Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ПЕРЕДАЧА І ПОДІЛ СПАДЩИНИ В СЕЛЯНСЬКИХ РОДИНАХ ГАЛИЧИНИ В ХІХ-30-ИХ РОКАХ ХХ ст.

ПЕРЕДАЧА І ПОДІЛ СПАДЩИНИ В СЕЛЯНСЬКИХ РОДИНАХ ГАЛИЧИНИ В ХІХ-30-ИХ РОКАХ ХХ ст.

Назва:
ПЕРЕДАЧА І ПОДІЛ СПАДЩИНИ В СЕЛЯНСЬКИХ РОДИНАХ ГАЛИЧИНИ В ХІХ-30-ИХ РОКАХ ХХ ст.
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,82 KB
Завантажень:
47
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 
НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯ НАУК УКРАЇНИ
ІНСТИТУТ УКРАЇНОЗНАВСТВА ІМ. І. КРИПґЯКЕВИЧА
ІНСТИТУТ НАРОДОЗНАВСТВА
БЕГЕЙ СЕРГІЙ ІГОРОВИЧ
УДК 39:34
ПЕРЕДАЧА І ПОДІЛ СПАДЩИНИ В СЕЛЯНСЬКИХ
РОДИНАХ ГАЛИЧИНИ В ХІХ-30-ИХ РОКАХ ХХ ст.
Спеціальність 07.00.05 - етнологія
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата історичних наук
Львів 2003 р.
Дисертацію є рукопис.
Робота виконана на кафедрі етнології Львівського національного університету імені Івана Франка.
Науковий керівник:
Макарчук Степан Арсентійович, доктор історичних наук, професор кафедри етнології Львівського Національного університету імені Івана Франка, Заслужений діяч науки і техніки України.
Офіційні опоненти:
Павлюк Степан Петрович, доктор історичних наук, професор, член-кореспондент НАН України, директор Інституту народознавства НАН України.
Турчак Олександр Володимирович, кандидат історичних наук, доцент кафедри історії та теорії держави і права Львівського інституту внутрішніх справ при Національній Академії Внутрішніх справ України.
Провідна установа: Київський національний університет імені Тараса Шевченка, кафедра етнології.
Захист відбудеться “14” жовтня 2003 р. о 15. год. 30 хв. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 35.222.01 для захисту дисертації в Інституті українознавства ім.І.Крип’якевича НАН України та Інституті народознавства НАН України за адресою: 79026, м.Львів, вул.Козельницька,4.
З дисертацією можна ознайомитись у бібліотеці Інституту українознавства імені І. Крип’якевича НАН України (79026, Львів, вул.Козельницька,4).
Автореферат розісланий 4 вересня 2003 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради
доктор історичних наук Патер Іван Григорович


Актуальність дослідження. Спадкове право – сукупність правових норм, які за заповітом чи актом встановлюють порядок переходу прав від однієї людини до іншої на землю та інші матеріальні цінності. Ці норми почали творитися ще на додержавницькому етапі розвитку суспільства і продовжують удосконалюватись, про що засвідчили і багаторічні дебати Верховної Ради України з приводу прийняття Цивільного Кодексу.
Передача і поділ спадщини - сфера народного побуту, в якій звичаєві традиції поколінь збереглись до ХХІ ст. Матеріальний набуток подружжя за життя і його передача найближчим кровноспорідненим нащадкам – поняття, які виникли одночасно й продовжують функціонувати нероздільно. З часом у свідомості формувались переконання, що спадщину необхідно передавати саме так, а не інакше. Тривала практика ставала звичаєм. У європейських народів погляди на передачу і поділ спадщини у принципі були однаковими і змінювались протягом століть лише під впливом економічних чинників та ментальності.
Джерелом спадкового права, як і права взагалі, є звичай, який, як відомо є об’єктом дослідження етнології. Нормами звичаєвого права при передачі і поділі спадщини керувались селяни Галичини з найдавніших часів аж до початку ХХ ст., коли держава перестала визнавати звичай рівноправним суб’єктом правових відносин. Але якщо австрійське і польське законодавство ХІХ поч. - ХХ ст., що регулювало спадкові відносини, випливало із звичаєвих норм, то спадкове право СРСР, яке з 1939 року поширилось і на Галичину, від народного звичаєвого права було відірваним. Скасувавши право приватної власності на землю, тоталітарна держава перетворила селянина з господаря в користувача присадибним наділом, а основний земельний фонд передала у колгоспи. Нормативні акти першого десятиріччя становлення української державності також не давали відповіді на питання, хто є власником землі, і лише 25 жовтня 2001 року Верховна Рада України прийняла нову редакцію Земельного кодексу, згідно з яким пункт а) статті 80 визнавав право приватної власності громадян на землю (161. –с.32). Стаття 81 того ж кодексу однією з підстав набуття права приватної власності, в тому числі і на землю, передбачала одержання спадщини. Умови передачі і поділу спадщини своєю чергою регулюються статтями 528-540 Цивільного Кодексу України.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11 Реферат на тему: ПЕРЕДАЧА І ПОДІЛ СПАДЩИНИ В СЕЛЯНСЬКИХ РОДИНАХ ГАЛИЧИНИ В ХІХ-30-ИХ РОКАХ ХХ ст.

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок