Головна Головна -> Реферати українською -> Дисертації та автореферати -> Політична опозиція як інститут сучасної демократії

Політична опозиція як інститут сучасної демократії

Назва:
Політична опозиція як інститут сучасної демократії
Тип:
Реферат
Мова:
Українська
Розмiр:
20,13 KB
Завантажень:
406
Оцінка:
 
поточна оцінка 5.0


Скачати цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 
Київський національний університет
імені Тараса Шевченка
Вінничук Наталія Юріївна
УДК 321.01
Політична опозиція як інститут сучасної демократії
23.00.02 – політичні інститути та процеси
Автореферат
дисертації на здобуття наукового ступеня
кандидата політичних наук
Київ – 2007
Дисертацією є рукопис.
Робота виконана в Київському національному університеті імені Тараса
Шевченка.
Науковий керівник: кандидат філософських наук, доцент
Кляшторний Микола Данилович,
Київський національний університет імені
Тараса Шевченка,
доцент кафедри політичних наук.
Офіційні опоненти: доктор політичних наук, професор
Якушик Валентин Михайлович,
Національний університет „Києво-Могилянська академія”,
професор кафедри політології;
кандидат філософських наук, доцент
Губерський Станіслав Антонович,
Київський національний університет імені
Тараса Шевченка,
доцент кафедри політології.
Захист відбудеться 17 грудня 2007 р. о 14 годині на засіданні спеціалізованої
вченої ради Д 26.001.41 у Київському національному університеті імені Тараса
Шевченка за адресою: 01033, м. Київ, вул.. Володимирська, 60, ауд. 330.
З дисертацією можна ознайомитись у Науковій бібліотеці імені М.О. Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка за адресою: 01033,
м. Київ, вул.. Володимирська, 58.
Автореферат розісланий “_16” __11_ 2007 р.
Вчений секретар
спеціалізованої вченої ради Постригань Г.Ф.
ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ
Актуальність теми дослідження. Одним з головних елементів сучасної демократії є наявність політичної опозиції, яка критикує рішення діючої влади. Безперечно, законодавче регулювання та методи діяльності політичної опозиції відмінні в різних державах, але будь-яке демократичне суспільство передбачає можливість незгоди із рішеннями уряду та право на отримання статусу влади легальним шляхом.
Проблема надання прав та гарантій, а також правового закріплення опозиційної діяльності існує не лише у країнах перехідного типу – вона є актуальною і для ряду демократичних країн. Особливо гострим постає питання законодавчого врегулювання діяльності політичної опозиції в Україні. Проте якщо в державах сталої демократії переважає вирішення питань кадрового оновлення структур влади та підвищення контролю за нею, то в Україні лише розпочався процес входження опозиції до політичної системи суспільства.
Досвід „помаранчевої революції” в Україні яскраво проілюстрував роль опозиції в умовах трансформаційного процесу, коли протест широких мас населення став вирішальним в ротації влади. Але її становлення та законодавче оформлення ще не завершені. Політична опозиція не виконує постійно свою конструктивну функцію, вона ще не стала ефективною складовою політичної системи. Тому важливо теоретично осмислювати основні етапи її формування та розвитку, відслідковувати процес постійної трансформації опозиції в політичній системі України.
Водночас дослідження проблематики інституціоналізації політичної опозиції знаходиться, по суті, лише на початковому етапі. Хоча феномен політичної опозиції не є новим для України: в кінці ХІХ ст. та на початку ХХ ст. діяли опозиційні політичні партії. Проте пізніше влада почала боротися з будь-якими формами інакомислення, що не давало можливості розвиватися опозиції. В радянському суспільствознавстві переважала позиція єдності ідей та політичних переконань усіх членів суспільства, яка передбачала відсутність будь-яких дій протесту та вираження незгоди. З моменту здобуття Україною незалежності зріс інтерес дослідників до проблеми інституціоналізації політичної опозиції. Проте сьогодні відсутні ґрунтовні комплексні дослідження з даної проблематики. Аналіз різних моделей інституціоналізації політичної опозиції, виокремлення їхніх переваг та недоліків, враховуючи особливості політичної системи України, є вкрай необхідним для демократизації суспільства та формування правової держави.
Зв’язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційне дослідження є складовою комплексної наукової програми Київського національного університету імені Тараса Шевченка „Наукові проблеми державотворення” та відповідної науково-дослідної теми філософського факультету „Філософська та політологічна освіта в Україні на перетині тисячоліть” (01БФ041-4).

Завантажити цю роботу безкоштовно
Пролистати роботу: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14 Реферат на тему: Політична опозиція як інститут сучасної демократії

BR.com.ua © 1999-2017 | Реклама на сайті | Умови використання | Зворотній зв'язок