Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> КОНТИНУАЛЬНА ТЕОРІЯ ПРОСТОРОВО ОБМЕЖЕНОГО НЕМАТИЧНОГО РІДИННОГО КРИСТАЛУ

КОНТИНУАЛЬНА ТЕОРІЯ ПРОСТОРОВО ОБМЕЖЕНОГО НЕМАТИЧНОГО РІДИННОГО КРИСТАЛУ

Назва:
КОНТИНУАЛЬНА ТЕОРІЯ ПРОСТОРОВО ОБМЕЖЕНОГО НЕМАТИЧНОГО РІДИННОГО КРИСТАЛУ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
30,56 KB
Завантажень:
334
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ ФІЗИКИ
ПЕРГАМЕНЩИК Віктор Михайлович
УДК 532.738; 548-14
КОНТИНУАЛЬНА ТЕОРІЯ ПРОСТОРОВО ОБМЕЖЕНОГО НЕМАТИЧНОГО РІДИННОГО КРИСТАЛУ
01.04.15 - фізика молекулярних і рідких кристалів
Автореферат дисертації на здобуття наукового ступеня
доктора фізико-математичних наук
Київ - 2000
Дисертацією є рукопис
Роботу виконано в Інституті фізики Національної академії наук України, м. Київ
Офіційні опоненти:
доктор фіз.-мат. наук , професор Сарбей Олег Георгійович,
Інститут фізики НАН України,
завідувач відділу
доктор фіз.-мат. наук, професор Пінкевич Ігор Павлович,
Київський університет ім. Тараса Шевченка,
завідувач кафедри теоретичної фізики
доктор фіз.-мат. наук, професор Сугаков Володимир Йосипович,
Інститут ядерних досліджень НАН України,
завідувач відділу
Провідна установа:
Інститут монокристалів НТК "Інститут монокристалів" НАН України,
м. Харьків
Захіст відбудеться " 20 " __червня________ 2000 р. о ____ годині на засіданні
спеціалізованої вченої ради Д 26.159.01 Інституту фізики НАН України за адресою: 03650 МСП, м. Київ-39, проспект Науки, 46.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту фізики НАН України за адресою: 03650 МСП, м. Київ-39, проспект Науки, 46.
Автореферат розіслано "19" __травня____ 2000 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради _____________________ Іщук В. А.
ЗАГАЛЬНА ХАРАТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми.
Майже тридцять років тому континуальна теорія нематичного рідинного кристалу набула остаточної форми в роботах Нернґа та Заупе [1]. Але ця теорія суттєво використовує припущення, що локальна симетрія в околі кожної просторової точки є симетрією нескінченного нематичного середовища. Дослідження останнього десятиріччя показали, що врахування порушення трансляційної симетрії середовища біля поверхні не є трівіальним.
Більше того, наприкінці 80-х років у фізиці рідинних кристалів склалася парадоксальна ситуація. В фізиці конденсованого середовища і теорії поля введення нового члена в енергію є значною подією, що приводить до потоку нових досліджень і виявлення нових ефектів. Разом з тим, упродовж більш ніж півстоліття існування континуальної пружної теорії ігноровано два члени з п'яти у виразі для вільної енергії нематичного рідинного кристалу.
Стандартний функціонал вільноі енергії F{n}є інтегралом за об'ємом нематичного тіла і складається з п'яти можливих інваріантів [1]
, (1)
де K11, K22, K33, K24, та K13 - пружні константи. Усі інваріанти Fij квадратичні за оператором похідної директора n і мають вигляд
(2)
Однак традиційний підхід виявляєтся неповним для опису просторово обмеженого нематику.
По-перше, традиційно в пружній теорії нематику розглядали лише перші три члени, тоді як останні два, що мають форму повних дивергенцій, цілком ігнорували, а відповідні фізичні ефекти були невідомі. Але відомий аргумент на користь такого ігнорування, пов'язаний із малістю поля на віддаленій поверхні, не має відношення до польової теорії з густиною (1), оскільки n2=1 і через це директор не зникає на жодній поверхні. Дивергентна форма K24- та K13 - членів означає лише, що вони не змінюють рівнянь Ойлера-Лаґранжа для фунціонала F{n}, а дають внесок в межові умови на поверхні.
По-друге, густина вільноі енергії має форму (1) внаслідок симетрії нескінченного середовища. Врахування порушення трансляційної симетрії біля поверхні приводить до появи додаткового члена F1, лінійного за похідними директора n, густина якого не зникає лише поблизу поверхні нематику. Через це F1 має форму поверхневого пружного члена.
По-третє, K13-член формально приводить до нескінченно сильних деформацій директора на поверхні (Барберо і Олдано, [2]). Це суперечить припущенню теорії, що деформації слабкі і можна знехтувати інваріанти, що містять оператор похідної у степені, більшому за два. Члени четвертого порядку обмежують деформації [3], але вони все ще такі сильні, що їх не можна адаптувати в континуальному підході. Так виникла проблема вищих пружних членів. Але на початку 90-х дослідження проблеми K13- члена фактично зупинилися, бо вважали, що ці неспостережні поверхневі деформації директора і становлять весь ефект K13- члена.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18 Реферат на тему: КОНТИНУАЛЬНА ТЕОРІЯ ПРОСТОРОВО ОБМЕЖЕНОГО НЕМАТИЧНОГО РІДИННОГО КРИСТАЛУ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок