванович
Ін-т зоології НАНУ, завідувач відділу
доктор біологічних наук, професор,
Гальцова Валентина Вікторівна,
Зоологічний інститут РАН,
провідний науковий співробітник
Провідна організація: Одеський національний університет
ім. І.І.Мечникова, біологічний
факультет, Міністерство освіти і науки
України, м. Одеса
Захист відбудеться “22“ травня 2001р. о “10-00” годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 50.214.01 при Інституті біології південних морів НАН України за адресою: 99011, м. Севастополь, пр. Нахімова, 2.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Інституту біології південних морів НАН України за адресою: 99011, м. Севастополь, пр. Нахімова, 2.
Автореферат розісланий “6“ квітня 2001 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради,
кандидат біологічних наук Неврова О.Л.


1
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Тривалий час з поля зору фахівців випадали дрібні донні організми, які пізніше були віднесені до категорії мейобентосу. Пояснюється це, передусім, малими розмірами тварин, що входять до його складу, для вивчення яких потрібні особливі методичні підходи і великі часові витрати.
Розміри тварин мають велике значення в природних екосистемах. Як правило, з їх зменшенням у організмів спостерігається зростання енергетичного обміну, збільшення щільності поселень на одиницю площі, скорочення термінів життєвих циклів. Розраховано, що мейобентос має середнє значення метаболізму на одиницю маси майже в 15 разів вище, ніж макрофауна. Тому ігнорування мейобентосу при оцінці різноманітності і кількісних показників донних біоценозів через малі розміри й індивідуальну масу окремих представників мейофауни, в порівнянні з тваринами макрофауни, не виправдано. Згодом стало очевидним: представники різних систематичних груп мейофауни відіграють істотну роль в донних екосистемах. Це визначається, передусім, великою різноманітністю складових його груп тварин і величезною щільністю поселення мейофауни, яка вимірюється сотнями тисяч і мільйонами особин на квадратний метр морського дна.
Для більшості представників мейофауни основу живлення складають детрит, бактерії і одноклітинні водорості. Постійно виїдаючи значну частину бактерій і грибів, мейобентос відтворює мікробні популяції, стимулюючи їхнє зростання і метаболічну активність. Використовуючи в їжу одноклітинні водорості, мейобентос залучає до обігу значну частину первинної продукції, безпосереднє споживання якої недоступне або енергетично невигідне для багатьох інших великих донних тварин. Відомі приклади також й прямого вживання мейофауни в їжу організмами макробентосу і рибами.
У процесі життєдіяльності мейобентосні тварини впливають на хіміко-фізичні властивості і структуру відкладів, беруть участь в мінералізації органічних речовин донних відкладів, в чималій мірі сприяючи формуванню біологічної продуктивності моря.
Незважаючи на те, що дослідження мейобентосу Чорного моря як компонента донних біоценозів проводяться протягом 40 років, даних з цієї категорії організмів, в порівнянні з макробентосом, явно недостатньо. Дуже мало робіт, що охоплюють просторово-часовий розподіл мейобентосу у всьому різноманітті складаючих його систематичних груп з глибинами шельфу Чорного моря, включаючи зону співіснування кисню й сірководню.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22 Реферат на тему: ЗОНАЛЬНИЙ РОЗПОДІЛ МЕЙОБЕНТОСу та ЙОГО НАЙВАЖЛИВІШОГО КОМПОНЕНТУ - ВІЛЬНОІСНУЮЧИХ НЕМАТОД У ЧОРНОМУ МОРІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок