Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ПРОБЛЕМА ВІДРОДЖЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ІСТОРИЧНОЇ ПАМ’ЯТІ В УКРАЇНІ (ДР. ПОЛ. 80-Х – ПОЧ. 90-Х РР. ХХ ст.). ТЕОРЕТИЧНИЙ АНАЛІЗ

ПРОБЛЕМА ВІДРОДЖЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ІСТОРИЧНОЇ ПАМ’ЯТІ В УКРАЇНІ (ДР. ПОЛ. 80-Х – ПОЧ. 90-Х РР. ХХ ст.). ТЕОРЕТИЧНИЙ АНАЛІЗ

Назва:
ПРОБЛЕМА ВІДРОДЖЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ІСТОРИЧНОЇ ПАМ’ЯТІ В УКРАЇНІ (ДР. ПОЛ. 80-Х – ПОЧ. 90-Х РР. ХХ ст.). ТЕОРЕТИЧНИЙ АНАЛІЗ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
26,73 KB
Завантажень:
158
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 
НАЦІОНАЛЬНИЙ ПЕДАГОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
ІМЕНІ М.П. ДРАГОМАНОВА
СМОЛЬНІКОВ Юрій Борисович
УДК 94 (477) 161.2 + 372.48
ПРОБЛЕМА ВІДРОДЖЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ІСТОРИЧНОЇ ПАМ’ЯТІ В УКРАЇНІ (ДР. ПОЛ. 80-Х – ПОЧ. 90-Х РР. ХХ ст.). ТЕОРЕТИЧНИЙ АНАЛІЗ
07.00.01 – Історія України
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
Київ – 2005
Дисертацією є рукопис.
Роботу виконано у відділі історії України другої половини ХХ ст. Інституту історії України Національної академії наук України.
Науковий керівник доктор історичних наук, професор,
член - кореспондент НАН України
Даниленко Віктор Михайлович,
Інститут історії України НАН України, завідувач відділу історії України другої половини ХХ ст.
Офіційні опоненти: | доктор історичних наук
Касьянов Георгій Володимирович,
Інститут історії України НАН України, завідувач відділу новітньої історії і політики України;
кандидат педагогічних наук, доцент
Ашаренкова Наталія Георгіївна,
Державна академія керівних кадрів культури і мистецтв, професор кафедри теорії та практики культури.
Провідна установа Київський національний університет імені Тараса Шевченка, історичний факультет, Кабінет Міністрів України, м. Київ.
Захист відбудеться “__18___” _____березня ___ 2005 р. о _1400_____ годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К 26.053.02 Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова, 01601, м. Київ, вул. Пирогова, 9.
З дисертацією можна ознайомитися у бібліотеці Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова, 01601, м. Київ, вул. Пирогова, 9.
Автореферат розісланий “__10____” __лютого____ 2005 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради |
Стоян Т. А.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ДИСЕРТАЦІЇ
Вступ. Актуальність дослідження. Роки “перебудови” в Радянському Союзі позначились національним піднесенням. В Україні, як і в інших радянських республіках, виник стійкий інтерес до національної ідентичності, без якої неможливо побудувати нову політичну ідентичність – необхідну основу для створення нації сучасного типу. Головними складовими національної ідентичності є національна мова та історична пам’ять. Позбавлення національної мови та історичної самосвідомості веде до зникнення націй. Цим пояснюється активність радянського режиму в проведенні політики русифікації і переписуванні історії. Питання відродження національної історії та мови стали одними із центральних в національних рухах радянських республік.
Національні відродження в Європі, як правило, починалися з пробудження інтересу до рідної мови (де вона була під утиском) і, особливо, історії. Апеляція до історії та мови часто виступала як головний засіб пробудження самосвідомості націй (Чехія, Фінляндія, Норвегія та інші).
Питання боротьби за відродження мови та історичної пам’яті були ключовими питаннями національно-культурного руху в Україні в другій половині 1980-х – початку 1990-х років. Мова та історія з самого початку “перебудови” стали політичними питаннями. Вони широко використовувались для формування відчуття гідності, єдності і спорідненості серед українців. Ці питання були задіяні як засіб політичної боротьби між “національним” і “комуністичним” таборами, знайшли відображення в ідеології сепаратистських рухів.
Процес націєтворення в Україні, в якому велику роль відіграють питання мови та історичної міфології, ще продовжується. Ставлення до питань мови та історії є своєрідним показником політичних уподобань населення. Зважена політика в цих сферах сприятиме консолідації суспільства.
Завдання розбудови української державності, становлення національної самосвідомості та політичної ідентичності потребують комплексного дослідження питань політизації національної мови та історичної пам’яті в Україні періоду “перебудови”. В цьому періоді криється багато коренів сучасних національно-культурних та політичних проблем України. Актуальність дослідження цієї теми обумовлена також тим, що у вітчизняній та зарубіжній історіографії досі не було окремої праці, присвяченої безпосередньому аналізові зазначеної проблеми.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15 Реферат на тему: ПРОБЛЕМА ВІДРОДЖЕННЯ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ ТА ІСТОРИЧНОЇ ПАМ’ЯТІ В УКРАЇНІ (ДР. ПОЛ. 80-Х – ПОЧ. 90-Х РР. ХХ ст.). ТЕОРЕТИЧНИЙ АНАЛІЗ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок