Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> ТИПОЛОГІЯ РЕЧЕНЬ ІЗ ПРЕДИКАТАМИ ПАРТИТИВНОГО ВІДНОШЕННЯ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

ТИПОЛОГІЯ РЕЧЕНЬ ІЗ ПРЕДИКАТАМИ ПАРТИТИВНОГО ВІДНОШЕННЯ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

Назва:
ТИПОЛОГІЯ РЕЧЕНЬ ІЗ ПРЕДИКАТАМИ ПАРТИТИВНОГО ВІДНОШЕННЯ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
24,42 KB
Завантажень:
148
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
ДОНЕЦЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ
Ситар Ганна Василівна
УДК 81’367=161.2
ТИПОЛОГІЯ РЕЧЕНЬ ІЗ ПРЕДИКАТАМИ ПАРТИТИВНОГО ВІДНОШЕННЯ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ
Спеціальність 10.02.01 – українська мова
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата філологічних наук
Донецьк – 2004


Дисертацією є рукопис.
Робота виконана на кафедрі української мови Донецького національного університету.
Науковий керівник: доктор філологічних наук, професор, академік АН ВШ України Загнітко Анатолій Панасович, Донецький національний університет Міністерства освіти і науки України, завідувач кафедри української мови.
Офіційні опоненти: доктор філологічних наук, професор Ожоган Василь Михайлович, Кіровоградський державний педагогічний університет ім. В.В.Винниченка Міністер-ства освіти і науки України, декан факультету української філології;
кандидат філологічних наук, професор Попова Ірина Степанівна, Дніпропетров-ський національний університет Міністер-ства освіти і науки України, декан факультету української філології та мистецтвознавства.
Провідна установа: Вінницький державний педагогічний університет ім. М.Коцюбинського Міні-стерства освіти і науки України, кафедра української мови, м. Вінниця.
Захист відбудеться 8 червня 2004 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради К .051.04 для захисту дисертацій на здобуття наукового ступеня кандидата філологічних наук при Донецькому національному університеті (83055, м. Донецьк, вул. Університетська, 24).
З дисертацією можна ознайомитися в бібліотеці Донецького національного університету (83055, м. Донецьк, вул. Університетська, 24).
Автореферат розісланий 5 травня 2004 року.
Учений секретар
спеціалізованої вченої ради д.філол.н., проф. Сенів М.Г.


ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність дослідження. Одним із актуальних завдань семантичного синтаксису на сучасному етапі є виявлення моделей речень, об’єднаних типовим значенням, з’ясування їхніх структурних і семантичних особливостей. При цьому організаційним центром речення виступає предикат, який передбачає кількісний та якісний склад непредикатних позицій (Л.Г.Бабенко, В.В.Богданов, С.О.Важнік, І.Р.Вихованець, А.П.Загнітко, С.Д.Кацнельсон, Т.Є.Масицька, Ю.С.Степанов, Л.Теньєр, Ч.Філлмор, У.Чейф та ін.).
Аналіз предикатних одиниць на позначення відношення частин і цілого є важливим і перспективним у плані простеження закономірностей концептуалізації навколишнього світу у свідомості мовців. Відношення частини і цілого універсальні і глобальні, вони відіграють винятково важливу роль у світі, мисленні і мові. Категорія частини і цілого як фундаментальна філософська категорія відображає загальні властивості матерії, які можна охарактеризувати як здатність до самоорганізації і системності (П.В.Алексєєв, О.В.Панін) і необмежену здатність до поділу (Г.-В.-Ф.Гегель), і втілює основні тенденції процесу пізнання навколишнього світу: накопичення фрагментарних знань про реалію загалом, розчленування її на частини і пізнання окремих частин, їх взаємозв’язків, що уможливлює вивчення об’єкта як цілого на заключній стадії пізнання (В.В.Гончаренко). Порівняно з іншими, категорія відношення частини і цілого у лінгвістиці є малодослідженою. Якщо в галузі лексикології питання про партитивні слова і лексичні способи репрезентації цілого (сукупностей різного типу, слів із значенням невизначено великої кількості і под.) поставлені досить давно і вже наявні певні здобутки в їх опрацюванні (Л.О.Бєловольська, Л.В.Глобіна, О.В.Горбунова, В.І.Дмитрук, І.Р.Домрачева, Ю.Б.Кузьменкова, Н.І.Панченко, Т.П.Перетятько, С.О.Швачко), то на синтаксичному рівні досліджувалися тільки окремі аспекти партитивності, зокрема дієслівні речення із значенням відношення частини і цілого в англійській (С.В.Кисельова, О.А.Свиридова) і російській (Т.С.Маркарова) мовах, але відсутній комплексний концептуально-викінчений розгляд речень з партитивними предикатами Термін “партитивний предикат” на позначення предиката відношення частин і цілого запропоновано М.

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: ТИПОЛОГІЯ РЕЧЕНЬ ІЗ ПРЕДИКАТАМИ ПАРТИТИВНОГО ВІДНОШЕННЯ В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІ

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок