Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> СЕМАНТИКО-ФУНКЦІОНАЛЬНІ І ГРАМАТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ДІЄСЛІВНОЇ ТЕРМІНОЛОГІЇ В РОСІЙСЬКІЙ МОВІ

СЕМАНТИКО-ФУНКЦІОНАЛЬНІ І ГРАМАТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ДІЄСЛІВНОЇ ТЕРМІНОЛОГІЇ В РОСІЙСЬКІЙ МОВІ

Назва:
СЕМАНТИКО-ФУНКЦІОНАЛЬНІ І ГРАМАТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ДІЄСЛІВНОЇ ТЕРМІНОЛОГІЇ В РОСІЙСЬКІЙ МОВІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,81 KB
Завантажень:
395
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНІЙ УНІВЕРСИТЕТ
Забело Ірина Володимирівна
УДК: 81.367.625: 81.373.46
СЕМАНТИКО-ФУНКЦІОНАЛЬНІ І ГРАМАТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ДІЄСЛІВНОЇ ТЕРМІНОЛОГІЇ В РОСІЙСЬКІЙ МОВІ
Спеціальність 10.02.02 – російська мова
АВТОРЕФЕРАТ
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Дніпропетровськ – 2001
Дисертацією є рукопис
Робота виконана на кафедрі російської мови
Таврійського національного університету ім. В.І. Вернадського.
Науковий керівник – кандидат філологічних наук доцент кафедри
російської мови Богданович Галина Юріївна,
Таврійський національний університет ім. В.І. Вернадського.
Офіційні опоненти:
доктор філологічних наук професор кафедри загального та російського мовознавства Пристайко Тамара Степанівна, Дніпропетровський національний університет;
 
кандидат філологічних наук професор Прохорова Тетяна Миколаївна, декан факультету журналістики Запорізького гуманітарного університету “ЗІДМУ”.
Провідна установа:
Харківський національний університет ім. В.Н. Каразіна кафедра російської мови філологічного факультету Міністерства освіти і науки, м. Харків
Захист відбудеться “23” березня 2001 року о 12:00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 08.051.05 для захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук при Дніпропетровському національному університеті (49065, Дніпропетровськ, пр. Гагаріна, 72, корп.1, філологічний факультет, ауд. 804).
З дисертацією можна ознайомитися в науковій бібліотеці Дніпропетровського національного університету.
Автореферат розісланий “23” лютого 2001 року.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради
кандидат філологічних наук,
доцент М.С. КОВАЛЬЧУК
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Серед основних напрямків термінологічних досліджень, що сформува-лися наприкінці ХХ сторіччя (когнітивно-комунікативний, типологічний, по-рівняльний тощо), особливе місце займає ономасіологічний напрямок, який розглядає термінопородження як номінативний процес особливого типу, установлює специфічні риси термінологічної номінації (спеціалізацію мов-них засобів, які використовуються для вираження наукових понять, систем-ність і класифікаційну регулярність терміноутворювальних моделей та ін.), вивчає особливості формальної і семантичної структур термінів тощо.
До теоретичних проблем, які розв'язує цей напрямок, належить і пи-тання про співвідношення терміна і частин мови, зокрема про здатність діє-слова позначати спеціальні поняття. Слід зазначити, що сучасне термінознав-ство значною мірою розв'язало цю проблему, теоретично обґрунтувавши правомірність термінологічного статусу дієслова (О. Ман, В.П. Даниленко) і підтвердивши цю правомірність дисертаційними і монографічними дослідженнями, які присвячені вивченню функціонування дієслова в підмовах електроніки (В. Алексєєнко), будівництва (В.В. Зірка), металургії (М. Вавречка, З.Я. Ісаєва), лісогосподарства (В. Гриднєва), медицини (С.Г. Казаріна) та ін., а також лінгвостатистичними і функціональними характеристиками дієслова в науковому стилі мови (М. М. Кожина, В.М. Шевелєв та ін.).
Однак у практиці складання тлумачних термінологічних словників як і раніше зберігає свої позиції точка зору Г.О. Винокура, що визнавав наявність дієслів у технічній мові, але негативно ставився до включення їх у терміно-логічні словники. Єдиним джерелом, у якому термін-дієслово фіксується як номінативна одиниця й одержує відповідне тлумачення, є тлумачні словники російської мови, які поряд з численними термінами-іменниками фіксують і значний шар дієслівної термінолексики.
Зазначений підхід до дієслова-терміна призвів до того, що цей шар спеціальної лексики, добре вивчений у сфері функціонування, практично не досліджений у загальномовній сфері фіксації. Ця ситуація і визначає в першу чергу актуальність нашого дослідження, яку ми вбачаємо й у необхідності осмислення накопиченого загальною теорією лексикографії досвіду семанти-зації дієслівної термінолексики для подальшого застосування його у практиці термінографічного опису.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: СЕМАНТИКО-ФУНКЦІОНАЛЬНІ І ГРАМАТИЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ДІЄСЛІВНОЇ ТЕРМІНОЛОГІЇ В РОСІЙСЬКІЙ МОВІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок