Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ПІДГОТОВКА ДІТЕЙ ІЗ ЗАГАЛЬНИМ НЕДОРОЗВИТКОМ МОВЛЕННЯ СТАРШОГО ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ ДО ОВОЛОДІННЯ ОРФОГРАФІЄЮ

ПІДГОТОВКА ДІТЕЙ ІЗ ЗАГАЛЬНИМ НЕДОРОЗВИТКОМ МОВЛЕННЯ СТАРШОГО ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ ДО ОВОЛОДІННЯ ОРФОГРАФІЄЮ

Назва:
ПІДГОТОВКА ДІТЕЙ ІЗ ЗАГАЛЬНИМ НЕДОРОЗВИТКОМ МОВЛЕННЯ СТАРШОГО ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ ДО ОВОЛОДІННЯ ОРФОГРАФІЄЮ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
18,54 KB
Завантажень:
447
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
ІНСТИТУТ ДЕФЕКТОЛОГІЇ АПН УКРАЇНИ
БАРТЄНЄВА ЛАРИСА ІВАНІВНА
УДК 371.9
ПІДГОТОВКА ДІТЕЙ ІЗ ЗАГАЛЬНИМ НЕДОРОЗВИТКОМ МОВЛЕННЯ СТАРШОГО ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ ДО ОВОЛОДІННЯ
ОРФОГРАФІЄЮ
13.00.03 - корекційна педагогіка
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата педагогічних наук
Київ - 2000
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Інституті дефектології АПН України
Науковий керівник - доктор педагогічних наук, професор, член-кореспондент АПН України СОБОТОВИЧ Євгенія Федорівна, Інститут дефектології АПН України, завідувач лабораторії логопедії
Офіційні опоненти: - доктор психологічних наук, професор, дійсний член АПН України БЕХ Іван Дмитрович, Інституту проблем виховання АПН України, директор
- кандидат педагогічних наук, доцент ГОПІЧЕНКО Олена Марківна, пенсіонер
Провідна організація: - Слов’янський державний педагогічний інститут, кафедра логопедії, Міністерство освіти і науки України м. Слов’янськ
Захист відбудеться"31" жовтня 2000 року о 14 - 00 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 26.450.01 в Інституті дефектології АПН України (04060, Київ, вул. М. Берлинського, 9).
З дисертацією можна ознайомитися в науковій частині Інституту дефектології АПН України за адресою: 04060, Київ, вул. М. Берлинського, 9.
Автореферат розіслано 29 вересня 2000 року.
Вчений секретар спеціалізованої вченої ради Колупаєва А. А.
Загальна характеристика роботи
Актуальність дослідження. Оволодіння учнями писемним мовленням є одним із найважливіших завдань шкільного навчання. Його формування у дітей озброює їх засобом спілкування, зумовлює переведення технічних процесів на більш високий рівень функціонування - рівень усвідомленості та довільності (Л. С. Виготський, О. Р. Лурія).
Писемне мовлення, як одна з форм мовленнєвої діяльності, є важливим засобом комунікації і здобування знань, особливо в період шкільного навчання. Повноцінне оволодіння ним є не тільки освітнім, але і соціальним завданням.
Процес формування писемного мовлення містить у собі якості одного з важливих компонентів засвоєння норм правопису. Тому оволодіння орфографією, є одним з актуальних завдань вивчення мови в школі.
Орфографічна підготовка дітей навіть у масовій школі є значущою проблемою, оскільки рівень орфографічної грамотності учнів, які закінчують загальноосвітню школу, є недостатнім (Н. М. Алгазіна, М. С. Рождественський, О. М. Біляєв, І. М. Хом'як, М. С. Вашуленко та ін.)
Для дітей з різноманітними мовними дефектами, зокрема з порушеннями мовленнєвого розвитку, ця проблема набуває особливої актуальності, оскільки навчальні "мовні" завдання повинні вирішуватися в комплексі і на основі корекції наявного у дітей мовленнєвого дефекту.
Численні дослідження (Р. Є. Левіна, І. М. Садовнікова, А. В. Ястребова, О. Ф. Смірнова, Л. Ф. Шуйфер, Т. Н. Вербицька, Л. О. Токарева, І. К. Колповська, В. В. Тарасун, М. В. Шевченко, І. В. Прищепова, О. М. Корнєв) показують, що діти з мовленнєвою патологією зі значними труднощами оволодівають програмою з мови і припускаються значної кількості помилок на письмі.
Так, дослідження І. В. Прищепової виявило широку розповсюдженість дизорфографій навіть в учнів з нерізко вираженим загальним недорозвитком мовлення (НЗНМ), (2-й клас - 80%, 3-й клас - до 90%).
Аналіз робіт вищеназваних авторів свідчить, що у школярів із дизорфографією відзначається недостатній для оволодіння орфографічною навичкою рівень сформованості мовленнєвої функції: обмежений обсяг словника; нечіткість уявлень про звуковий і морфологічний склад слова; недостатність мовних узагальнень, різних видів мовного аналізу, операцій порівняння і узагальнення, спрямування уваги на формальні одиниці мови.
Однак ці дані носять розрізнений характер і не дають уявлення про готовність дітей з НЗНМ до оволодіння нормами грамотного письма в школі. На сьогодні відсутня і цілісна система відповідного корекційно-попереджувального і розвивального навчання дітей дошкільного віку у зв'язку з підготовкою їх до школи.
Викладене вище дозволяє поставити питання про доцільність проведення спеціального цілісного вивчення готовності дітей з НЗНМ до оволодіння нормами правопису в школі, розробки засобів її діагностики, а також - відповідного навчання.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: ПІДГОТОВКА ДІТЕЙ ІЗ ЗАГАЛЬНИМ НЕДОРОЗВИТКОМ МОВЛЕННЯ СТАРШОГО ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ ДО ОВОЛОДІННЯ ОРФОГРАФІЄЮ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок